סימני ה'סדר' – סימני דרך ל'גאולת הנפש'סימני ה'סדר' – סימני דרך ל'גאולת הנפש'
י"ב בניסן תשפ | 06.04.20
בלילה זה האמונה מאירה ומתעצמת מעבר לשכל, והידיעה שכל מה שקרה איתנו, היה רק רצון ה', ורצונו הלילה לגאול את נפשנו - כמו שגאל את אבותינו / מאמר מיוחד (פסח, יהדות)
לקראת פסח: 'סדר' האלוקי מול 'סדר' אנושילקראת פסח: 'סדר' האלוקי מול 'סדר' אנושיורד ישראל1
אנו יושבים בבית - חודש בבידוד, בלי הודעה מראש בלי סדר! לפחות היו מודיעים לנו, והיינו מתכוננים, מדוע הכל מתנהל בכזה 'אי סדר'? זה 'ליל הסדר'! (אקטואלי, יהדות)
ההוראה מקריעת ים סוף: אל תצעק - יש  פתרון!ההוראה מקריעת ים סוף: אל תצעק - יש פתרון!ורד ישראל
אומר הבעל שם טוב הקדוש, כאשר מצרים נוסעים אחריהם "ויצעקו" ה' אומר למשה: "דבר אל בני ישראל ויסעו" תתקדמו, על סמך מה? האמונה! האמונה היא שנותנת לאדם חיות וחיים, הם האמינו בה' ובטחו בו ו"הבוטח בה' חסד יסובבנו" (פסח)
צפו: כך חילקו קמחא דפסחא בצל הקורונהצפו: כך חילקו קמחא דפסחא בצל הקורונהצילום: חיים גולדברג, כיכר השבת4
בצל האיסור להתקהל בשל התפשטות הקורונה, בארגוני החסד לא ויתרו וחילקו גם השנה את מוצרי הקמחא דפסחא לנזקקים, בהתאם להנחיות • צלם 'כיכר השבת' תיעד (חרדים)
שו"ת קורונה: איך מגעילים כלים לפסח בביתשו"ת קורונה: איך מגעילים כלים לפסח בביתשלומי זייבלד9
איך נערכים לחג הפסח בצל הקורונה? הגאון רבי אלעזר שטרן מבד"ץ קהילות, עם שו"ת מפורט כיצד לנקות את הבית, על אלו חומרות ניתן לוותר השנה ואיך מוכרים את החמץ (חרדים)
האמונה פורצת מתוך אנחה, צעקה ודילוגהאמונה פורצת מתוך אנחה, צעקה ודילוגורד ישראל1
מאמר הכנה לחג הפסח: "בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל" בליל הסדר מתרחשת בתוך האדם תהליך של גאולה, והאדם מקבל כוחות ועוצמה לגאול את נפשו אם - הוא בוחר (חרדים)
הכנה לקראת ליל הסדר: מכת חושך - ברור האמונההכנה לקראת ליל הסדר: מכת חושך - ברור האמונהורד ישראל1
העשרים אחוז שנגאלו האמינו בהבטחה האלוקית, הם ידעו שהגאולה תגיע, ולא בזכות מעשיהם, אלא בזכות ההבטחה – "גאל ישראל". עם ישראל היו צריכים לרצות להיגאל, וזה אומר: לעזוב את החיים הקודמים להתחיל את החיים - מחדש (פסח)
המסע לגאולת הנפש - יציאה מ"מצרים"המסע לגאולת הנפש - יציאה מ"מצרים"ורד ישראל
העבודה הקשה נועדה לטשטש ולהרדים לאדם את: המוח הרגשות והחושים, וליצור בתוכו "קוצר רוח". הערפל שהיה במצרים לא נמוג, הוא רק השתנה והשתדרג, והוא משתדרג בכל דור ל'מהדורה' יותר מתוחכמת ומשוכללת (פסח)
תקועים בבידוד? המסע ל'גאולת הנפש' בניסןתקועים בבידוד? המסע ל'גאולת הנפש' בניסןורד ישראל
היום, יותר מתמיד קל לנו לעשות רגע חושבים ולבדוק, האם עד היום הייתי מאושר באמת? התרגלתי לסגנון החיים שמקובל בחברה, אבל, האם באמת הרגשתי תענוג ואושר אמיתי? עם תחושה של חירות הנפש? (פסח)
מה נשתנה בין חג הפורים לחג הפסח?מה נשתנה בין חג הפורים לחג הפסח?הרב אברהם בורודיאנסקי3
לו היה ניתן הציווי של מנויי קרבן הפסח בימינו, ללא ספק היו נוצרות קבוצות וואטסאפ לכל קבוצת מנויי הקרבן, וללא ספק בסטטוסים היו מעלים תיעוד של שחיטת הקרבן (חג הפסח)
אילוסטרציהמסע בעקבות האיש החמוץ // זלמן שטובזלמן שטוב9
הזמר והיוצר זלמן שטוב בטור אישי, מרגש ונוגע ללב על שריפת החמץ הפנימית. הוא כותב בכאב על "החמץ שערב לנחירים" ועל "חתיכות חמץ שלעולם לא יחלימו" (דעה, חרדים)
הרב יגאל כהן עם ליל הסדר לדוגמא • צפוהרב יגאל כהן עם ליל הסדר לדוגמא • צפוכיכר השבת1
המרצה הפופולרי, מגדולי מחזירי התשובה ומזכי הרבים, הרב יגאל כהן, מדגים בהרצאה מיוחדת איך עושים את ליל הסדר כהלכתו. צפו בליל הסדר לדוגמא כדי להגיע מוכנים לחג (פסח)
שאלות, בליל הסדר...! // הרב אבי אברהםשאלות, בליל הסדר...! // הרב אבי אברהםהרב אבי אברהם3
