אאא

מפקד מרחב דן, נצ"מ אלברט אוחיון מנסה לעשות סוף למאבק המתוקשר בבית-הכנסת פא"י בבני-ברק.

אוחיון הוזעק למבנה המריבה בסוף השבוע שעבר, ודן עם שני הצדדים. במהלך הפגישה, שנערכה בנוכחות מאות סקרנים, הועלתה הצעת פשרה לפיה החסידים יתפללו במבנה בימות החול, ובשבתות חברי הקהילה הליטאית, בוגרי ישיבת "אור יהודה".

אלא שהנסיון לפשרה לא עלה יפה. אתמול, מוצאי שבת, התחדשו המהומות במבנה בית-הכנסת על רקע האיבה בין שני הצדדים.

כששככה הדרמה, נפוצה שמועה כאילו המשטרה החליטה לסגור את המבנה עד שתושג פשרה, אולם כתב "כיכר השבת" מדווח כי הבוקר היה בית-הכנסת פתוח לרווחה, ועשרות חסידי גור התפללו במבנה, כבשגרה.

הרב צבי ביאליסוטצקי נצפה הבוקר בין עשרות המתפללים בבית-הכנסת. "נאבק על בית-הכנסת עד הסוף", הוא אומר. "בשבת לא היינו כאן, כי חששנו שכוחות הבטחון יגיעו למקום ונגרום בעקיפין לחילול שבת.

"החל ממוצ"ש חזרנו לבית-הכנסת. כל מי שרוצה, מוזמן להצטרף".

נכון לעכשיו, לא ברור מתי, אם בכלל, ישוב השלום לשרור בבית-הכנסת. "כל דאלים גבר", "יחלוקו", ו"יהא מונח עד שיבוא אליהו" - אלה הם מושגים הולמים כדי לתאר את מה שמתרחש במבנה המריבה הבני-ברקי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ראש בראש

בית-הכנסת פא"י ברח´ ירושלים 6, שהיה לאורך השנים ביתה של קהילת פא"י, עומד במוקד מאבק בין קבוצת חסידים לליטאים בעיר. 

בשנים האחרונות, הלכו רוב חברי לעולמם ועם דעיכת הקהילה, החלו בוגרי ישיבת "ברכת יצחק" להתפלל במקום והעניקו לבית-הכנסת צביון ליטאי מובהק.

בשבוע שעבר, הגיעה למקום קבוצה של חסידים והכריזו כי היא מקימה במקום ´שטיבל´. לדברי החסידים, אנשי העמותה שהחזיקה בבית-הכנסת העבירו להם את הבעלות.

הנוכחות של חברי הקבוצה הסעירה את הרוחות, ובעקבות מהומה שפרצה במקום, הוזעקה משטרה.