אאא

לאחר שהצליח לשכנע את ארצות-הברית לסגת מתקיפה צבאית בסוריה בתמורה לפירוק המשטר הסורי מנשק כימי, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מכוון אל היעד הבא.

במהלך לפירוק הנשק הכימי הסורי, חידש פוטין את מעמדה של רוסיה כמעצמה, ונראה כי הוא מכוון כעת להגיע לפתרון גם בנושא הגרעין האיראני.

בסוף השבוע נפגש פוטין בקירגיזסטן עם נשיא איראן החדש, חסן רוחאני, בשולי ועידת SCO ואף השיב החיוב להצעת נשיא איראן לבוא לביקור בטהרן.

נשיא רוסיה אמר כי "לאיראן, כמו לכל מדינה אחרת, יש הזכות להשתמש באנרגיה אטומית למטרות שלום, כולל פעולות העשרה", וטען כי אין ראיות שאיראן חותרת לפיתוח נשק גרעיני.

רשת RT הרוסית דיווחה שכל משתתפות הוועידה חתמו על הצהרת תמיכה באיראן בה נאמר כי "האיום בכוח צבאי ובסנקציות חד-צדדיות נגד מדינה עצמאית (איראן) אינו מקובל".

נשיא איראן רוחאני בירך בסוף השבוע את הצעד של רוסיה ואמר כי נוצרה הזדמנות טובה לפתור את בעיית הגרעין האיראני בשיתוף פעולה ודו-שיח.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הודיעו במהלך יום הכיפורים על הסכם שהושג ולפיו עד אמצע השנה הבאה - יושמדו כל מאגרי הנשק הנמצאים ברשותו של בשאר אסד. 

בהודעתם אמרו שרי החוץ של המעצמות, כי הקציבו לסוריה פרק זמן של שבוע בכדי להגיש לעולם "רשימה מקיפה, לרבות שמות, סוגים וכמויות, של חומרי הנשק הכימי שברשותה, של סוגי התחמושת שברשותה, כולל מיקום וצורת אחסון, ושל מתקני המחקר והפיתוח שלה". 

יצויין, כי בהסכם בין ארה"ב ורוסיה נאמר כי באם בשאר אסד לא ייענה לדרישות ארה"ב ורוסיה, הללו יפנו למועצת הביטחון של האו"ם בכדי לאשר סנקציות נגד אסד, אולם לא תתבצע התערבות צבאית. 

בכך, יורדת סופית מהשולחן האופציה הצבאית, שגררה בשבועות האחרונים אזרחים ישראלים רבים לפאניקה ולתורי ענק במוקדי חלוקת ערכות המגן.