מפגינים חרדים בכניסה לכלא 6
מפגינים חרדים בכניסה לכלא 6 (צילום ארכיון: כיכר השבת)

בחורי ישיבות שאינם מתייצבים בלשכות הגיוס כמתחייב לפי החוק, נאלצים לחיות בפחד תמידי מפני האפשרות כי יושלכו לכלא צבאי בעוון אי ההתייצבות.

מרבית גדולי ישראל ומנהיגי הציבור החרדי הורו להתייצב בלשכות גיוס והשומעים בקולות זוכים לדחייה משירות על-ידי הדרגים הביטחוניים.

בימים אלו שוהים בכלא 6 שני בחורי ישיבה, תלמיד ישיבת 'נחלת אשר' בפתח תקווה ותלמיד ישיבת 'כנסת חזקיהו' ברכסים. ישנם עוד מאות בחורי ישיבה שלא התייצבו בלשכות הגיוס כהוראת הרב שמואל אוירבך וכעת חוששים מאוד.

בעקבות כך, פנה יו"ר האגודה למען החייל התורני, אליהו לקס, אל מבקר המדינה, יוסף שפירא, בטענה כי הכלא הצבאי לא מתאים לצרכי הציבור החרדי.

מתוך תלונתו של קלס ניתן להבין מה הסיכון הרב שבשהות תלמידי ישיבה בבתי הכלא הצבאיים והנזק הרוחני האפשרי שעלול לפגוע בהם.

במכתבו, כפי שהובא הבוקר ב'מעריב', מבקש לקס מהמבקר לבחון את היחס אותו מקבלים ולו זכאים הצעירים החרדים בבתי הכלא הצבאיים.

לקס מבקש להקים צוות ביקורת צה"לי שיעסוק בזכויות החיילים החרדים, הן אלו המתגייסים לשירות והן אלו שיושלכו לבתי הכלא.

במכתבו, כותב לקס למבקר כי "ניכר אי שוויון שצה"ל מנהיג בפועל בין חיילים דתיים לחילוניים, שלא לדבר על הפרת זכויות בסיסיות של כל אדם באשר הוא אדם".

לקס משווה בין בתי הכלא השונים וכותב כי "בניגוד לכלא צבאי, בבתי סוהר רגילים יש שוויון זכויות, והוקמו אגפים תורניים המתאימים לאסיר הדתי והחרדי".

לקס קובל במכתבו על-כך שלא ניתן להתפלל בבתי המעצר הצבאיים בשל הריח העולה מן השירותים הסמוכים, בנוסף לכך לא נשמרות כראוי גדרי הצניעות בחדרי המקלחות, הארוחות המוגשות לחיילים בעייתיות ובמגורים מצויות טלוויזיות.

בלשכת מבקר המדינה אמרו כי יגיבו לטענות רק לאחר שילמדו את הפנייה ויבדקו אותה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה ל'מעריב' כי "הטענות המדוברות נבדקו והינן משוללות כל יסוד. כל בעיה העולה מצד הכלואים או מצד המפקדים נבחנת ומטופלת במידת הצורך. כבכל בסיסי צה"ל, מתקיימות בבתי הכלא ביקורות שוטפות של גורמי הרבנות הצבאית על מנת להבטיח את קיום פקודות צה"ל כסדרן".