אאא

בשנה מעוברת, כמו השנה, פורים מרחף באוויר זמן ממושך יותר. ירידי תחפושות על שלל האפשרויות והאביזרים כמו גם ההתארגנות להכנת משלוחי המנות, אלו הפשוטים ואלו המפוארים, ומעל כולם מרחפת באוויר עננת אבק שריפה... פורים, ואת זה כולם יודעים (או שומעים), הוא גם חגם של הנפצים למיניהם.

אז מה? האם פורים צריך לעבור עם פציעות וסכנות או אפילו מקרים של כמעט-סכנה? מסתבר שלא. ממש לא. כדי שההנאה מהחג תהיה שלימה יש לשמור על הכללים של משרד הבריאות, מד"א ושאר הגורמים המקצועיים, וזאת מתוך נסיון מהשטח.

להקל עליכם את המלאכה, להלן ליקוט כללי הזהירות השונים.

נפצים ופיצוצים

הנפצים, למרות שהם נראים תמימים, הם חומרי נפץ לכל דבר. נקודה. בכל שנה, למרות האזהרות הרבות, נפגעים ילדים רבים מחומרי הנפץ השונים וסובלים מכוויות בדרגות שונות, קטיעת אצבעות, עיוורון, ופגיעות חמורות נוספות. הנזק עלול להיגרם גם מאקדחי צעצוע קטנים הנמכרים כמעט בכל חנות בשכונה. סכנה רבה יותר טמונה בנפצים הלא חוקיים שמוברחים בדרך כלל משטחי הרשות הפלסטינית.

הוראות מד"א בנושא הן ברורות מאוד:

כל  סוגי הנפצים אסורים לשימוש – בכלל זה רקטות, זיקוקים גדולים ו"נחש נפץ" מסתובב. אלו מיני-פצצות לכל דבר.

כמו כן, אסור לשימוש אקדח צעצוע היורה כדורי פלסטיק, מכיוון שהוא עלול לגרום לחבלות חמורות ובלתי הפיכות בגוף.

קפצוני נייר ופיקות לסוגיהם יש להפעיל באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד, ולא בעזרת אמצעים אחרים.  כמו כן אסור לשמור פיקות וקפצונים בכיס, מחשש להתפוצצות. אין לירות פיקות ודומיהן בקרבת האוזניים והעיניים. לא מעט ילדים התעוורו או ניזוקו בעיניהם או בשמיעתם. לפעמים זהו נזק בלתי הפיך.

הורים בעלי נסיון מר מזהירים גם מפני הפיקות ה´תמימות´ והמוכרות לכולנו. מסתבר שבמקרים רבים הפיקות מתפוצצות שלא באמצעות האקדח וגורמות לכוויות. האזהרות הכתובות באותיות הקטנות על חבילות הפיקות, מונעות אמנם אפשרות של תביעה כנגד החברות, אבל בדרך כלל קשה מאוד לקרוא את הכתב ובכל מקרה קצת קשה לקיים את כל ההוראות.

תחפושות

אין דבר נחמד יותר מאשר תחפושות. זה גורם לכולנו לחייך, אבל לא תמיד. גם בהן טמונה סכנה.

ליצירתיים המכינים תחפושות בבית, יש להקפיד בזמן הכנת התחפושת על שימוש בחומרים שאינם דליקים. להימנע מהדבקת צמר גפן, נוצות טבעיות, יריעות פלסטיק וכו´. מדובר בחומרים דליקים שעלולים להתלקח במהירות רבה.

ברכישת תחפושות וודאו כי יש להן אישור תקן 562, כדי לדעת שהן עברו בדיקות מטעם מכון התקנים והן עשויות מחומרים חסיני אש. לא כדאי להעלים עין ולהתנסות בחוויה מפוקפקת. יש להימנע מתחפושות שיש בהן חוטים העלולים להיכרך סביב הצוואר. כמו כן, צריך לוודא שהתחפושת נוחה ומאפשרת ניידות בלי לחץ על הגוף.

בכל מקרה, אין להתקרב למקור אש כלשהו עם תחפושת.

גם הפאות הסינטטיות הן דליקות מאוד, ולכן מומלץ להשתמש בפיאות קצרות ולהתרחק מאש בעת חבישתן.

מסיכות

שימוש במסכות לא מומלץ לילדים מתחת לגיל שמונה. יש לשים לב שלמסכה פתחי אוורור ולהימנע ממסכות העשויות מחומרים אטומים, כגון שקיות פלסטיק העלולות לגרום לחנק ולעילפון. כמו כן, המסכה עלולה לצמצם את שדה הראייה ולכן יש להימנע משימוש בה בעת משחק במתקני שעשועים או הליכה בכביש.

סכנת הספריי

בעשור האחרון הצטרפו לחגיגות תרסיסים שונים, כגון ספריי לשיער, ספריי שלג וחוטים וכו´. שוק התרסיסים התרחב והשתכלל מאוד בשנים האחרונות. אפשר להיעזר בהם מאוד אך אפשר גם להסתכן.

יש לשים לב כי על המיכל ישנו אישור של מכון התקנים. אסור להשתמש בתרסיסים שמקורם לא ברור. אין לרסס לכיוון הפנים, על הגוף או בקרבת מקור אש. תרסיסים אלו מכילים חומרים כימיים הגורמים לצריבה בעיניים והם דליקים ביותר. מיכלי הספריי השונים עלולים להתפוצץ בקרבה למקורות אש או טמפרטורה גבוהה.

אביזרים וממתקים

בחג ישנם אביזרים רבים המהווים סכנה, במיוחד המוצרים הקטנים המשמשים כאביזרים לתחפושות ולמשלוחי מנות. יש למנוע את הגישה אליהם בעיקר לילדים מתחת לגיל 5, מפני סכנת חנק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

חרבות המשמשות לתחפושת צריכות להיות מחומר גמיש, כגון גומי, כדי למנוע פגיעה.

באיפור הפנים יש להשתמש במוצרים המאושרים לשימוש על ידי משרד הבריאות. מוצרים ללא אישור זה עלולים להכיל חומרים רעילים, או חומרים הסותמים את נקבוביות העור ואינם מאפשרים לעור לנשום.

משלוח מנות

במשלוחי מנות המיועדים לילדים עד גיל 5 שנים, לא מומלץ לשים מוצרי מזון העלולים לגרום לחנק, כמו סוכריות, מסטיקים עגולים, סוכריה על מקל וכן אוזני המן הממולאים במילוי אגוזים, בוטנים או שקדים. הכלל אומר כי מה שנכנס לגודל של קופסת פילם עגולה (למי שעדיין זוכר אותה), עלול לגרום לחנק.

בפורים הבלגן הוא גדול, ויש לשים לב שלא להשאיר ממתקים אלו על השולחן, בהישג ידם של הקטנים.

שמירה על כללי הזהירות חשובה כדי למנוע את הפגיעות האופייניות לחג ותאפשר לנו להמשיך את שמחת הפורים. אף אחד באמת לא רוצה "לבלות" את החג בחדר מיון. אנחנו באמת מעדיפים להיות בשמחה.