אאא

השבוע הלכה לעולמה דמות  מוכרת  מאד בעולם החילוני. מדובר בזמר בשם אריק איינשטיין הנחשב לזמר אהוב במיוחד בקרב הציבור החילוני.

באמצעי התקשורת הועלתה טרוניה מדוע לא פורסמה פטירתו בעיתונות החרדית, שלא לדבר על דברי שבח וקילוסין..

חילונים אינם מסוגלים להבין את הקודים החרדיים. (למעט אחד, אבישי בן חיים, שחייבים להודות שהוא בקי בקודים העדינים ביותר, וזו אולי הסיבה שהוא נחשב לעיתונאי הגון ואף פרו חרדי)

האמת שהעיתונות החרדית לא תכתוב גם על פטירתו של זמר חרדי, ולא משום שיש לה משהו נגד מוזיקה, אלה משום שהעיתונות החרדית היא שופר של השקפה ועיצוב פני דור, וכזו, היא אינה יכולה להאדיר דמות שאינה תורנית או שאין לה עשייה תורנית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

היא יכולה בהחלט לדבר בשבחו של עסקן שפעל ולחם למען לימוד התורה ולומדי התורה או על נושאים חשובים כמו שבת, צניעות ואופיה התורני של המדינה . היא יכולה בהחלט לשבח במילים חמות איש עסקים (כדוגמת רייכמן) שויתר על חלקים מהונו למען הקמת ואחזקת מוסדות תורניים, היא יכולה גם לתת סקירה חיובית על חזן יר"ש שהצליח לעורר בקולו מלא הרגש ולקרב יהודים למקור מחצבתם.

הכיוון ברור: עיתונות חרדית היא שופר של מרנן ורבנן גדולי הדור, ותפקידה לבטא את  ההשקפה המסורה לנו מדורי דורות.

זהו תפקיד חינוכי. ובחינוך אינך יכול להאדיר אדם בשל הצלחה כלכלית, קול ערב, או יופי חיצוני. דרך החינוך היא להאדיר תכונות טובות, מידות טובות, מעשים נאצלים ודרך תורנית. כל האדרה של אדם על רקע אחר, אינה מתיישבת עם הרצון הבסיסי של כל יהודי שילדיו יהיו עובדי ה' העוסקים בתורה מבוקר עד ליל.

• • •

ישנם הרוטנים על כך  ושואלים "למה לתת הרגשה לא טובה ליהודים העוסקים לפרנסתם"?

התשובה על כך ברורה: אתה מעצב את  החברה על פי הפירמידה החברתית שאתה משרטט ומחנך אליה. אם בראש הפרמידה יהיו אנשי ממון או בעלי כשרונות שירה דיבור או יופי חיצוני, הרי  שהכל ישאפו להיות בעלי ממון, זמרים ופוליטיקאים, וכל השאר בלית ברירה ילכו לדברים האחרים, אך אם את המניח בראש הפרמידה את האברכים לומדי התורה, הרי שזו תהיה השאיפה של כולם ואלה שלא מסוגלים ילכו בלית ברירה לעסוק בפרנסתם.

איני דואג לאלה שעושים לפרנסתם. הם נהנים מתנאי חיים משופרים מלומדי התורה, היללה של חלק מהם על "התנשאות" ופגיעה בהם היא פאטתית (מעוררת לעג), נו באמת, אתה נהנה ממנעמי החיים ועוד מתבכיין  שלא שמים אותך בשורה אחת עם לומדי התורה הממיתים עצמם באוהלה של תורה? של נעליך מעל רגליך. או שתצטרף אליהם , או שתבין את מקומם ואת מקומך. אי אפשר לרקוד על כל החתונות.

מכאן יובן ההבדל בין היומונים החרדיים, לבין שבועונים שלא תמיד מצליחים לשים את הדגש הזה, ולעיתים מאדירים אדם רק בגלל שהוא עושה ערימות של כסף,  שר או כותב או רוקד או קוסם.

• • •

כותב השורות עוסק מדי יום ביומו עם תתי"ם חרדים, אך מבקר הרבה במסגרת הרצאות בבתי ספר שאינם חרדיים.

אחד השאלות שאני שואל בתחילת הרצאה היא "מה אתה רוצה להיות שתהיה גדול"

זה לא יאומן: בתתי"ם חרדיים יאמרו כולם. אבל כולם: אברך, גדול הדור, הרב שך, ראש ישיבה, ראש כולל, ושוב אברך ושוב אברך.

בבתי ספר שאינם חרדיים, אין אחד שאומר אברך או ראש ישיבה. הרוב מדברים על שוטר כבאי טייס וחייל המון שחקני כדורגל וקצת שחקני כדורסל ויהיה לפעמים אחד שיאמר "רב".

אני משער שיש ילדים חרדיים שמרתק אותם לדמיין שיהיו  שוטר או כבאי, או מנהל חשבונות או מוכר בחנות ממתקים.  וכמה מהם גם יהיו כאלה.  אך החינוך שהם מקבלים משרטט בפניהם את מה שראוי להיות, וזה מה ששואפת נפשם. לא כולם יצליחו אבל גם אלה שלא ימשיכו את החלום לילדיהם ואלה לילדיהם וכך השולשלת היהודית לא מתנתקת לעולם.

• • •

ובכל זאת ניתן לומר בעיתון זה מילה חמה על אריק איינשטיין.

ליהודי הזה יש שתי בנות, 18 נכדים ושישה נינים שומרי תורה ומצוות המקפידים על קלה כבחמורה והולכים בדרך התורה. ומהם יצא שבט שלם של אלפי יהודים שומרי תורה ומצוות.

זהו שבח גדול יותר מכל מה שאמרו עליו כל העיתונים החילונים ביחד.