אאא

אחרי שבשטחי יו"ש הוקפאה הבנייה, ובערים שהיו מרכז הכובד של הפתרונות לציבור החרדי בשנים האחרונות, ביתר-עילית ומודיעין-עילית, אין יותר בנייה, ואחרי שמצוקת הדיור בציבור החרדי עולה לשמיים, הגיעה סוף סוף תכנית העיר חריש לאישור רשמי.

על-פי תכניות משרד השיכון, אלו העשויות לבא ביום שלישי הקרוב לשולחנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, תורחב העיר חריש, זו המאכלסת כיום כ-1000 תושבים בלבד, עד לכ-150,000 תושבים בסיום התהליך. לשם השוואה, מדובר פחות או יותר במספר תושבים המקביל כמעט לזה של בני ברק כיום.

בכל מקרה צריך לזכור, גם אם תאושר השבוע התכנית, עדיין רחוקות הדירות הראשונות מרחק של כמה שנים (!) עד למסירה הראשונים לדיירים המאושרים. כך שפתרון למצוקת הדיור הנוכחית, זו הקיימת כבר היום, וזו העתידה להיות בשנים הקרובות, עד להגשמתה של תכנית כלשהיא, אין.

אלא, שגם את שמחת העניים הזו, יש מי שמבקש להשבית. קבוצת תושבים יהודים וערבים מישובי הסביבה, הקימו מטה מאבק כנגד הכוונה לאשר את התכנית.

הם אמנם מצהירים שאין להם שום דבר אישי נגד, לא נגד יהודים ולא נגד חרדים, אבל מאחורי הדברים ברור מהו המכנה המשותף המאחד את הערבים והיהודים בהתנגדות לישוב החרדי.

כחלק מהמאבק, מתכוונים המתנגדים לעלות לירושלים בהפגנה קולנית כנגד התכנית, אל מול מקום ישיבתה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

על פי תכניות משרד השיכון, אמורה העיר חריש להתפרס על שטחים נרחבים, כולל על חלק משטחי קיבוץ מצר והישוב ברטעה. שטח השיפוט של הישוב יהיה מכביש 65 בצפון ועד לקיבוץ מצר בדרום, ומגדר ההפרדה במזרח ועד לכביש שש במערב.

יש לציין, כי כבר כיום מכהן בתפקיד ראש מועצת ´חריש´ יהודי חרדי, הלא הוא חבר הכנסת לשעבר ניסים דהאן מש"ס העומד בראשות המועצה הממונה.

הרב מנחם כרמל, יו"ר הועדה לדיור של 'דגל התורה', אמר ל'כיכר השבת': "עצם העובדה שהחילונים והערבים מתאחדים כנגד הציבור החרדי, מראה כמה עגום מצבו של הציבור החרדי בארץ ישראל. מזה עשור לא נעשה שום תכנון לבנייה חדשה לחרדים, וגם כעת במקומות שהנציגות החרדית עדיין לא אמרה באופן רשמי שמתאים לה, כבר מיהרו הגורמים העונים לתקוע מקלות בגלגלים".