אאא

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג הביעה פתיחות לאפשרות של הורדה נוספת בריבית - העומדת כיום על 0.25% - או שימוש בכלי מדיניות לא קונבנציונאליים כדי להעלות את האינפלציה בחזרה לטווח היעד.

"כפי שראינו במדינות אחרות, הניסיון מראה כי שיעורי הריבית יכולים להמשיך ולרדת, וישנם כלים נוספים שבנקים מרכזיים משתמשים בהם מרגע שמגיעים לשיעור אפס, כך שיש לא מעט כלי מדיניות בתיק הכלים", אמרה בראיון שהעניקה אתמול (ו') לסוכנות החדשות רויטרס. אולם היא סרבה לפרט האם הכלים המדוברים כוללים הקלה כמותית או רכישת אג"ח. "ישנם כלים שונים, אך איני חושבת שזה הזמן המתאים לפרט מהם. אנחנו נעקוב אחר ההתפתחויות ונתאים את המדיניות שלנו".

הראיון התקיים במהלך הכנס השנתי של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי. בהמשך ציינה פלוג, כי היא חשה כעת יותר בנוח עם שער החליפין מאשר לפני הפיחות האחרון של השקל מול הדולר המתחזק, ולכן היא אינה שוקלת להציב שער רצפה לדולר. לדבריה, בניגוד למדינות כמו שוויץ או צ'כיה שהציבו מגבלה מסוג זה, בישראל הנסיבות שונות. "אני חושבת שבנסיבות קיצוניות אפשר לשקול סוגי מדיניות שונים. אך אני חושבת שכרגע המדיניות הגמישה יותר שאימצנו עובדת".

ביקורת מתונה

עוד הוסיפה פלוג כי נרשמה האטה מסוימת בעקבות ההתפתחויות בכלכלה העולמית ובשל ההשלכות של הלחימה בעזה. היא הביעה ביקורת מתונה כלפי התוכניות של הממשלה להעלות את הגירעון התקציבי ב-2015, וציינה "זה מעט יותר מכפי שקיווינו". עם זאת, היא התנחמה בתוכניות להפחית את הגירעון ל-2.75% מהתוצר ב-2016, מהלך שיאפשר הפחתה בנטל החובות.

לסיום, פלוג הצדיקה את תחזית הצמיחה של 3% עבור 2015, בטענה כי לפי ההערכות האחרונות תירשם עלייה של 5% במסחר העולמי, שתסייע לייצוא, וכן הצריכה צפויה להתאושש לאחר סיום המלחמה בעזה.