אאא

אוניברסיטת בר אילן אירחה בראשית השבוע (ראשון) כנס של תנועת "אם תרצו" בשיתוף אגודת הסטודנטים בקמפוס תחת הכותרת "התרחיש – בין מדינה יהודית לדמוקרטית". הוא כלל דיונים מרתקים בנושאים הרי גורל, בהשתתפות החכי"ם אריה אלדד (האיחוד הלאומי) ועפו אגבאריה (חד"ש) וכן פרופ' ארנון סופר וח"כ לשעבר תמר גוז'נסקי.

הח"כים שוחחו ביניהם על האפשרות הקמתה של מדינה דו לאומית – ערבית ויהודית. באתר סרוגים דווח כי ח"כ אגבאריה מחה על עצם הצגת התרחיש זאת בשל העובדה שלטעמו אין סיבה להציג את המגזר הערבי כאיום על המדינה.

"הצגת המגזר הערבי כאיום דמוגראפי שיחריב את מדינת ישראל, מוכיחה שהתקשורת הישראלית מגויסת. היא רוצה להשניא את הערבים באמצעות הפחדה והצגת תרחישים לא אפשריים בהם המפלגות הערביות יתאחדו, למרות כל המחלוקות בניהם. נכון שבעתיד הרוב במדינה יהיה ערבי, אולם יש ליצור דו קיום בין ערבים ליהודים, כפי שבעבר היה בארצות האסלאם", כך לדבריו.

אלדד לא אהב את הדברים וטען כי התקשורת היא שמאלנית ואם היא מגויסת – הרי שהיא מגוייסת לצד השמאלי ויצא כנגד מערכת החינוך במגזר הערבי המסיתה נגד מדינת ישראל תוך כדי שימוש בתקציבים הבאים מהמדינה.

"התקשורת בישראל שמאלנית. היא איננה מגויסת. מי שבכלל יוצר תסיסה הם בתי הספר הערביים, המחנכים לשנאת המדינה ושנאת היהודים. ומי שאינו מביע אמונים למדינת ישראל, אין לו מקום לא בכנסת ולא במדינה". הוא עקץ בדבריו את ח"כ אגבאריה באומרו כי "הערבים הם סוג של מחלה כרונית. ואתה בתור רופא יודע שלמחלות כרוניות אין פתרון".

ומהנושא הזה עברו הדוברים לנושא בוער אחר - הבעיה הדמוגרפית היהודית. ח"כ אלדד אמר בנושא הזה כי השאננות הינה הסכנה הגדולה ביותר על קיומה של מדינת ישראל. "לצערי, הציבור בישראל הוא כמו בנות יענה. טומנים את הראש בחול ואינם מודעים לכך שבעתיד עשוי להיווצר רוב ערבי בישראל". הגדיל לומר פרופ' ארנון סופר שתקף בדבריו את תושבי תל אביב: "ימח שמה של מדינת תל אביב, מדינת בתי הקפה, שאליה נמשכים יהודים תוך נטישת ירושלים הגליל והנגב". יחד עם זאת, פרופ' ארנון הביע בדבריו אופטימיות זהירה באומרו כי שיעורי הילודה בציבור הדתי-לאומי והחרדי הם אלו שמאזנים את המצב, אל מול שיעורי הילודה במגזר הערבי.

"שיעור הילודה במגזר הערבי בירידה. לעומת זאת, ישנה עליה במגזר החרדי והדתי לאומי. להערכתי בשנת 2030 יהיה רוב חרדי ודתי בישראל. הערבים יישארו מיעוט", כך אמר.

בדיון הביעה תמר גוז'נסקי את תמיכתה המוצהרת בהקמת מדינה דו לאומית ואמרה כי "ניהול הסכסוך היהודי ערבי בחרב, יביא לקיצה של מדינת ישראל. הרי ראינו שהשימוש בכוח צבאי, אינו מהווה פתרון לבעיה. יש לגשת לפתרון הפוליטי ולשוב להחלטת האו"ם ולהקים שתי מדינות לשני עמים".