אאא

כ-7,000 בני נוער וסטודנטים השתתפו היום ב"מצעד החיים" - בצעדה ממחנה השמדה אושוויץ לבירקנאו. זו הפעם הראשונה שבה היהודים אינם מהווים רוב בקרב הצועדים והשנה הגיעו למקום כ-4,000 צעירים שאינם יהודים.
יו"ר עמותת מצעד החיים, ד"ר שמואל רוזנמן, סיפר כי הצועדים מגיעים מכל רחבי העולם: "יש 1,500 פולנים, 600 אוסטרים וכ-600 צ'כים וסלובקים. שאר המשתתפים מגיעים בעיקר ממדינות מזרח אירופה והיתר ממדינות כמו גרמניה, ארצות הברית וקנדה".
בתוך כך, פרסם ראש ישיבת בית אל, הרב זלמן מלמד, הודעה כי הוא מתנגד למסעות בני הנוער לפולין במהלך השנה, "לתלמידי מוסדות חינוך תורניים אני ממליץ לא לצאת לפולין. הם לא זקוקים למסע הזה כדי להתחזק מבחינה לאומית יהודית", כותב הרב בתגובה לשאלה.
"יציאה לחו"ל ובמיוחד לארץ טמאה כפולין שיש בה אנטישמיות גם היום לא רצויה. גם אם המטרה לפקוד קברי צדיקים אין בה כדי להצדיק את היציאה מהארץ", כתב הרב.
"בארץ יש קברי צדיקים עליונים קברי האבות ותנאים ועוד גדולי הדורות במאות שנים האחרונות. עייני בדברי מרן "הרב" בספר משפט כהן עמוד שנ"ב בעניין זה", לשון התשובה.
כתב 'בכיכר השבת' מציין כי עשרות חרדים, בהם תושבי אירופה וישראלים שנקלעו לפולין לרגל עסקיהם, נצפו בין המבקרים הרבים במחנה ההשמדה אוושויץ, בקשר עם יום השואה.