אאא

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, השתתף במהלך סוף השבוע בוועידת הביטחון במינכן, והזהיר מפני כישלון השיחות בין ישראל והפלסטינים, כשהוא רומז כי הדיבורים חרם נגד ישראל עשויים להחריף במידה ולא יושג הסכם קבע מול הפלסטינים. 

"יש כרגע שגשוג וביטחון רגעיים בישראל, אבל זו אשליה. כל זה ישתנה אם השיחות ייכשלו" אמר קרי, "הסיכונים גבוהים מאוד עבור ישראל. מה תהיה תגובת האכזבה של הפלסטינים והערבים? האם נראה יותר קיצוניות? אלימות? מה כישלון השיחות יסמן לגבי יכולתה של ישראל להישאר מה שהיא היום - מדינה דמוקרטית ויהודית?".

"ישנה מערכה הולכת וגוברת של דה-לגיטימציה נגד ישראל" אמר מזכיר המדינה האמריקני, "אנשים מדברים על חרם. זה יחריף במקרה של כישלון. לכולנו יש עניין מאוד חזק בפיתרון הסכסוך הזה".

קרי שיבח את נתניהו, ואמר כי "קיבל החלטות קשות מאוד לקדם את הנושא", והזכיר גם את שרת המשפטים הישראלית: "ציפי לבני הייתה יוצאת מהכלל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בהתייחסו לביקורת שהשמיע כלפיו שר הביטחון משה בוגי יעלון אמר קרי: "אני מופתע מדיווחים שהגיעו בתקשורת, שדיברו על אובססיה או גישה פנטית להשגת פתרון מצדנו. אנחנו עובדים קשה. אני מוכן לקחת סיכונים, אבל אני לא אתלה את עצמי כאן בהערכה על סיכויי ההצלחה. אני לא אדבר על אופטימיות אלא על מחויבות. אני והנשיא אובמה מחויבים באופן מלא לעניין, כי אנחנו חושבים שהסכם כזה הוא מפתח לשנות את כל המזרח התיכון".

"אנחנו חייבים לומר שאלטרנטיבות להצלחת המשא ומתן אינן מקובלות על איש, כישלון אינו אופציה, אם כי הדינמיקה בשטח מעלה גם את האפשרות הזו" סיים מזכיר המדינה. 

בסוף השבוע, במהלך ועידת הביטחון במינכן, הטיח סאיב עריקאת, חבר הצוות הפלסטיני למשא ומתן בפני חברי המשלחת הישראלים כי הוא ומשפחתו גרו ביריחו שלושת אלפים שנה קודם הגעת בני ישראל ויהושע בן נון למקום, כשהוא מגדיר את קרובי משפחתו כ"כנענים".