אאא

אחרי תקופה ארוכה של שקט, חוזרות מהומות השבת לעיר אלעד. הוידאו הבלעדי אותו אנו חושפים כאן, מתעד את האירועים בכניסה לעיר בשבת האחרונה, כאשר חמישה רכבים שהגיעו לעיר 10 דקות בלבד לפני השקיעה, התעקשו לפרוץ ולהיכנס ברכבם לעיר, למרות שהשומרים בשער הודיעו להם כי העיר סגורה.

כזכור, לפני כמה חודשים התעוררה מחלוקת בסוגיית זמן הדלקת הנרות, האם יש לעשותו 30 דקות קודם לשקיעה, כפי הנהוג באלעד מאז היווסדה, וכפי שהורו רב העיר הגרש"ז גרוסמן יחד עם מרן הגרי"ש אלישיב, הגראי"ל שטינמן, הגר"ש וואזנר, הגר"ש אוירבאך ורבנים נוספים. או שמא יש לנהוג כפסיקתו של רב העיר הגר"מ מלכה, כי הזמן הראוי הינו 20 דקות בלבד קודם לשקיעה, כאשר בדעתו תומכים מרן הגר"ע יוסף וחברי מועצת חכמי התורה.

הצעת פשרה

בעקבות העימות שהיה אז, הוחלט על פשרה, על פיה - בעניין הדלקת הנרות ינהג כל אחד לפי רבותיו, אולם נעילת שערי העיר תיעשה 20 דקות לפני השקיעה, וב"מקרי חירום" בלבד, יאשרו מפקחים מטעם רבני העיר, להכניס רכבים - עד 10 דקות לפני השקיעה.

התביעה לסגירת שערי העיר, נולדה בעיקר על רקע תאונות הדרכים הרבות שאירעו באלעד, כאשר ילדים נפגעו מרכבים שמיהרו ושעטו ברחובותיה לאחר כניסת השבת. "לאפשר לנהגים לנסוע במהירות ברחובות העיר דקות לפני השקיעה, כאשר הכבישים הריקים מלאים בילדים, זהו משחק בחיי אדם", טוענים בעיר.

אולם מסתבר, כי גם פשרה זו אינה מועילה עבור "אנשי הרגע האחרון", המגיעים לעיר ברכבם דקות ספורות לפני השקיעה, ומתעקשים להיכנס לעיר בנסיעה, למרות המאבטחים בכניסה האוסרים עליהם להיכנס, ולמרות הקהל העומד על המשמר במקום.

התיעוד הבלעדי שהגיע לידנו, הינו מתוך מצלמת הטלפון של אחד המאבטחים (שאינו יהודי), שתיעד בשעת מעשה את האירועים. מבדיקת כיכר השבת לקובץ עולה, כי הוא נוצר ביום שישי, 10 בפברואר, בשעה 17:11:22. זמן השקיעה ע"פ אופק אלעד, הינו 17:21. כלומר, האירוע התחולל עשר דקות בלבד לפני השקיעה.

לא למותר לציין, כי לאחרונה הורה מרן הגר"ח קנייבסקי להקדים את זמן השקיעה בעיר אלעד בשתי דקות, וזאת בשל ספקות אודות שיטת חישוב האופק בעיר. מה שאומר, כי האירוע המדובר היה על גבול השקיעה ממש...

שקיעה החמה: 5:21 (מתוך לוח ע

זמן שקיעת החמה: 5:21. מתוך לוח זמנים ע"פ אופק אלעד

הנוסעים כמובן, אינם מרוצים ומלאים טענות. אחד אף שטח את טענותיו בטור מיוחד שפרסם באתר רוטר: "בשבת האחרונה "זכיתי" לחוש על גופי את הטרור המונהג בכניסה לעיר ע"י חברת שמירה וקומץ המתחזה ל"אברכים" אשר ניסו למנוע ממני כניסה לעיר בשעה 4:48 כאשר כניסת השבת לאזור ת"א הייתה 5:02".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אלא שכאמור, טענתו זו לכאורה איננה נכונה. על פי השעון במכשיר הפלאפון (המדויק באופן אוטומטי), קובץ הוידאו דלעיל צולם בשעה 5:11:22(!). כלומר, 23 דקות לאחר השעה בה טוען האיש כי הגיע לעיר...

