אאא

בשבוע שעבר, נפטר הזמר אריק איינשטיין והובא לקבורה בבית העלמין טרומפלדור בתל אביב. עלות חלקת הקבר: 100 אלף שקלים.

לאחר פטירתו, ביקשה משפחתו של איינשטיין מאנשי החברה-קדישא כי ייקבר בבית העלמין טרומפלדור, אשר ידוע כמקום השמור לאנשי תרבות ורוח ודמויות מפורסמות בתולדות תל אביב.

למרות שבבית העלמין נותרו רק תשעה חלקות קבר אחרונות, עבור יקירי העיר, נעתרו בחברה-קדישא לבקשה. עם זאת, מחיר כל חלקה גבוהה למדי, ועומד על סכום של 200 אלף שקלים.

בשל כך, עיריית תל אביב פנתה לאנשי החברה-קדישא וביקשה כי התשלום עבור החלקה יופחת ב-50%. בחברה-קדישא הסכימו לכך, והמשפחה נדרשה לשלם 100 אלף שקלים "בלבד".

נציין כי קבורה עבור אדם פרטי, נקבעת לפי רצונו או רצון משפחתו. במידה והוא מעוניין להיקבר במקום מסוים דווקא, ניתן לרכוש חלקה מראש בעלות סכום כולל של כמה אלפי שקלים. במידה והנפטר או משפחתו לא הביעו רצון כזה, הקבורה יכולה להיעשות אף בחינם.

בית העלמין טרומפלדור נחשב לבית עלמין "סגור", שמספר החלקות בו מצומצם ועלות כל אחת מהן, מגיעה לסכום של עשרות אלפי שקלים. במקרה של איינשטיין, טוענים בחברה-קדישא כי הסכום נקבע לפי החלטת המשרד לשירותי דת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אלחנן גלאט, מנכ"ל המשרד לשירותי דת אמר לגלי צה"ל כי לכל אחד יש את הזכות כאדם וכיהודי להיקבר ללא תשלום. אולם בעקבות מצוקת הנדל"ן, נוצר מצב בו תעריפי הקבורה מזנקים, במיוחד בבתי עלמין סגורים. עם זאת, מבטיח גלאט כי בחודשים הקרובים ייקבע מחיר תקרה שיגביל את סכום הקבורה אותו תוכל החברה-קדישא לדרוש.

חברים ומקורבים למשפחה הביעו תרעומת רבה על העובדה שהעירייה לא מממנת את הסכום האסטרונומי במלואו עבור איינשטיין, שהיה אייקון תל-אביבי מובהק.

חברי המשפחה החלו בגיבוש יוזמה לסייע במימון הסכום הגבוה. גיוס הכסף ייעשה באמצעות הקלטת שיר לזכרו של איינשטיין בשם "הנאיבי האחרון" שכתב הזמר ארכדי דוכין.

למרות התגייסות החברים והתעקשותה של האלמנה סימה לשלם את מחיר החלקה במלואו, נראה כי גופים עסקיים שעמדו בקשרי עבודה עם איינשטיין, יהיו אלו שיממנו את חלקת הקבר.