אאא

הטבת שר האוצר אינה רלוונטית: שר האוצר יאיר לפיד התגאה ביממה האחרונה בתוכניתו לקבלת פטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה, תוכנית שאמורה הייתה להיטיב בעיקר עם האוכלוסייה החילונית. האוכלוסייה החרדית לעומת זאת אינה נמצאת בקריטריונים, בגלל אי שירותם בצה"ל או בשירות האזרחי-לאומי.

ובכל זאת, האם הבטחתו של לפיד כי זווג צעיר חרדי שהבעל שירת בשירות ביטחון, שירצה לממש את זכותו לקבלת הפטור ממע"מ, יוכל לעשות כן? לא בטוח.

כתבי אתר COL בדקו את עולם הנדל"ן בערים בהם ישנם חרדים רבים, התוצאה הייתה ברורה: ההטבה לא מעשית.

תחילה נבדק האם ניתן לרכוש דירה במחיר המדובר בשיכון חב"ד בלוד? חיים גלינסקי המתגורר בעיר יותר מעשרים שנה השיב כי "אין דבר כזה. דירות ישנות מאוד, הצריכות שיפוץ מקיף, במחיר התחלתי של כ-770,000 שקלים. אני מכיר לאחרונה דירה שביקשו עליה 850 אלף שקל. יש דירות ישנות במצב טוב שמבקשים עליהן גם מליון, ומיליון מאתיים".

"בעיר הרגילה המעורבת שאינה באיזור שיכון חב"ד (אוכלוסיה בעיקר שאינם שומרי תומ"צ לע"ע) ניתן עדיין למצוא דירה ישנה ב-550 אלף שקל", הוא מוסיף.

בעיר החרדית ביתר עילית, אומר י', מתווך באחת מחברות התיווך הגדולות בעיר, כי לא ניתן להשיג דירה במחיר אותו קבע שר האוצר. "אין דבר כזה כאן, אפילו לא דירה ב-800 אלף שקלים. בשכונה הוותיקה יותר, דירה 3 חדרים תעלה החל מ-950,000. בשכונה החדשה, דירת 3 חדרים ללא אופציה משמעותית - החל ממחליון וחמישים אלף שקל".

בעיר בית שמש שהייתה פעם לתקוות זוגות צעירים מעוטי יכולת, לא ניתן להשיג דירה במחיר המדובר. יוסי ליפש, מחברה המשווקת מאות דירות ברמת בית שמש אמר לאתר COL כי "לא קיים במגזר החרדי. אין חיה כזו. אתן דוגמא: המינהל לוקח עלויות פיתוח לכל דירה, בערך כ-230 אלף שקלים. קבלן המישנה הבונה בפועל את הדירה לוקח כ-6000 ₪ למ"ר. אם ניקח לדוגמא דירת 3 חדרים של 80 מ"ר, זה יוצא 480 אלף שקל. סה"כ עלויות ישירות פיתוח ובנייה סה"כ 710 אלף שקל. לא כולל רווח לקבלן, היתרי בנייה, אגרות בנייה, וכו וכו'. אז איך אפשר לבנות דירה ב-600 אלף שקל?".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בעיר קריית מלאכי היכן שמתגוררים לא מעט חרדים ובמקום שוכנים מספר ישיבות, גם לא ניתן לרכוש דירה במחיר שש מאות אלף שקלים, כך לפי עו"ד בצלאל מזרחי, חבר מועצת העיר. "אין דירות חדשות במחיר הזה. דירות ישנות שבכל מקרה אינן בהטבה, (ההטבה חלה רק על דירות קבלן) יש במחיר כזה, אך הן ללא ממ"ד, וללא מעלית, וחלקם גם בלי מרפסת סוכה. ובמצב הביטחוני של האיזור, ממ"ד הוא דבר חיוני".

אחד מוותיקי הכפר, המצוי בנושא מחירי הדיור בכפר, השיב כי גם שם לא ניתן יהיה לממש את ההטבה לפטור ממע"מ על דירה ראשונה. "המחיר של דירה ישנה בת 3 חדרים, ללא מרפסת סוכה, נע בין מליון מאתיים למליון וחצי, תלוי במצבה. המדובר בדירות ישנות שנבנו לפני עשרות רבות בשנים, ואין בהם ממ"ד".

"בשכונה החדשה שכונת "לוי יצחק", בדירות הרוויות (לא בווילות), המחירים מעל שני מליון שקל. כך שאין בנמצא דירה כלשהיא במחיר של 600 אלף שקלים". הוסיף התושב.

בתוך כך, מבדיקת כתבי מוסף "ממון" בעיתון "ידיעות אחרונות" עולה כי במחיר שקבע לפיד עבור הפטור ממע"מ  למי שלא שירת בצבא, יש כמה מאות בלבד. בסביבת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין מזהירים "אם אין מספיק דירות - זה לא יעבור את מבחן בג"ץ".