אאא

המאבק השתלם: במשרדי עיתון "מקור ראשון" ואתר NRG נשמו הבוקר (רביעי) לרווחה ועננת הפיטורין שריחפה מעל עשרות העובדים הוסרה לאחר שעסקת הרכישה אושרה על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופסור דיויד גילה.

בנוסף לעסקת מכירת עיתון "מקור ראשון" ופעילות האתר NRG על-ידי ישראל היום, אישר הממונה על ההגבלים העסקיים גם את רכישת עיתון "מעריב" על-ידי קבוצת ג'רוזלם פוסט.  

בשבועות האחרונים התאגדו העובדים יחד למטרה אחת "הצלת העיתון", לצורך כך הם גייסו את כל המשאבים שעמדו לרשותם, מהפגנות ברחובה של עיר עד ל"קול קורא" בשער העיתון.

אתמול יצאו העובדים ממשרדי העיתון להפגין מול משרדי הממונה על ההגבלים העסקיים, בקריאה לאשר את רכישת העיתון לאחר שבאותן שעות הבינו העובדים כי אם העסקה לא תאושר, פרנסתם תהיה מוטלת בספק, אם בכלל.

עובדי העיתון טענו בזמן המאבק כי קיימים מניעים פוליטיים וכלכליים אשר מסכלים את אישור עסקת רכישת מקור ראשון על ידי קבוצת אדלסון המחזיקה גם בעיתון ישראל היום. העובדים אומרים היום כי אישורים גדולים ומורכבים יותר, כמו שינוי בחוק והסדר עם ערוץ 10 ועסקאות חברות הגז, אושרו במהירות רבה יותר.

עם זריחת השמש הבוקר, העובדים הביעו תקווה כי הרכישה אכן תצא אל הפועל. תקוותם, כך מתברר, התגשמה. לפי ההסכמים שנחתמו לפני שבועות מספר, מרבית העובדים יישארו בתפקידם בשנה הקרובה.

עסקאות המיזוג הונחו על שולחנו של הממונה לאחר שהחברה המפעילה את העיתונים מקור ראשון ומעריב ואת אתר NRG נקלעה לקשיים כלכליים, המסכנים את קיומו של העיתון, בעקבותיהם הורה בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופט דוד מינץ) על מתן צו הקפאת הליכים ועל מינוי נאמן. במסגרת זאת אישר בית המשפט המחוזי את רכישת מקור ראשון ו-NRG על-ידי ישראל היום, ואת רכישת מעריב על-ידי ג'רוזלם פוסט.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הממונה מוסמך להתנגד למיזוג מקום בו מתעורר חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות או לפגיעה בציבור בהיבטים של רמת מחירים, איכות או כמות. בדיקת עסקאות המיזוג לא העלתה חששות כאמור שמצדיקים התנגדות אליו במסגרת חוק ההגבלים העסקיים.

בדיקת הממונה העלתה, כי בעוד ישראל היום הוא עיתון יומי בעל תפוצה רחבה הפונה לקהל יעד רחב ומחולק בחינם, מקור ראשון נמכר תמורת מחיר משמעותי באופן יחסי, בעיקר בסופי שבוע, בהיקף מוגבל יחסית, לקהל קוראים מובחן ונבדל. עוד העלתה בדיקת הממונה כי החלק הארי של קוראי מקור ראשון נחשף ממילא לעיתון ישראל היום. בהתאם, נמצא כי התמריץ של ישראל היום להשפיע לרעה על התכנים של מקור ראשון אינם מובהקים מספיק.

עוד מצא הממונה כי עיכוב משמעותי נוסף בהכרעת השאלה מי ירכוש את העיתון מקימה חשש להמשך קיומו, ועל כן חשש לפגיעה בציבור הצרכנים הרוכש אותו. בהתאם, נמצא כי אין חשש לפגיעה בתחרות או לפגיעה בציבור הקוראים או המפרסמים בהיבטים הנ"ל. בנוסף, היקפי הפעילות של אתרNRG ואתר ישראל היום באינטרנט מוגבלים יחסית, ועל-כן נמצא כי רכישת NRG על-ידי ישראל היום אינה מעוררת חששות כאמור.

באשר למיזוג בין ג'רוזלם פוסט למעריב, התמקדה בדיקת הממונה בזיקה שתיווצר בין העיתון מעריב לעיתונים סופהשבוע וישראל פוסט, הנמצא בקשרי בעלות עם ג'רוזלם פוסט. הבדיקה העלתה כי חלקם המצרפי של מעריב ושל סופהשבוע וישראל פוסט בתחום העיתונות קטן יחסית, וכי קיימים מתחרים גדולים ומשמעותיים אחרים בתחום. בהתאם נמצא כי השפעת המיזוג על התחרות היא זניחה ועל-כן ראה הממונה לנכון לאשר את המיזוג.