אאא

מועמדות הרב אליהו תידון בבג"ץ: חבר-הכנסת עיסאווי פריג' (מרצ) עתר היום (שלישי) לבג"ץ בדרישה לפסול את מועמדות הרב שמואל אליהו בבחירות לרבנות הראשית.

הרב שמואל אליהו רבה של העיר צפת, הודיע כי הוא מתכוון להתמודד לתפקיד הראשון לציון אך עדיין לא הגיש מועמדות רשמית.

מאז נודעה דבר התמודדותו של הרב אליהו, התעוררה נגדו ביקורת ציבורית רחבה בשל שלל התבטאויות ופסקים שיוחסו לו נגד הציבור הערבי.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין אף הגיע אתמול (שני) למסקנה כי בחירת הרב אליהו לתפקיד בלתי ראויה ותעורר קשיים משפטיים.

וינשטיין אף החליט כי לא יוכל להגן על מינויו של הרב שמואל אליהו במידה וייבחר בפני בג"ץ, בשל ההתבטאויות המיוחסות לו.

ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה התקבלה לאחר שערך לרב אליהו שימוע בכתב, בו ביקש ממנו את התייחסותו להתבטאויות השונות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יודגש כי הרב אליהו לא מחויב לעמדת היועץ המשפטי וכי יוכל להתמודד בכל זאת לתפקיד.

אתמול, יצאו אנשי המטה של הרב אליהו בהודעה חריפה נגד היועץ המשפטי. "ערב תשעה באב בחר היועמ"ש להסיר את מסיכת הצביעות הממלכתית ולדרוס את הדמוקרטיה", תקפו במטה.

"מתברר שהיועץ, אשר הכשיר מעשים חמורים של חברי כנסת נגד חיילי צה"ל ונתן גיבוי לראשי התנועה האיסלאמית, בחר לקיים משפט שדה לרב אליהו והפך את עצמו לתובע, לשופט ולתליין", תקפו אנשיו של הרב אליהו.

"וינשטיין, אשר הבין שרוב גדול בקרב הגוף הבוחר עומד לבחור ברב אליהו לרב ראשי, החליט לשבור את הכלים, ובצעד חסר תקדים, ללא סמכות, ללא שימוע וללא אימות הטענות, יצר מציאות חדשה, שלפיה מועמד שאינו מוצא חן בעיני האליטה המשפטית לא יקבל את הגנת הרשויות", נמסר ממטה הרב.

היום, כאמור, החליט ח"כ פריג' להגיש עתירה לבג"ץ נגד מועמדות הרב אליהו. "אני מקווה שהשופטים לא יחששו לצאת באמירה ברורה ונחרצת כי מי שמחזיק בדעות גזעניות, מבטא אותן בציבור ואף מסית בפועל נגד ציבור שלם בישראל - אינו יכול להתמודד או להחזיק במשרה ציבורית. בוודאי לא במשרה רמה וייצוגית, ועל אחת כמה וכמה שלא במשרה כזו של מנהיגות רוחנית שכוללת סמכויות שיפוטיות", אמר פריג'.