אאא

במקביל לסכסוך הארוך המתנהל לעין הציבור הרחב על השליטה בישיבת פוניבז'  בין הגיסים הגאון רבי אליעזר כהנמן נשיא הישיבה (השונאים) והגאון רבי שמואל מרקוביץ ראש הישיבה (המחבלים) מתקיים רחוק מן העין סכסוך קשה ונוקב לא פחות על השליטה ברכוש הפרטי של המשפחה.

כידוע, הגאון רבי יוסף כהנמן זצ"ל שייסד את ישיבת פוניבז' רכש קרקעות ושטחים רבים במרכז העיר בני ברק אותם הוריש אחריו לבנו הרב אברהם כהנמן שלאחר מותו ציווה שיוחזק בידי רעייתו הרבנית רבקה כהנמן ולאחר מותה תחולק בין בנו הגר"א כהנמן לבתו הרבנית ציפורה וחתנו בעלה הגר"ש מרקוביץ.

כיום שווים של הקרקעות מוערך בעשרות מיליוני דולרים ומטבע הדברים בשל הסכסוך הנוקב בין הגיסים בנוגע לחלוקת הישיבה הרי שגם במקרה דנן אין הם מצליחים להגיע לעמק השווה.

לפני כשנתיים החליט הרב אליעזר כהנמן למכור לנגיד אליש אנגלנדר שטח ענק במרכז רחוב האדמו"ר מגור (יער פוניבז') שרכש את המגרש עבור בניית מוסדות סאטמר ומחנובקא.

לאחר שנודע למשפחת מרקוביץ על ביצוע העסקה פנו לבד"ץ העדה החרדית בדרישה להורות על ביטול המכירה  זאת בשל העבודה שלמרות שהנכסים הינם כיום בבעלותה של האלמנה הרבנית רבקה כהנמן הרי שהיא פועלת לטובת בנה הרב אליעזר כהנמן ונגד בתה הרבנית ציפורה מרקוביץ כאשר לכולם ידוע שלאחר מותה הנכסים יחולקו 60-40 בין השניים.

לדבריהם מדובר בעצם בסוגיה התלמודית "נכסי לך ואחריך לפלוני" כאשר הרב אברהם כהנמן קבע כי לאחר מותו הירושה תישאר בחזקת רעייתו אולם לאחר מותה תחולק בין הילדים (באופן שקבע).

הרב אליעזר כהנמן טען כי מדובר ביורש אחר יורש וכעת הרבנית היא הבעלים המוחלטים בנכסים וזכותה למכור למי שרוצה. מנגד, טען הרב מרקוביץ כי הרבנית המבוגרת הינה רק "אפוטרופוס" וזהו ניסיון ל"הברחת נכסים" מתוך חשש כי הרבנית האם תעביר את כל הכסף לידי בנה - המסוכסך עימם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחר דין ודברים החליטו הצדדים לקיים בוררות מוסכמת שבראשה עומד הדיין הרב אברהם ברוך רוזנברגר ממונסי שבארה"ב כאשר את הרב אליעזר כהנמן ייצג הרב בנימין קופרמן ואת הרב שמואל מרקוביץ ייצג הרב מרדכי שטרן כאשר כספי המכירה הופקדו בידי הרב מאיר הייזלר.

אמש שיגר הרב רוזנברגר את פסק הדין לשני הצדדים שכצפוי מכריזים כל אחד על ניצחונו. על פי ההחלטה, המכירה של המגרש ברחוב חזו"א שרירה וקיימת אולם על הסכום אין עדיין הכרעה סופית.

במקביל מעריכים מקורביו של הרב אליעזר כהנמן כי הכסף בסופו של דבר יגיע במלואו לנשיא הישיבה זאת משום שלדבריהם ההחלטה שבה לידיה של הרבנית רבקה כהנמן.

במקביל, מה שלא נמכר עד עתה על-ידי הרבנית רבקה כהנמן, לא יוכל להימכר ויחולק לאחר מותה 60-40 בין האח הרב אליעזר כהנמן והאחות הרבנית ציפורה מרקוביץ כפי צוואת הסב הרב אברהם כהנמן זצ"ל.