אאא

המסחר בוול סטריט מתנהל היום (ג´) בעליות שערים. בפתיחה נרשמו עליות קלות, שהלכו והתחזקו לאחר מכן. המשקיעים דרוכים לקראת החלטת הריבית שתפורסם מחר בארה"ב, כאשר לאחר מכן יישא יו"ר הפד בן ברננקי דברים במסיבת עיתונאים מיוחדת ואולי יודיע על סיום תוכנית ההרחבה המוניטארית השנייה. ברקע המסחר, עונת הדוחות עדיין בעיצומה, כאשר חברות רבות יוסיפו לדווח על תוצאותיהן לפני ולאחר סיום המסחר. בגזרת הסחורות, הנפט נסחר במסחר האלקטרוני סביב 112 דולר לחבית, והזהב מוסיף להיסחר בירידות קלות סביב 1,500 דולר לאונקייה.

החלטת הריבית שתפורסם מחר בארה"ב צפויה להוות "אבן דרך" במדיניות המוניטארית בה נקט הפדרל ריזרב מאז פרוץ משבר האשראי, מזה כ-3 שנים. נראה כי מדובר בהחלטת ריבית חריגה, שכן היו"ר בן ברננקי צפוי לשאת דברים במסיבת עיתונאים לאחר הודעת הריבית - בפעם הראשונה בהיסטוריה.

בחודש יוני אמורה להסתיים תוכנית ההקלה הכמותית (QE2) אותה השיק הפד, במסגרתה התחייב לרכוש אג"ח ממשלתיות ב-600 מיליארד דולר כדי להאיץ את קצב הצמיחה הכלכלי. כעת, משהאינדיקטורים הכלכליים מעידים על שיפור ושוק העבודה מגלה סימני איתנות, ההערכה היא שהפד יודיע כי אין בכוונתו להאריך את תוכנית הרכישות מעבר לחודש יוני.

מאידך, טוען פול פארל, הפרשן הכלכלי של אתר מארקטווץ´, כי המשבר הכלכלי של 2008 צפוי לחזור - ובגדול. תחת הכותרת "מפולת 2008 - דז´ה וו: אתם תחוו אותה שוב, בקרוב", כותב היום פארל כי "הסבתא של כל הבועות" תתפוצץ ותפגע בכלכלה העולמית. נציין כי על אף העליות המרשימות שנרשמות בוול סטריט והאינדיקטורים הכלכליים המצביעים על שיפור בכלכלה ובשוק העבודה, פארל טוען כי הכלכלה האמריקנית תקרוס.

גם ביל מילר, מנהל קרן הנאמנות לג מייסון (Legg Mason) ומי שידוע כאחד ממנהלי הקרנות המובילים בארה"ב, טוען כי שוק המניות בארה"ב מגלה סימנים "לא בריאים" וכך גם שוק הסחורות. לדבריו, המחירים עולים בהתבסס על "אמונות" ולא על בסיס ערך ממשי: "למרות שהדוחות הכספיים טובים, מחזור המסחר דליל וטווח המסחר צר וזה לא סימן טוב".

בזירת המאקרו, פורסם היום בשעה 16:00 (שעון ישראל) מדד קייס שילר לחודש פברואר. המדד, הבוחן את מחירי הדירות ב-20 ערים מרכזיות בארה"ב, הצביע על ירידה 1.1% בחודש פברואר. מדובר בירידה של 3.3% בשיעור שנתי, ירידה הגבוהה מהתחזיות המוקדמות שעמדו על ירידה של 3.2%. מדובר בירידה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2009.

זו הירידה השביעית ברציפות במדד הבוחן את מחירי הדירות בשל עודף היצע לעומת ביקוש דליל עקב הקושי בקבלת אשראי מהבנקים. מחירי הבתים ירדו ב-19 ערים מתוך 20 הערים הגדולות שנבדקו. העיר דטרויט הייתה המקום היחיד שבו דווקא מחירי הבתים עלו בחודש פברואר.

נתון נוסף פורסם היום ב-17:00 - מדד אמון הצרכנים המהווה אינדיקציה לרמת הצמיחה במשק: מדד אמון הצרכנים לחודש אפריל שעלה לרמה של 65.4 נקודות לעומת רמה של 63.8 נקודות שרשם מדד זה בחודש מארס ולעומת צפי לעלייה לרמה של 65 נק´.

