אאא

ממשלת בריטניה מזהירה חברות בריטיות כי קיום קשר עסקי עם חברות ישראליות הנמצאות מעבר לקו הירוק - מסוכן.

בשבוע שעבר פרסמה ממשלת בריטניה מסמך מיוחד המיועד לחברות בריטיות בינלאומיות ועוסק כולו בישראל. במסמך נכתב כי ההתנחלויות מהוות מכשול לתהליך השלום ואינן חוקיות על פי המשפט הבינלאומי. המסמך מכנה את האזורים שמעבר לקו הירוק כ-"מדינות המפרות זכויות אדם" ומזהיר את החברות שלא לקיים קשר עסקי, ישיר או עקיף עם ההתנחלויות.

המסמך מפרט מהם הסיכונים הנשקפים לחברות הבריטיות כתוצאה מקשר כזה וקובע כי ''ישנם סיכונים מובהקים הקשורים בפעילות כלכלית או פיננסית בהתנחלויות ואנו לא מעודדים ולא נציע סיוע לפעילות כזאת". ביניהם, מתריעה הממשלה הבריטית מפני העברות כספים, השקעות, רכש של משאבי טבע ומינרלים ואף שירותי תיירות.

מהמסמך עולה, כי ממשלת בריטניה אינה מכירה בשינויי גבולות המדינה שנעשו לאחר שנת 67'. לכן, חברות ואף אזרחים המקיימים קשר עסקי עם ההתנחלויות עלולים להיחשף לפגיעה בזכויות הפרט והשלכות מסוימות על תדמית החברתית שלהם. יותר מכך, הממשלה ממליצה לאלו שכן מקיימים פעילות עסקית מעבר לקו הירוק, לשכור ייעוץ משפטי.

אמנם, הממשלה לא אסרה במפורש קשר כזה, אך רומזת לחברות כי עסקים משותפים עם ההתנחלויות עלולים לגרור אותן לתסבוכת חוקית.

כזכור, לא מזמן עמדו בריטניה וישראל בפני התנגשות דומה, כאשר האיחוד האירופי התנגד לאשר את תכנית 'הורייזן 2020' לפיתוח המחקר והאקדמיה, עבור מוסדות נמצאים מעבר לקו הירוק.