אאא

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הופיע הלילה (שלישי), בשעה 02:00, כשהוא מלווה בשיירה של מאבטחים, אנשי מודיעין רוסיים וישראלים לביקור בזק בכותל המערבי.

הנשיא פוטין היה אמור לבקר בכותל המערבי בשעות אחר-הצהרים, אך ביקורו נדחה משיקולים ביטחוניים אל שעות הלילה המאוחרות, וכך, כשהוחלט על הביקור התארגנו במקום במהירות, בעיקר  מפן האבטחה.

לביקור הבזק של הנשיא הרוסי התלוו רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ והרב בערל לאזר רבה הראשי של רוסיה וידידו הקרוב של הנשיא פוטין, שקיבלו את פניו ונתנו לו הסבר על ייחודיות המקום לעם היהודי. כמו"כ העניק רב הכותל הרב רבינוביץ כתשורה את הספר שכתב על תולדות הכותל המערבי וההיסטוריה היהודית של בתי המקדש.

את ההצגה הגדולה מהביקור המיוחד, לקח עולה מברית המועצות, גבר בעל חזות חרדית שעלה לישראל לפני שנים אחדות מרוסיה. הלה, עמד בין הקהל המצומצם שהתגודד על יד גדרות האבטחה שהציבה המשטרה ברחבת הכותל.

כאשר הנשיא פוטין פסע לעבר מרגלות קיר הכותל המערבי, צעק לעברו האיש בשפה הרוסית - "ברוך הבא הנשיא פוטין". פוטין שגדוד מאבטחים רבים הקיף אותו, הביט בעין חטופה אל הקהל מסביב, הנהן בראשו לעבר אותו עולה רוסי והגיב לו בחיוך. אך ההפתעה הגיעה בעת יציאתו של הנשיא פוטין חזרה לרכב השרד.

הנשיא הרוסי שהיה איש מודיעין בעבר כנראה ניחן בעיניים חדות במיוחד ובזיכרון מרשים לא פחות. בדרכו חזרה הפתיע את עשרות המאבטחים שהקיפו אותו במעגל אבטחה הדוק, כאשר עזב אותם לפתע וניגש אל אותו יהודי שאיחל לו "ברוך הבא" בתחילת הביקור במקום.

הנשיא פוטין נתמך על גדר האבטחה המשטרתי ונצמד קרוב אל אותו יהודי, הודה לו על ברכתו ושוחח עמו ברוסית למעלה מ-3 דקות בסימפטיות וחביבות כשהוא שופע חיוכים.

לעיני הקהל הסקרן והמשתאה ונדמה כי גם לעיניהם הנדהמות של מאבטחיו הקשוחים, היה זה מחזה נדיר לראות את הנשיא פוטין משוחח בחביבות ונחמדות שכזו עם עובר אורח פשוט. אחד מהאנשים בקהל נשמע אומר: "מסתבר שלפוטין יש גם צד נחמד, הוא כנראה לא כזה אדם קר וקשוח כפי שחשבנו".

אותו בר שיח שזכה לדקות אחדות שיחה ידידותית עם הנשיא פוטין, סיפר לנשיא על חשיבותו של הכותל לעם היהודי, על בית המקדש שחרב ועל שלמה המלך ע"ה שבנה אותו. הנשיא פוטין שהקשיב לו בשקיקה, השיב: "בדיוק בשביל זה באתי לכאן, להתפלל שיבנה שוב בית המקדש. אני מאחל לכם שיתקבלו תפילותיכם". הנשיא לחץ את ידיו של היהודי בחום לב ונפרד ממנו באיחולים.

כתב וצילם וידאו: שלום פרוינד, עיתונאי ב'יום ליום'.