אאא

"אטלנטה ג'ואיש טיימס", אחד מהעיתונים היהודיים הוותיקים ביותר בארה"ב, קרא לישראל לחסל את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, באמצעות סוכני המוסד. הקריאה, שכלולה במאמר פרי עטו של הבעלים והמו"ל, אנדרו אדלר, עוררה הדים חזקים, הניבה גינויים חריפים בממסד היהודי והניעה את השירות החשאי לחקור את האיום על חיי הנשיא.

הזעזוע שחולל המאמר נובע מהעובדה שהוא ראה אור לא באיזה ביטאון קיקיוני של ניאו-נאצים אלא בעיתון ממסדי של הקהילה היהודית שמתפרסם ברציפות מאז 1920. כמו עיתונים יהודיים רבים מחוץ לניו-יורק, תפוצתו של "ג'ואיש טיימס" אינה גדולה, אבל הוא חלק חשוב ממרקם החיים של הקהילה שאותה הוא משרת. כותב המאמר קנה את השליטה בעיתון ב-2009.

"אתה ראש הממשל בנימין נתניהו. אתה אחראי לביטחונם של שבעה מיליון אזרחים ישראליים", כותב בעל המאמר. "ביום אחד אתה קם בבוקר והרמטכ"ל מגיש לך דו"ח מפורט עם תחזית למה אפשר לצפות בעימות גדול עם חיזבאללה וסוריה בעוד חמש שנים: ... 'במלחמה ב-2017 ישוגרו 15 אלף טילים ורקטות לעבר ערים בישראל והם יגרמו לאבדן חיים ולהרס בממדים חסרי תקדים'". (ציטוט מ"ג'רוזלם פוסט").

המחבר מציע לנתניהו שלוש אופציות:

"תן הוראה להנחית מהלומת מנע על חיזבאללה וחמאס מתוך ידיעה שאפשר לצפות למספר גבוה של קרבנות בצבא ובאוכלוסיה האזרחית, אבל לא גבוה כמספר הקרבנות שיהיה צפוי ב-2017".

"פעל בניגוד לדעתו של שר ההגנה ליאון פאנטה, ששואף שישראל תקריב את עצמה למען שימור אקלים כלכלי גלובלי בריא, ותן הוראה להשמיד את את המתקנים הגרעיניים של איראן בכל מחיר".

"והאופציה השלישית: תן אור ירוק לסוכני המוסד בארה"ב לחסל נשיא שאינו נחשב ידידותי לישראל, כדי שסגן הנשיא הנוכחי יתפוס את מקומו, וכך יהיה אפשר להכתיב לארה"ב שמדיניותה צריכה לסייע למדינה היהודית להשמיד את אויביה".

"כן, קראתם נכון", מציין בעל המאמר. "צריך לתת הוראה לחסל את הנשיא כדי להבטיח את קיומה של ישראל. חשבו על כך. אם אני יכולתי להגות תרחיש כזה, מהסוג שאפשר למצוא בספריו של טום קלנסי, אינכם חושבים שרעיון כזה נדון בחוגים הפנימיים ביותר בישראל?"

"אני שואל אותך, ראש הממשלה, מה אתה הייתי עושה"? – מסיים הכותב.

כפי שהיה אפשר לצפות, המאמר התפשט ברשת כאש בשדה קוצים. האתר Gowker, שמתמחה ברכילות פוליטית, שאל את אדלר, שהפגין "עצבנות", האם הוא קורא לחיסולו של אובמה באמצעות סוכני המוסד. תשובת המחבר: "בוודאי שלא".

האם ישראל צריכה לבחון אופציה כזו? - "לא".

האם אתה מאמין שישראל אכן בוחנת אופציה כזו בחוגים הפנימיים ביותר?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לא. למעשה, לא. רציתי להבהיר שזה דבר איום ונורא; חס ושלום שיקרה דבר כזה".

מדוע, אם כן, כתבת מה שכתבת?

"כתבתי כדי לראות איזה תגובות אקבל מהקוראים".

בראיון לסוכנות הידיעות היהודית JTA, התנצל אדלר והבטיח לפרסם התנצלות בגיליון הבא של עיתונו. בראיון ל-ABC הוא הגדיר את עצמו כ"אידיוט". אבל זה לא הספיק לבלום של גינויים.

"זה שיא אי האחריות להעלות את ההצעה המחרידה שמדינת ישראל תרצח את נשיא ארה"ב", אמר נשיא המועצה היהודית הדמוקרטית, גוף שמאגד חברים יהודיים במפלגה הדמוקרטית. "להעיז ולהעלות רעיון נתעב כזה בעיתון, ולא סתם עיתון אלא עיתון יהודי, וע"י לא פחות מאשר הבעלים של העיתון, הוא מעשה שחורג מהנורמות".

אייב פוקסמן, ראש הליגה היהודית נגד השמצה, אמר: "אין שום מחילה, שום צידוק, שום סיבה להתבטאויות כאלה... אלה דברים קיצוניים וחסרי אחרייות... התנצלות לא תוכל לתקן את הנזק שנגרם". גינויים דומים השמיעו ארגונים יהודיים רבים.

דובר של השירות החשאי אמר שהשירות מודע למאמר ושננקטות פעולות מתאימות.