אאא

במשך שבועיים שהה בערל יעקובביץ במחיצתם של עצורי יפן, ושמע מהם על המתרחש בבית הכלא: על רגעי החרדה, ה"אפיקומן" ששלחו אליהם גדולי ישראל, וחוויות מרעידת האדמה שפקדה את המדינה.

בערל יעקובביץ, מתנדב זק"א, הוא חבר ילדות של יואליש גולדשטיין ועקיבא יוסף גרינוולד, עצורי יפן.

באדיבות זק"א, שהה יעקובוביץ בבית מלון במהלך התקופה. יעקובביץ´, שמתפרנס למחייתו כעובד בחברת שליחויות, נטל פסק זמן מעבודתו לצורך המשימה.

יעקובוביץ הצטרף למשלחת החילוץ של זק"א שפעלה ביפן בעקבות רעידת האדמה, אולם כששאר המתנדבים ביקשו לשוב ארצה הוא ביקש להישאר.

למה? כדי לפגוש את עצורי יפן.

"בשעות הערב של יום שני הלכתי לביקור ראשון אצל העצורים", הוא מספר. "העצורים התרגשו ופניהם קרנו. נכנסתי לשערי הכלא לבקר את העצור עקיבא יוסף גרינולד, והוא הביע בפניי חשש כי לא יקבל מצות לקראת הפסח הקרב".

"מה נשתנה" בשמונה שפות

גרינוולד שהוא בכור, ערך את סיום מסכת בכורות, כמיטב המסורת. באותה שעה הסוהר נכנס והגיש לו את ארוחת הערב, אולם הוא סרב לאכול. את המצות בסופו של דבר הוא קיבל.

יעקובוביץ חגג את הפסח בבית חב"ד, יחד עם הרב מנדי סודוקביץ, שליח חב"ד. "עשרות יהודים לקחו חלק באירוע המרגש הזה. שרנו את ´מה נשתנה´ בשמונה שפות", הוא מספר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הוא שב אל הבחורים למחרת. "ישבתי מול מחיצת הזכוכית ושמעתי על חוויותיהם מליל הסדר. הם סיפרו על ליל הסדר המרגש שחוו, ועל עסקן בכיר מארה"ב ששיגר להם מעטפה עם הוראה לפתוח את תוכנה מיד לאחר האפיוקמן.

בהגיע הרגע, הם פתחו את המעטפה ולנגד עיניהם המשתאות התגלה צרור מכתבים שכתבו גדולי ישראל - בהם הגרי"ש אלישיב, הגראי"ל שטיינמן, גאב"ד העדה החרדית הגרי"ט וייס ורבנים נוספים ובהם הם כותבים להם כי הם מתפללים עבורם. "הם התרגשו עד דמעות נוכח המחווה", סיפר יעקובוביץ.

בכלל, הבחורים מספרים כי הם מקבלים מאות מכתבי תמיכה שמעודדים את רוחם.

מצבם הנפשי של הבחורים קשה מנשוא. גרינולד מספר כי השיל ממשקלו 35 קילו מאז נכנס מבעד לחומות. בית-הכלא, הוא מתאר, מכיל בקרבו כ-1,000 אסירים - רובם רוצחים אכזריים הממתינים לעונשם.

תנאי המעצר של גולדשטיין וגרינולד בכי רע. השניים כלואים בתא נפרד שגודלו שלושה מטרים על מטר וחצי.