אאא

חמושים באלות, סכינים, אבנים, כלי נשק ופגע מכל הבא ליד, יצאו אלפי ערבים תושבי העיר ירושלים ופלאחים שהגיעו מכל רחבי הארץ לעבר השכונות היהודיות בעיר. סמוך לשעת סיום נאום ההטפה האנטישמי של מושל העיר המודח חאג'-אמין-אל-חוסני המתקיים בהר הבית, החלו פורעים אכזריים לעוט על השכונות היהודיות הסמוכות לשער שכם ולרחוב הנביאים.

שכונת הג'ורג'ים, בתי ניסן ב"ק ומאה שערים הותקפו בידי הפורעים החמושים שפתחו בריצה מלווה בשאגות אימים של "מוות ליהודים", והחלו לתקוף, לדקור ולהרוג את כל מי שנקרה בדרכם. הם לא בחלו בשום פעולה ושרפו מספר בתים בשכונות העיר כמו גם בתי כנסת. כמו כן בשכונות רוממה, גבעת שאול, בית הכרם ותלפיות, נערכות התקפות איומות על ידי ערביים הבוזזים מכל הבא ליד.

תושבי העיר מסתגרים בבתיהם בשעה זו מבועתים מפחד בשל ההתפרעויות האלימות בכל רחבי העיר. עד כה נמסר ל'מנהרת הזמן' על כ 19 הרוגים הי"ד בשכונות המותקפות, ועל פצועים רבים המדממים בכל רחבי העיר. קולות ההשתוללויות נשמעות ומצמררות. קריאות טבח בערבית מפי אלפים ושמע זעקות הפצועים ובזיזת בתים, מקפיאים דם.

בשכונת מאה שערים אירע נס ובחסדי שמיים תושייתו של תושב השכונה הצילה את שכיניו מהרג, פרעות וביזה. כאשר הגיעה אחת מצעדות הטרור אל עבר פתח השכונה, עמד מר ירדן ולצדו ר' אהרן פישר שירה היישר לראשו של מנהיג הצעדה. הפורעים הביטו בהלם בנעשה ומיהרו לנוס על נפשם.

"לשלטון הבריטי כלל לא אכפת מן ההתרחשויות", אומר אחד מתושבי שכונת הג'ורג'ים שהצליח להימלט מביתו דקות ספורות טרם התרחשו מעשי הטבח.

"הנציב העליון ג'ון צ'נסלור, יצא לחופשה בלונדון והשאיר את הארץ מופקרת". בתוך כך, מדובר ארמון הנציב נמסר כי "בשל חוסר המוכנות לאירועים אלו, הכרזנו על גיוס חירום של תושבי העיר בעלי אזרחות בריטית המעוניינים לשמש כשוטרים מיוחדים". מספר סטודנטים מאוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה השוהים בארץ התנדבו למשימה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרוחות בעיר סוערות עקב הטענה שעצרת תנועת בית"ר בתשעה באב בה הכריזו כי "הכותל כתלנו - בוז לממשלה", הוסיפו להתססת האווירה בעיר אצל תושבי הרובע המוסלמי שחיכו לרגע זה.

אחד מעסקני היישוב היהודי בארץ הביע חשש רב ממעשים שכאלו גם בשאר אזורי הארץ בהם מתגוררים יהודיים. "יש את חברון, עזה, צפת ועוד מקומות בהם מתגוררים תושבים רבים, אנו דואגים מאוד לשלומם ומקווים כי יחסי השכנות המצוינים ביניהם ובין התושבים הערביים ישמרו על השלווה". לדבריו, חשש רב בעיקר מפרעות בחברון, שם נמצאת ישיבת "כנסת-ישראל".

ארגון ההגנה תכנן לשלוח לשם צוות מתוגבר, אך לא ברור מה אירע בסוף. מושל חברון הרגיע את רבני העיר ואמר כי הוא מקבל אחריות שלא יקרה דבר. ל'מנהרת הזמן' הודלף כי הוא הבטיח להם לפני הצהריים בצנעה כי ישלח שוטרים סמויים לאבטח את העיר.

כאמור, פרעות, רצח ושוד בשעות אלו בירושלים האחוזה אימה ופחד. אנא הרבו בתפילות לשלום התושבים ולרפואת הפצועים.