אאא

כאלף רבנים, רבני ערים, רבני שכונות, אבות בתי דין ודיינים, ראשי מערכות כשרות בישראל, מפקחים, משגיחים, מנהלי מפעלים, משחטות, בעלי עסקים ואישי ציבור השתתפו באירוע הצדעה ענק למערכת הכשרות של הגר"ש מחפוד שליט"א באולמי ´הדר דימול´ ברמת גן.

בכנס העשור התקיימה גם מסיבה לכבודה של תורה לרגל הוצאת ספרו של גאב"ד ´יורה דעה´, הגר"ש מחפוד - ´יד שלמה´ ח"א על אומנות הניקור הקדמי והאחורי שיוצ"ל לבקשת הראשל"צ הרה"ר לישראל, הגרש"מ עמאר שליט"א.

הרה"ר לישראל הגר"י מצגר אמר בכנס כי "לא בכדי מדמה שלמה המלך ע"ה את השם הטוב שקונה אדם בעולמו כ´טוב שם טוב כשמן טוב..´. כי לשם הפקת השמן שלא כמו כל פרי דרוש מאמץ רב. דרושה מלאכה רבה ועקבית. זכה הגר"ש מחפוד ל´שם טוב´ של מערכת כשרות לשם ולתפארת בשל המאמץ הרב והכוחות האדירים שהוא משקיע ויגע, ימים ולילות, ללא לאות, ללא כל הנחות בעשייה ובפיקוח. הגר"ש מחפוד מסייע לרה"ר בכשרות בארץ ובעולם. זכתה ´יורה דעה´ להנחיל ליהודי הארץ והגולה שולחן טהור שמביא ללב טהור".

בכנס נשאו דברים הרבנים: רבם של יהודי תוניסיה וראש ישיבת ´כסא רחמים´, רבי מאיר מאזוז. זקן רבני תימן ורב העיר ב"ב, רבי שלמה קורח. ראש ביהמ"ד ´תבואות שור´, רבי אליעזר יאקב. רבה של ביתר עילית, רבי יעקב תופיק אביעזרי. רב ומו"צ בב"ב, רבי פנחס קורח. ורבה של קרית אונו, רבי רצון ערוסי שהעלו על נס את פועלה של בד"ץ ´יורה דעה´ והעומד בראשה הגר"ש מחפוד במערכת הכשרות המפוארת ובהפעלת בית דין צדק לדיני ממונות ובתי הוראה ברחבי הארץ. "זכה הגר"ש מחפוד – אמר הגר"י יאקב – ובזכותו לא נשתכחה תורת הניקור מישראל".

האמת של הרב מחפוד

לראשונה, הרב מחפוד חשף את סיפור חייו המרתק. "האמת היא ואותה אני נוצר בליבי שנים רבות, שלא הייתי אמור לעמוד כך בפניכם... עם סימונים על לחיי... מגבעת לראשי, וכשרות בידי. כי הייתי אמור להיות איזה שלמה מחפוד..חקלאי בפלחה אי שם באחד הקיבוצים... כי את הפיאות גזלו ממני וגזרו אותם. ומהכיפה עשו צלחת מעופפת.

"המדריכות רבקה וציפורה היו בועטות בכיפה ומשחקות בה והייתי רץ וממרר בבכי ומנסה לתפוס אותה לקול צחוקם, והצער היה גדול וההשפלה הייתה נוראית. בן 6 שנים הייתי ואמא ע"ה הייתה לוחשת באוזני: שלמה בני, ´אנחנו אש והם מים... והאש תשרוף את המים´ והבטיחה לי שה´ יעניש אותם והייתה לוקחת את שארית הפיאות ומלטפת אותם ומבטיחה לי שהם עד יגדלו...

"היום כשאני עומד כך בפניכם כראש מערכת כשרות מכובדה ומפוארת המספקת מזון מהודר בתכלית לכלל הציבור החרדי בארץ ובעולם מותר לי להתגאות... לא בשבילי, כי אם בשבילה ואני קורא לך... יומא (אמא)...יומא (אמא)...ניצחת אותם!".  – כך בהתרגשות רבה תיאר גאב"ד בד"ץ ´יורה דעה´, הגאון רבי שלמה מחפוד שליט"א את שנותיו הראשונות עם עלייתו ארצה מתימן בערב אירוע לחגיגות העשור לבד"ץ ´יורה דעה´ שהוא עומד בראשו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במהלך נאומו, חשף הגר"ש מחפוד טפח מפעילותה של מערכת הכשרות בד"ץ ´יורה דעה´ במדינת ערב. "זכינו ומערכת הכשרות שלנו מגיעה כמעט לכל קצוות תבל ובהם מדינות כמו מרוקו, מצרים, טורקיה, אינדונזיה ועוד. באחרונה עקב הסתה במצרים משם אנו מייבאים ארטישוק המיוצר בימים אלה נתקלנו בהסתה של כלי תקשורת מצריים על ´העזרה שמפעלי הארטישוק נותנים לחיילי האוייב הציוני הפועלים בקרב אחינו בעזה...´. נאלצנו עקב כך, לשנות את ה´טיקטים´ על גבי המוצרים לשפה האנגלית וכך אנו מייצאים אותם למדינה באירופה ומשם מעבירים לישראל

"המהפיכות במדינות ערב – ציין הגר"ש מחפוד –  אמנם יצרו לנו קשיים רבים ויש מדינות בהן יש הסתה ל"ע נגד העם היהודי. אך יש גם מדינות בהן נרקמו יחסי שיתוף פעולה ב"ה עם השלטונות ה´חדשים´ וב"ה כשעושים למען הכלל, באמת ובתמים, זוכים להצלחה".

התפתחות של עשור

בתום הקרנת מצגת על 45 שנות העשייה בכשרות של הגר"ש מחפוד ומלאות עשור לייסוד ´יורה דעה´ גולל ראש המח´ הלכתית של ´יורה דעה´, הרב דוד טהרני את מסכת פעילותה של מערכת הכשרות הענפה של הבד"ץ שהתפתחה בתוך עשור בארץ. "בישראל  הגענו ב"ה למתן כשרות לכ 200 מפעלי מזון ועסקים כאשר גולת הכותרת היא מפעלי משחטות הבקר הצאן והעופות המקפידים על קוצו של יוד, עליהם יוצא הגר"ש מחפוד מידי יום! וזהו סוד כוחה של הכשרות המגיעה לכל בית אב השומרים על קלה כחמורה מכל העדות והחוגים. אנחנו מעסיקים כיום עשרות מפקחי כשרות הפועלים יומם ולילה ע"פ פרמטרים קבועים הנקבעים ע"י הבד"ץ ווועד הכשרות באסיפה שבועית".

ראש אגף כשרות מזון, הרב שמואל אבוחצירא אמר כי מערכת הכשרות ´יורה דעה´ עורכת מסעות שחיטה ברחבי העולם ובכללם בפרגוואי, בצ´ילה, באורגואי ובארגנטינה ומעניקה כשרות למשקאות חריפים, יין, ירקות ופירות, דגים וחומרי גלם ממדינות רבות ובהם: סנגל, מאוריטניה, לטביה, וילנא, ספרד, מרוקו, בולגריה, פולין, סין, תאילנד, טורקיה, יון, ואפ´ מאיי סחלין הסמוכה לקוריאה. הרב אבוחצירה סיפר כי השוק היהודי בצרפת התפתח מאוד בביקוש לכשרות מהדרין ואחוזים ניכרים מהמוצרים מיוצאים לקהילות הקודש שבצרפת".