אאא

באוקראינה מקווים היום (שני) כי היציבות תשוב למדינה לאחר ניצחונו של "מלך השוקולד", הטייקון פטרו פורושנקו (48), שנבחר לתפקיד נשיא המדינה. על פי המדגמים שפורסמו הלילה במדינה, פורושנקו ניצח בפער גדול את מתחריו.

הרב פנחס וישצקי, רבה של דונייצק והמחוז ושליח חב"ד במקום, אמר הלילה בשיחה עם "כיכר השבת" כי הוא "מקווה שיהיה טוב", וברך את בחירתו של הנשיא. "אני שמח שיש כתובת ומי שנושא באחריות ואנחנו מקווים שיהיה בסדר". לאזרחים הוא אומר "אין לנו ממה לחשוש כי יותר גרוע ממה שיש עכשיו לא יכול להיות".

רבה של המחוז, מהמסוכנים ברחבי אוקראינה, אומר כי הבחירות האחרונות שהתרחשו בעיצומה של הסערה במדינה כאשר חמושים פרו-רוסים השתלטו על ערים במזרח המדינה, לא התנהלו סביב הנושא היהודי וכי המועמדים כולם לא נחשדו בשנאת יהודים: "אני חושב שהשאלה היהודית בכלל לא הייתה על הפרק, כל המועמדים היו טובים ליהודים באותה מידה. אף אחד מהמועמדים המובילים לא נחשד אף פעם בגרימת בעיות ליהודים", אמר הרב והוסיף "אבל יש כוחות קיצוניים מכל הצדדים, ועכשיו יש מועמד שמייצג את הזרם המרכזי וקיבל תמיכה גדולה, אני מקווה שהוא יוכל לעבוד וברגע שיהיה סדר במדינה יהיה טוב ליהודים כמו לכל האזרחים במדינה".

 (צילום: shutterstock)
יוליה טימושנקו, הפסידה את הבחירות למלך השוקולד (צילום: shutterstock)
הגדלה

במחוז דונייצק לא ניתנה לאזרחים האפשרות להצביע משום ש"הבדלנים לא הסכימו". יחד עם זאת אומר הרב כי התושבים כולם שמחים שנבחר נשיא: "אנשים שמחים בזה שיש נשיא ואנשים מקווים שכשיש נשיא יש סדר גם פה במזרח ויהיה מישהו שיעשה סדר וינהל את המדינה ביד חזקה כמו שצריך. כשיש סדר וכשתהיה יציבות ומלכות אז אף אחד לא יבלע את רעהו בחיים ויהיה טוב".

"אני חושב שהיהודים אמורים להיות שמחים מזה שנבחר מועמד ברוב גדול ויש סיכוי שיחזיר את היציבות למדינה. עד עכשיו לא היה בכלל סיכוי שהיציבות תשוב אבל ברגע שבנאדם נבחר עם כזו תמיכה גדולה אז יש סיכוי שתחזור היציבות", אומר הרב. "זו בשורה מעודדת ומשמחת בפרט שהוא מחובר ליהודים ומיודד עם יהודים ומעולם לא נחשד בלאומניות ולא באנטישמיות".

בהתייחסו למצב השורר באוקראינה בחודשים האחרונים, מספר רבה של דונייצק כי המצב אינו פשוט בכלל ואף מסוכן: "אנחנו חיים בתוך אנרכיה מטורפת והאנרכיה הזו משבשת לנו מאוד את מהלך החיים ודורשת מאיתנו להקדיש המון צומת לב בשאלות בסיסיות בביטחון ובמתרחש בקהילה והמוסדות. באזורים אחרים באוקראינה עוד יותר טוב אבל עדיים בשום מקום בארץ לא הייתה יציבות עד לבחירות לנשיאות והמצב הכלכלי לא היה טוב. אני מקווה כעת שבעזרת השם תהיה יציבות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי המדגם, פורושנקו ניצח בפער משמעותי כבר בסיבוב הראשון את יריבתו העיקרית, יוליה טימושנקו. פורושנקו זכה ב-55.9 אחוז מקולות המצביעים, בעוד טימושנקו, ראש הממשלה לשעבר, קיבלה רק 12.9 אחוז מהקולות.

עם היוודע תוצאות המדגם הכריז פורושנקו על ניצחונו ואמר כי לעולם לא יכיר במשאל העם בחצי האי קרים וסיפוחו על ידי רוסיה. לדבריו, צעדיו הראשונים כנשיא יתמקדו בסיום המלחמה והכאוס ששוררים באוקראינה והשבת הסדר. פורושנקו הבטיח כי יילך בדרך של שילוב עם אירופה בהתאם לתקוותיהם של רבים ממצביעיו.

 (צילום: shutterstock)
אש ברחובות אוקראינה, לפני מספר חודשים (צילום: shutterstock)
הגדלה

במסגרת יום הבחירות, נהרג אדם בתקרית ירי עם כוחות הביטחון האוקראינים, לאחר שחמושים פרו-רוסים ניסו להשתלט על תחנת הצבעה בלוהנסק שבמזרח המדינה.

כזכור, תושבי המחוזות הפרו-רוסיים הצביעו לפני כשבועיים בעד עצמאות והיפרדות מאוקראינה ואף שוקלים להסתפח לרוסיה. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הבטיח בסוף השבוע לשתף פעולה עם המנצח בבחירות באוקראינה. לדבריו, הוא רוצה יחסים טובים יותר עם המערב. במקביל, הוא מתח ביקורת קשה על מדיניות ארה"ב באוקראינה.