אאא

שר החינוך הרב שי פירון לא מאוכזב מהקיצוצים במשרדו, הוא מאוכזב ממחאת ההורים: "אני מאוכזב מהתגובה. מה ציפיתם שיקרה בחודש וחצי?", אמר הבוקר בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל.

"לא ידענו על הגירעון", הוסיף פירון שהביע תמיכה בתוכנית של שר האוצר יאיר לפיד וביקש מהציבור "תנו לנו שנה. תקציב 2015 ישקף את החזון שלשמו הלכנו לבחירות".

למרות שהופתע מגירעון של 35 מיליארד שקל, פירון הודיע שלא יתמוך בוועדת חקירה בנושא: "ההסתכלות אחורה היא קנטרנית", הסביר.

פירון הביע את התנגדותו לפרסומי תוצאות המיצ"ב של בתי הספר ואמר שהמשימה שהוא מחויב אליה היא צמצום פערים". השר הוסיף כי צעד ראשון לכך הוא שבשבוע הבא יחלו בהענקת שיעורים פרטיים לסיוע בבגרויות בפריפריה.

פירון אף הבטיח כי בשנה הבאה משרד החינוך יוסיף עוד סייעת לגני הילדים בהם יש צפיפות על ידי בנות שירות לאומי. בעקבות יישום חוק חינוך חינם, בגנים רבים, בעיקר בערים הגדולות, עומד מספר הילדים בכיתת גן על 33-35 ילדים, עם גננת וסייעת אחת. חלק מהילדים הצעירים ביותר טרם נגמלו מחיתולים והסייעות והגננות הלינו על העומס הרב בשנה האחרונה.

אולם כאמור, בפני משרד החינוך עומדים קיצוצים.

למרות שתקציב משרד החינוך יגדל מ-36.5 מיליארד שקל ל-42 מיליארד שקל, הרוב הולך למשכורות ושעות הוראה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כך תשלומי ההורים שהיו אמורים לרדת יעלו בחזרה, התוכנית של פיצול כיתות שהייתה אמורה להסתיים השנה ונדחתה מספר פעמים תידחה עוד וצהרוני טרכטנברג שהיו חוסכים מאות שקלים בשבוע התבטלה. בשלושת אשכולות היישובים הנמוכים ביותר הצהרונים ימשיכו להיות מסובסדים אך ורק עד גיל 8, ובני תשע יצטרכו למצוא סידור משל עצמם.

"בטווח של שנתיים נסיים את התוכנית של פיצול כיתות כך שבעוד תשע שנים נראה כיתות קטנות יותר", הבטיח פירון.

לגבי לוח החופשות, שתחילה הובטח בו שינוי שלאחר מכן לא התממש ויצר מהומה מצד ילדים, הורים וארגוני המורים אמר השר "מורים הם לא בייבי סיטר. ידידי רן ארז לא רלוונטי לדיון הזה כי הבעיה היא לא ילדים בי"א".

השר גם הבהיר כי התוכנית ליום לימודים ארוך תכלול שינויים באיך נראה ומתנהל בית ספר: "המטרה של הארכת יום הלימודים היא לא לייצר בייביסיטר. אני לא אדחוס ילדים ליום לימודים ארוך כשאין מקום לאכול ארוחת צהריים והחצרות צפופות. אני מתחייב לעבוד שזה יקרה".