מניית טבע מתאוששת; סקטור הטכנולוגיה במרכז הבמה

טבע היא הסיפור החם, ומרכזת עניין רב על רקע איבוד 8.5% מערכה ביום חמישי שעבר במסחר בארה"ב, וכן המשך הירידות בערך המניה אמש בארה"ב והיום בתל אביב. הסיבה לנפילה, כזכור, הייתה פרסום נתונים טובים של חברת ביוג´ן על ניסוי בתרופת BG-12 המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה. התוצאות היו טובות יותר מאלה של התרופה המקבילה של טבע, לקווינימוד, למרות שטבע עצמה הודיעה כי לא ניתן להשוות בין 2 הניסויים בשל שיטת מדידה שונה. ביום שישי דיווח ה-FDA (מנהל המזון והתרופות בארה"ב) על כ-100 מטופלים שנטלו את תרופת הטיסברי של ביוג´ן (המיועדת גם היא לטיפול בטרשת נפוצה) ולקוח בדלקת מוח נדירה וקטלנית.

בנק ההשקעות האמריקני מריל לינץ´ הודיע ביום ו´ האחרון כי הוא מפחית את מחיר היעד למניית טבע בוול סטריט מ-65 ל-58 דולר - מחיר שעודנו גבוה בכ-25% ממחירה של המניה בניו יורק כיום.

מנגד, דויטשה בנק והפועלים שופעים אופטימיות בנוגע לטבע: דויטשה קובע מחיר יעד של 64 דולר למניית החברה והפועלים נותר בהמלצת "תשואת יתר". האנליסט דוד לוינסון מהפועלים כתב כי "גם היום לאחר פרסום תוצאות ה-BG-12 לא ניתן לקבוע באופן חד-משמעי מי מהתרופות עדיפה לטיפול" אך מדגיש כי "יש להניח כי שלהי עידן הקופקסון יאופיינו בתנודתיות גבוהה במניה".

ענקית הטכנולוגיה אפל מרכזת רכז עניין על רקע הכחשותיו של מנכ"ל החברה, סטיב ג´ובס, כי אפל אינה עוקבת באמצעות האייפון והאייפד אחר לקוחותיה. ג´ובס הוסיף ותקף את המתחרה גוגל וטען כי היא עוקבת אחר לקוחותיה באמצעות האנדרואיד.

בנוסף, צפויה גוגל לרכז עניין על רקע הצעתה לרכוש את הפטנטנים של חברת מודו בעבור 7 מיליון שקל. ההצעה של גוגל גבוהה יותר מהצעה קודמת של חברת קינגסטון על הפטנטים של מודו, שהציעה עבורם 5 מיליון שקל.

ענקית התוכנה אורקל מושכת את תשומת לב המשקיעים על רקע הודעתה כי מנהל הכספים הראשי של החברה, ג´ף אפשטיין, התפטר מתפקידו. את אפשטיין תחליף הנשיאה-שותפה המכהנת של אורקל, הישראלית צפרה כץ.

חברת IBM הודיעה היום על הגדלת הדיבידנד הרבעוני שהיא מחלקת ל-75 סנט למניה ועל הוספת 8 מיליארד דולר לתוכנית הרכישה בחזרה של מניותיה.

יצרנית הרכב פורד הפתיעה אנליסטים ודיווחה על רווח של 62 סנט למניה ללא הוצאות חד פעמיות למרות צפי לרווח של 50 סנט למניה בלבד. מדובר ברווח הטוב ביותר ב-13 השנים האחרונות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

חברת המשקאות הגדולה קוקה קולה בעולם מרכזת עניין על רקע פרסום דוחותיה. החברה רשמה רווח נקי של 1.9 מיליארד דולר לעומת 1.61 מיליארד ברבעון המקביל ב-2010. המכירות עלו ב-40% ל-10.52 מיליארד דולר.

UPS דיווחה היום על תוצאותיה אשר הצביעו על עלייה של 66% ברווח לעומת הרבעון המקביל אשתקד. חברת התובלה הבינ"ל רשמה רווח של 885 מיליון דולר לעומת 533 מיליון דולר.

בהמשך לשטף הדוחות, גם חברת התקשורת 3M דיווחה על עלייה של 16% ברווח הנקי ל-1.49 דולר למניה. בנוסף, העלתה החברה את תחזיותה לרווח השנתי ל-6.05-6.25דולר למניה לעומת 5.95-6.2 דולר למניה.

חברת התעופה דלתא דיווחה היום על הפסד נקי של 318 מיליון דולר או הפסד של 38 סנט למניה ברבעון הראשון של השנה. זאת לעומת הפסד של 256 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2010. עם זאת, נציין כי ממוצע תחזיות אנליסטים עמד על הפסד של 50 סנט למניה.

[לארביטראז][לטבלת ישראליות בעולם]