אאא

מחצית מהמעשנים בעלי הכנסה נמוכה מוציאים בממוצע למעלה מ-300 שקל בחודש על סיגריות. אז מה הפלא שענף הסיגריות ומוצרי הטבק חוגג כל הדרך אל הבנק. מבין העסקים הנמצאים בסיכון, מצבו של הענף טוב יחסית. רק 6.6% מהעסקים הפועלים בענף נמצאים בסכנת סגירה לעומת 15.2% בכלל המשק, 53.8% מהעסקים בענף נמצאים בסיכון בינוני ו-39.6% נמצאים בסיכון נמוך.

למרות המשבר הכלכלי החריף סבורים כלכלני ´דן אנד ברדסטריט´ כי ענף הסיגריות נחשב לבטוח יחסית. בשליש הראשון של השנה יובאו לישראל כ-107 מיליון חפיסות סיגריות בשווי מוערך של 50 מיליון דולר - ירידה של 3.7% בשווי הסחורה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במהלך חודש אפריל לבדו יובאו לישראל כ-27 מיליון חפיסות סיגריות - ירידה של כ-3% במספר החפיסות וירידה של כ-10% בשווי הכספי לעומת אפריל אשתקד. בסוף חודש אפריל השנה עלה המס על סיגריות ב-2 שקלים לחפיסה, מהלך שאמור להוסיף לקופת המדינה 700 מיליון שקל בשנה.

ישיבות רבות יצאו בהכרזה על איסור עישון בחללים הציבוריים, מה שעדיין לא הביא לירידה המצופה במספר המעשנים. העלות ההולכת וגדלה של מוצרי עישון צפויה להפחית את מספר המעשנים, בעיקר בקרב בני ישיבות ותלמידי כוללים, מנתונים בענף, נתונים שאינם ייחודיים דווקא לציבור החרדי, עולה כי קיימת בשנים האחרונות ירידה הדרגתית במספר המעשנים. בשנת 2008 היה אחוז המעשנים בקרב האוכלוסייה המבוגרת בישראל 23.2%. מדי שנה נרשמים בישראל כחצי מיליון ימי אשפוז כתוצאה מעישון אקטיבי. ההערכות הן שעלות ימי האשפוז האלה מסתכמת ביותר מ-1 מיליארד שקל בשנה. על פי סקרים שפורסמו נמצא כי חמישית מהמעשנים מאמינים כי לא ייפגעו מהעישון.

על פי חישובי דן אנד ברדסטריט צריכת הסיגריות בישראל תסתכם השנה בכ-380 מיליון חפיסות (כ-7.5 מיליארד סיגריות). השווי הכספי של הצריכה נאמד בכ-5.7 מיליארד שקל, ירידה קלה לעומת 6 מיליארד שקל בשנת 2006. החברות העיקריות הפועלות בישראל בתחום הסיגריות הן: מ.ח.אלישר (מרלבורו, פרלמנט ואל אם), המחזיקה בכ-50% מהשוק, דובק (טיים, נובלס וגולף) מחזיקה בכ-30% וגלוברנדס (קאמל, ווינסטון וקנט) מחזיקה בכ-15% מהשוק.