כך או כך - הנוסע הזועם (שכלל אינו תושב העיר) עומד על דעתו: "מדובר בפעולה בלתי חוקית המונהגת אך ורק מכוח הנחיית ראש העיר לקב"ט העירוני. מתן לגיטימציה לקומץ קיצוני הנוטל את החוק לידיו ועומד בגופו לחסום כניסת אזרחים שומרי מצוות וחוק וגורם להם לחילול שבת של ממש".

לדבריו, "עתירה תוגש בשבוע הקרוב", והוא גם מוסיף ומאיים: "אני החלטתי לא לשתוק גם אם זה יהיה הללום של אלעד... מי שפגע בי ישלם את המחיר".

תגובת הנוסע

לפניית כיכר השבת, הוסיף הנוסע את תגובה הבאה: "הטענה שהעימות החל ב17:11 אינה נכונה. מצ"ב תמונות שצולמו על ידי, המעידים כי ההתקהלות והוויכוח כבר היו בעיצומם בשעה 17:04, ניתן להבחין במס' התמונה את הספרות 2012/02/10  17.04.57 זה הוא הזמן המדוייק שצולמה התמונה וכאמור התמונה צולמה לאחר לפחות 10 דקות של וויכוח ואלימות, מדובר בסגירה של שערי העיר הרבה דקות לפני השעה 5.
 
"סגירת שערי העיר באופן הנעשה כיום הנה פעולה המנוגדת לחוק וביותר, מנוגדת להלכה. אף אם רצו מי מבני העיר להדר בכבוד השבת אין משמעות הדבר שמותר להם לרמוס בשם השבת זכויותיהם של אנשים נכים, אנשים מבוגרים ונשים בהריון הנדרשים על ידם ללכת רגלית מרחקים העולים על חצי שעה וזאת כאמור עוד בטרם נכנסה השבת.
 
"כמי שהקים את ארגון הצלה באלעד אני חשוף לכל האירועים שקרו באלעד ואני יכול לציין בוודאות כי מתוך מאות תאונות שקרו במהלך ימות השבוע באלעד, בודדים התרחשו ביום שישי סמוך לכניסת השבת וניתן למנותם על יד אחת, נהגים הנכנסים לשערי העיר ערים לכך שילדים כבר בדרכם לבית הכנסת ונוסעים בזהירות הרצויה, כל התכסות באיצטלא של פחד מתאונות דרכים הנה צביעות וטענה שלא נבדקה במישור המקצועי ואינה אמת במישור העובדתי בפרט לאחר בניית הבמפרים בכל שטח העיר ונועדה לכסות על האלימות המופעלת בכניסה לעיר.
 
"מאחר ויחד עמי נחסמה דרכם של נכה, אישה בהריון, אישה שילדה לפני שבועיים, זוג מבוגרים מעל גיל 70 ועוד מס'  משפחות על טפיהם וסיריהם שנאלצו להתמודד עם האלימות ומאחר ולא היה כל אדם שהיה מוכן להקשיב לדמעותיהן של הנשים שבקשו להסביר את הנסיבות ומאחר והאלימות שננקטה כלפי אלו שבסה"כ בקשו להגיע לכניסת שבת לבית מארחיהם הייתה קשה ומשפילה אין מנוס אלא מלפנות לגורמים הממונים במטרה להשליט סדר, סדר שיאפשר שמירה על כבוד השבת לצד שמירה על כבוד האדם.
 
"תלונה הוגשה במשטרת ראש העין כבר במוצאי השבת. פניה דחופה נעשתה לראש העיר לנמק את מקור סמכותו להורות על סגירת הכניסה לשערי העיר. עתירה מנהלית כנגד העיריה וראש העיר באופן אישי תוגש בימים הקרובים באמצעות עו"ד גור אריה קרמניצר".