אאא

בימים הקרובים תוגש עתירה לבג"ץ בנושא הסחבת בהליך לבחירת הרבנים הראשיים לירושלים שנמשך למעלה מ-8 שנים. את העתירה תגיש ה'תנועה להגינות שלטונית' שהחליטה להרים את הכפפה ולפעול בדרכים משפטיות לזירוז ההליך.

במכתב התראה - לפני הגשת העתירה לבג"ץ - שנשלח בין-היתר לשר הדתות יעקב מרגי וליו"ר הוועדה לבחירת רבני העיר בירושלים הגר"נ בן שימעון, כותב עורך-הדין מרדכי אייזנברג על הסחבת בהליך הבחירה ומעלה חשש כבד כי העיכוב נובע בשל שיקולים פוליטיים האסורים על פי החוק בעבודת הועדה האמורה לפעול על פי קריטריונים מקצועיים בלבד.

"ככלל על ועדת הבחירות  לעסוק במוטל עליה ולקיים את רוח התקנות ולשונן, תוך איתור ודחייה של לחצים והכתבות ממסדיות פסולות, במטרה לבחור רב עיר ראוי  שיזכה לאמון בני העיר לאורך שנים", הוא כותב.

"במצב העניינים הנוכחי לאחר שנתקבלו תצהירי בתי הכנסת (לפני שמונה חודשים) ונקבעו מספר מועדים לכינוסה של ועדת הבחירות - מועדים שלא התממשו, וכן כינוס הוועדה האחרון בסמוך לראש השנה תשע"ב שנקבע והתבטל על אף נוכחות קוורום של חברי הוועדה. ניכרים הדברים לכאורה בדבר שיקולים פוליטיים ואינטרסנטיים פסולים, המעכבים את ההליך שלא כדין".

בית הגר"ע יוסף נגד מרגי

ל'כיכר השבת' נודע כי מתחת לפני השטח נמנע כינוס הוועדה לבחירת רב ראשי לירושלים בעיקר בשל משא ומתן ארוך שלא מתקדם בין השר מרגי לבין ראש-העיר ניר ברקת אשר דורש מינוי רב ראשי אשכנזי הנמנה על זרם הדתי לאומי. על אף הסכמתו של השר מרגי לדרישה הדבר לא יוצא אל הפועל עקב התנגדות נחרצת של בית מרן הגר"ע יוסף.

סיבה נוספת לחוסר רצונו של ברקת לקדם את ההליך היא העובדה שהוא מתקשה לגייס תמיכה במועמד המפד"ל הרב אריה שטרן לתפקיד עקב חילוקי דעות בציבור הדתי לאומי, מה שמונע ממנו לקיים את ההבטחתו בערב הבחירות למנות רב ראשי 'ציוני' לירושלים.

יצוין כי המועומד המוביל לרב הספרדי הוא הגאון הרב יצחק יוסף בנו של מנהיג ש"ס מרן הגר"ע יוסף.

תגובת שר הדתות

מלשכת שר הדתות יעקב מרגי נמסר בתגובה ל'כיכר השבת': "המשרד לשירותי דת פעל אך ורק על פי התקנות וימשיך לפעול כך. יצוין כי יו"ר הוועדה פועל בתיאום מלא עם הלשכה המשפטית. בנוסף חייבים להבין כי המורכבות בבחירת רבני ערים בירושלים, אינה דומה כלל לשאר הערים.

"בירושלים קיימים כ-2000 בתי כנסת ובגוף הבוחר אמורים להיבחר רק 24 נציגים לבתי הכנסת, כך שהוועדה חילקה את הערים למנהלות ובכך להעניק ייצוג הולם לכלל בתי הכנסת. אשכנזים, ספרדים, ליטאים וחסידים. ייצוג זה ישקף נכונה את כלל הציבור ויצוק הוא מבחינה משפטית למען התקדמות ההליך ולמניעת הסחבת בין בתי המשפט".

מלשכת ניר ברקת טרם התקבלה תגובה.