אאא

על דבר אחד אין ויכוח: בהוראת וועדת הרבנים לענייני תקשורת, כל מנויי הטלפון במסגרת ה´קו ונקי´ של בזק, נחסמו החל מאמש ב-8 בערב, מלהתקשר אל "קו הציבור" - קו ה´נייעס´ היחיד שהיה מאושר עד כה על ידי הוועדה לחיוג מקווי בזק המצויים במסגרת הקומה הכשרה.

באופן רשמי נימוקי הוועדה להחלטת החסימה הינם, כי קו הציבור חרג מההסכם שנחתם עימו ועסק בענייני רכילות, לשון הרע וליבוי מחלוקות, ולא רק בדיווחי חדשות כפי שהיה אמור לעשות. בעיקר מופנות טענות הוועדה כלפי שדרן מסוים, זה שלטענתם עושה ככל העולה על רוחו ומתעלם מהוראותיהם למרות שהוזהר באחרונה מספר פעמים.

בהצבעה שהתקיימה אמש החליטה אמנם הוועדה לחסום את הקווים. אולם מתברר, כי לא כל חברי הוועדה תמכו בהחלטת החסימה, כך למשל הגאון הרב צבי פרידמן הנציג הליטאי בוועדה, שהתנגד וטען כי אל לה לוועדה להתערב בנושאים אלו, וכי תפקידה הוא אך ורק לשמור על כשרות הקווים.

מאחורי הקלעים מסתבר, הסיפור סבוך הרבה יותר. המתנגדים לחסימה טוענים בתוקף, כי "פוליטיקות פנימיות" הן העומדות מאחורי הרקע האמיתי להחלטה, כמו למשל העובדה, כי אותו שדרן שבמחלוקת, נחשב כנמנה על צד מסוים בסכסוך גדול שבישיבה מסוימת. לטענת אלו, עובדת היותו בצד אחד´, היא שגרמה למספר פעילים לבחוש בקדירת הוועדה על מנת להדיחו, ללא שום סיבה ממשית אחרת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לטענת אותם הגורמים, מקבל אותו שדרן גיבוי מוחלט מרבנים חשובים המקורבים לאותו הצד, וכי הצבעת הרב פרידמן כנגד החסימה לא הייתה מקרית, אלא הייתה נגד גרירת הפוליטיקה מהגבעה אל תוככי וועדת הרבנים.

בימים הקרובים תתכנס שוב מן הסתם וועדת הרבנים, בה חברים הרה"ג הרב עמרם אופמן, הרה"ג הרב צבי פרידמן, הרה"ג הרב ישראל פישביין, הרה"ג הרב ברוך שרגא והרה"ג הרב יוסף בניימין וואזנר וידונו בעניין. אלא שב´קו הציבור´ טרם החליטו האם הם מעוניינים כלל בפתיחת הקווים ובהמשך הפיקוח ההדוק היוצר הגבלות רבות על הקווים, כמו למשל איסור על מהדורת חדשות יותר מפעם בשעתיים ואישור מראש של כל ראיון, או שניחא להו במצב הקיים, בו אף פוליטיקה לא תכתיב להם מה לשדר, בדומה למתחריהם ב´קול החרדי´.

אם לא תגבר ידם של מצדדי ´קו הציבור´ בתוככי הוועדה, הרי שאחוזי ההאזנה ביומיים הקרובים יהיו אלו שיכריעו. אם תהיה ירידה משמעותית באחוזי ההאזנה, סביר להניח שמנהלי ´קו הציבור´ ייכנעו ויאלצו להתחייב לוועדה על ציות לדרישותיה ושליטה מוחלטת בתכנים.

מכתב הרב צבי פרידמן