אאא

אחרי 9 שנים, מאז תחילת האינתיפאדה האחרונה, שבמהלכן מדינת ישראל לא אפשרה מעבר רכבים פלסטיניים מאזור ג'נין לשטח ישראל, פותח צה"ל את המעבר מחדש, ומאות רבות של כלי רכב פלסטיניים יחלו בקרוב לנוע בכבישי הגלבוע לצד רכבים יהודיים. בקרב תושבי עפולה ויישובי העמקים עולים מחדש החששות מהתחדשות הפיגועים באזורם.

שר הביטחון אהוד ברק ביקר אתמול במעבר ג'אלמה האמור להיות שער המעבר הראשי מג'נין לישראל ועקב אחרי ההכנות האחרונות לפני פתיחת המחסום לתנועה חופשית. שר הבטחון ברק הודעה ש"ישראל מסירה מחסומים תוך לקיחת סיכון בטחוני מחושב. המהלך נועד לשפר את המצב הכלכלי בשטחים ואכן הורדת המחסומים עד כה כבר תרמה לאווירה הטובה בכלכלת המרחב".

שר הבטחון נפגש באזור מעבר גבול הגלבוע (ג'אלמה), עם מושל ג'נין כדורא מוסא ועם ראש המועצה האזורית הגלבוע דני עטר. לביקור נלוו גם סגן שר הבטחון מתן וילנאי, וראש מנהלת המעברים בצלאל טרייבר.

במהלך הביקור, ראה שר הבטחון את מעבר הרכב החדש במעבר הגלבוע, שצפוי להיפתח בשבועות הקרובים לתנועת כלי רכב, ונפגש לפגישת עבודה עם ראש המועצה האזורית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"יש פה דוגמה לשיתוף פעולה חשוב מאוד, שמתפתח בין המועצה האזורית לג'נין מצד אחד, ובין ממשלת ישראל וצה"ל לרשות הפלסטינית מצד שני", אמר ברק. בעוד מספר שבועות ייפתח המעבר באופן רשמי לכלי רכב ונוכל לעבור ממצב של מעבר כלי רכב בודדים בכמויות קטנות, למעבר של כ- 400-500 משאיות ועוד הרבה כלי רכב פרטיים כל יום. הדבר הזה יהיה תרומה גם לכלכלה של ג'נין, של הרשות, וגם לכלכלה של האזור הישראלי

ראש המועצה, ביחד עם אבו מוסא, יוזמים עוד פרויקטים להמשך. אנחנו, במערכת הביטחון, הוסיף ואמר ברק, נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי להמשיך את הגיבוי ואת התמיכה, מלמטה למעלה, של כלכלה מצד אחד, ושיתוף פעולה ויחסי שכנות טובים. יש רעיונות מאוד מעניינים גם בתחום התיירות של אנשים, שיבואו בחבילות תיירות ויבלו יומיים בצד הישראלי ויומיים בצד הפלשתיני. אנחנו נצטרך לדאוג שהמעבר פה יהיה מהיר ויעיל ולא יעכב אותם. יש אפילו רעיונות על ייצוא משותף, בתחומים שבהם יש יתרון יחסי לג'נין: שמן זית, עשבי תיבול או צמחים ועוד דברים מהסוג הזה, עם יכולות השיווק שיש בצד הישראלי, כדי לעשות דברים משותפים שיסייעו לכל האזור.

בתשובה לשאלה בנושא הסרת מחסומים, אמר שר הביטחון כי בשנה האחרונה "אנחנו פירקנו חלק גדול מאוד מהמחסומים ביהודה ושומרון, תוך לקיחת סיכון ביטחוני מחושב. בינתיים, זה עובד ומצב הביטחון השתפר באופן משמעותי, בין היתר גם כתוצאה מהפעולה הנחרצת מאוד, של השב"כ וצה"ל כנגד מקורות טרור חריפים, וגם כתוצאה מהעבודה של כוחות הביטחון הפלסטינים, שמגבירים את נוכחותם ברחוב ומשליטים סדר ברחוב הפלסטיני .עכשיו, הטעים ברק, מגיע השלב שצריך לדחוף עוד יותר חזק את הכלכלה, וזה מה שאנחנו עושים.