אאא

אנכי – דע כי כל מה שקורה אתך ובחייך, מתחיל ונגמר בך. העצמה אישית זו מילת המפתח. אתה יכול. אתה ראוי. אתה מסוגל. הגיע הזמן שתתחיל להאמין בעצמך. מכאן מתחילים.

לא יהיה – משפט המפתח של חוסר עשיה וחוסר לקיחת אחריות בחיים הוא "יהיה בסדר". משפטי משנה הנובעים מכך הם "ככהה זה נהיה", "יצא לי", "אלה הם חיי" וכדומה. מסתבר שזה עובד הפוך: לחיים שלנו יש מנהל והוא אנחנו (עם העזרה מלמעלה, כמובן). שם דבר לא נהיה מעצמו ושום דבר לא 'יוצא' מעצמו.

לא תשא את שם ה' לשווא – הפסק להטיל את האחריות על כישלונותיך על הקב"ה או על כוחות הטבע הפועלים נגדך. הפסק להתלונן על הכישורים "הדפוקים" שה' חנן אותך בהם. הפסק להתחמק ממילוי המשימות שלך בגלגול עיניים צדקני של "ה' יעזור", "וברצות ה'". רוצה לדעת את האמת? ה' רוצה ומחכה לעשייה שלך.

זכור את יום השבת – מדי פעם עצור ממלאכתך ובדוק אנה פניך מועדות, מה הכיוון שאתה מוביל בחייך. כשאתה עוצר, כדאי גם שתציץ ב'מראה האחורית', ותראה כמה התרחקת מהמקומות הלא טובים שבהם היית. אם לא תעצור לבדוק, יש סיכוי שתאבד כיוון.

כבד את – את הסובבים אותך, את האנשים שאתה בא עמם במגע, פתח עיניך ואוזניך, הקשב ותלמד גם כיווני מחשבה חדשים בחיים. סביר מאד שתצא מכך מורווח.

לא תרצח – יש אנשים שהורגים את יכולותיהם ואת יומם במרוץ אחר ה'כלום'. הם בונים מגדלים באוויר, מתכננים תוכניות, משיאים עצות ותובנות. מבחוץ הם נראים 'מבריקים' ומוכשרים מאד – אך לכלל עשייה הם לא מגיעים ולא יגיעו לעולם. הם בורחים מעשייה מוכחת. ימיהם הולכים לריק והכאב הוא גדול.

לא תנאף – הפסק לרדוף בחיים אחר הדברים שיביאו לך סיפוק רגעי ולא יביאו לך תועלת לאורך זמן. התחל להשקיע בדברים ברי קיימא שתוכל להיאחז בהם באופן אמיתי גם בימים קשים. התחבר למקומות העמוקים והאמיתיים שבנפשך ואל תיתפס אחר הנוצץ והחולף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לא תגנוב – הפסק 'לגנוב' מאחרים. יש לך המון משל עצמך. אם רק תתחיל לחשוב 'מחוץ לקופסה', תהיה מקורי, תפלס דרך משל עצמך, לא תזדקק לקחת רעיונות מאחרים. לכל אחד יש את היכולות והכישורים שלו, אז תסמוך על עצמך ופחות להציץ מה קורה אצל הזולת ולהעתיק/לגנוב מהם.

לא תענה – אתה חי בפלונטר? אתה מרגיש שאתה מסתובב סביב עצמך? אתה חש שאתה עובד במקום שלא מתאים לך ומבזבז לריק את כישוריך? הגיע הזמן שתפסיק לענות את עצמך. צא מאזור הנוחות שלך, תשלוף את עצמך מהפחד המצמית, ותתחיל לשנות את אורח חייך. בינינו, כמה זמן תוכל עוד להמשיך ככה?!

לא תחמוד – הצלחות של אחרים שאינן מתאימות לאופייך ולאישיותך. כל אדם יש לו את "ארגז הכלים" שקיבל משמים עם לידתו על פי טבעו ומזגו. גם לך יש כישורים, יכולות ואפשרויות המתאימות לך ולחייך. כשתלך במסלול האישי שלך, תצליח פי כמה מאשר חיקוי הזולת. זו הבטחה.

מנחם זיגלבוים הוא מאמן אישי, סופר ומרצה.

לשאלות, זימון פגישה, הערות בונות והארות: eimunmz@gmail.com