אאא

הימים הנוראים כבר כאן, ופולמוס הכפרות חוזר לכותרות: הרב הראשי לישראל הנבחר נענה לפניית "תנו לחיות לחיות", וקרא להשתדל ולהימנע ככל הניתן מגרימת צער בעלי חיים במהלך הליך ה'כפרות'. 

אתי אלטמן, מייסדת העמותה פנתה במכתב לרב הראשי הנבחר, ופירטה את הסבל שעוברים בעלי החיים במהלך התקופה: "מדי שנה, לקראת יום הכיפורים, מגיעות לעמותתנו תלונות רבות וקשות על הסבל המזעזע של תרנגולים המוחזקים בשווקים והמיועדים לשמש כ'כפרות'".

אלטמן כתבה לרב הראשי: "שעות ואף ימים הם מוחזקים בכלובים קטנים, לעתים בשמש קופחת, ללא מזון וללא מים. אף שמשרד החקלאות והרבנות הוציאו הנחיות למנוע מצבים אלה, בשטח אין לזה ביטוי".

"קריאה שלך לציבור להעדיף כפרות בכסף על כפרות בתרנגולים, יכולה למנוע צער בעלי-חיים גדול, ולהגדיל כבוד לדת ולרבנות" חתמה אלטמן את מכתבה לרב הראשי. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: פלאש 90)
מנהג הכפרות (צילום: פלאש 90)
הגדלה

באתר ynet דווח הערב, כי בתגובה למכתב, החליט הרב דוד לאו לפרסם מכתב מיוחד הקורא למנוע פגיעה מיותרת בבעלי החיים במסגרת הכפרות. 

"לאלה הנוהגים לשמר את מנהג אבותם בעשיית כפרות בבעלי חיים", כתב הרב לאו, "להזכירכם את החובה הקדושה הקיימת בכל ימות השנה להימנע מ'צער בעלי חיים', למנוע כל סבל וכאב מיותר מבעלי החיים, לדאוג להובלתם בצורה הראויה ולדאוג לטיפול הראוי בהם".

 עוד כתב הרב הראשי: "במידה וינהגו בתרנגולים בדרך לא ראויה, ברור שמדובר ב'מצווה הבאה בעבירה', ולא לכך התכוונו חכמים במצוות הכפרות. אשר על כן הן על הסוחרים והן על המקיימים את המצווה להקפיד ביתר שאת על כך".