אאא

אפילו מניות הבנקים שרשמו ירידות ביומיים האחרונים סיימו את היום בעליות. מדד מניות הבנקים עלה ב-3.1% ומדד ת"א 25 עלה ב-1.6%.

גם שאר המדדים רשמו עליות נאות, מדד ת"א 100 טיפס ב-1.76% התל טק עלה ב-1.11% ומדד נדל"ן 15 התחזק ב-2.26%.

בסך הכל היה זה יום מוצלח בבורסה של תל אביב. בלטו בעליות, בז"ן שממשיכה את המגמה החיובית וזינקה ב6.2%, אפריקה ישראל שעלתה ב-4.2% והחברה לישראל שעלתה בשיעור של 5.8%.

כפי שדיווחנו כאן בעבר, יותר ויותר חברות מבקשות לרכוש את מניותיהן מידי הציבור, כך, גילת שזינקה בעקבות הצעת הרכש ושערה עלה היום ב-8.5%.

המדדים המובילים באחד-העם כאמור נסחרו במגמה חיובית בהובלת מדד הבנקים ומדד הנדל"ן, אלו המדדים שהיו הגורמים לירידות שנרשמו אתמול. מאידך מניות שטראוס ובזק משכו את השוק לירידות ונסחרו בירידת שערים.

אגרות החוב שנמצאות לאחרונה בכותרות, לאור העלייה בתשואות הפדיון שלהן, מובילות לגידול בעלויות המימון של המגזר העסקי. התופעה שהיא פרי המצב הכלכלי רק מקשה על החברות לצאת מהמיתון, שכן הוצאות המימון שלהן עולות ככל שציפיות השוק הינן לתשואה גבוהה בפדיון.

גם הנתונים שפרסמה רשות המסים אודות היקף הגביה מהציבור, והקושי של הממשלה להעביר את התקציב תורמים חלק בלתי מבוטל לערעור האמינות של המדיניות המאקרו כלכלית ומגדילים את פרמיית הסיכון.

עליית התשואות על אגרות החוב היא רק פועל יוצא ומתבקשת בעקבות המצב והנתונים האמורים. סיבה נוספת לעליית התשואות היא החשש של המשקיעים מפני התפרצות אינפלציונית שתגרור העלאת ריבית. הרצון של בנק ישראל לאפשר שחרור במחנק האשראי מחייב אותו לשמור על ריבית נמוכה, אך לא מן הנמנע שהבנק יאלץ בקרוב להעלות את הריבית באם תסתמן עליה נוספת באינפלציה.