פעם בשנה זה הזמן שלנו להיות 'ילדים בלב' וגם להעביר חוויה נדירה של פעם בשנה לילדינו המסובים לשולחן. הרב אבי אברהם במאמר חינוכי מיוחד שואל ומשיב במהות החג (פסח)
הרב יהושע פפרפסח • הרב יהושע פפר עם וורט על חג הפסחהרב יהושע פפר
מחפשים דבר תורה מיוחד לשולחן שבת? הרב יהושע פפר, ר"מ בישיבת חדוות התורה ועורך ראשי של כתב-העת "צריך עיון" • והשבוע: חג הפסח (פסח, חגי ישראל)
ליל הסדר בתפקיד ה"משחק החינוכי"ליל הסדר בתפקיד ה"משחק החינוכי"הרב אברהם בורודיאנסקי1
הבנים בהגדה אינם נטע זר, הם הבנים שלנו, ליל הסדר מלא באלמנטים חינוכיים רבים, הרב אברהם בורודיאנסקי על האלמנט הייחודי בתורת המשחק וההצגה של ליל הסדר (פסח)
הרב יוסף יצחק ג'ייקובסון: "היהדות לא חוששת משאלות"הרב יוסף יצחק ג'ייקובסון: "היהדות לא חוששת משאלות"כיכר השבת15
מיוחד: הרב יוסף יצחק ג'ייקובסון, גדול המרצים היהודיים בארצות- הברית, עם רעיון קצר לכבוד ליל הסדר בו הוא מסביר את סוד הקושיות שעומדות במרכז ליל הסדר • צפו בווידאו (יהדות, אקטואלי)
כמה אתה מאמין שמגיע לך לצאת ממצרים?כמה אתה מאמין שמגיע לך לצאת ממצרים?הדסה אריאלי5
מי מאמין באמת, כשהוא שר עתה בני חורין, שהשם יתברך גואל אותו ממש ברגע זה ומוציא אותו ממצרים? מי מאמין שממחר אור חדש יזרח והוא יגאל ממש? מי מאמין? (יהדות)
עד כאן!  // הרב אברהם בורודיאנסקיעד כאן! // הרב אברהם בורודיאנסקיהרב אברהם בורודיאנסקי1
הבן החכם חש שחסר לו ידע הוא סקרן לדעת עוד, הוא חושב שאחרים יודעים מה שהוא לא יודע, ופה עבודת האב היא ללמד את בנו החכם כלל יסודי "עד כאן" לא הכל צריך לדעת! (פסח)
תרבחו ותסעדו: כך חגגו מימונה במרקש ב-1978תרבחו ותסעדו: כך חגגו מימונה במרקש ב-1978כיכר השבת2
'תרבחו ותסעדו', אלו צמד המילים שליוו את עם ישראל, או לפחות עדת יוצאי מרוקו באסרו חג פסח. צפו: כך נראתה חגיגת המימונה בעיר מרקש במרוקו בשנת 1978 (חדשות, בעולם)
ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה בטקס מימונה. מקור החג - בפולחן עתיק נגד מזיקיםלא תאמינו: זה המקור האמיתי של המימונהמשה פריגן57
מה הקשר בין שבט גד, הנביא ישעיהו, תשליך, ראש השנה הפרסי, המואזין בילאל אבן רבאח ופולחן למזיקים? על המקורות העתיקים של חג המימונה הנהוג במרוקו במוצאי פסח (יהדות)
הרב ישראל לוגסי בשיעור מיוחד על קדושת חג הפסחהרב ישראל לוגסי בשיעור מיוחד על קדושת חג הפסחכיכר השבת
הגאון רבי ישראל לוגסי, מגדולי בעלי המוסר בישראל, בשיעור חיזוק מיוחד על חשיבות וקדושת חג הפסח (יהדות, חג הפסח)
שירה – גאולה // הרב ישראל אסוליןשירה – גאולה // הרב ישראל אסוליןהרב ישראל אסולין
יש הרבה אנשים שיש להם חסימה להשמיע את קולם, ומתביישים לשיר ולנגן, בהתרצות כמו: 'אני לא יודע לשיר', 'אני מזייף', 'אין לי קול יפה'. אבל באמת אין דבר כזה (יהדות, פסח)
ילד יהודי במצרים / הרב ישראל אסוליןילד יהודי במצרים / הרב ישראל אסוליןהרב ישראל אסולין3
היו היה ילד יהודי במצרים, מדי יום היה אבא יוצא לעבודת הפרך ברעמסס, ואמא הייתה עסוקה בלהכין לו את הטיט. ככה התנהלו חיינו השגרתיים בסדר מופתי (פסח, חגי ישראל)
מה מותר ומה אסור לעשות בימי חול המועדמה מותר ומה אסור לעשות בימי חול המועדסרוגים
כתיבה, תספורת, כביסה, העברת דירה, קניה ומכירה ואפילו עבודות בגינה. מה מותר, ובעיקר מה אסור, לעשות בימי חול המועד. הרב דב ליאור מסכם את הלכות חול המועד (סרוגים)
איך הגענו למצה המרובעת של היום? צפואיך הגענו למצה המרובעת של היום? צפוכיכר השבת
כשבני ישראל יצאו ממצרים הם ככל הנראה אכלו מצות שנראו יותר כמו פיתה מהטאבון • אז איך הגענו למצה, הדקה, המרובעת והמחוררת שאנחנו אוכלים היום? • צפו (חג הפסח)
ליל הסדר כהלכה - סיכום הלכות פסח • צפוליל הסדר כהלכה - סיכום הלכות פסח • צפוהרב ישראל לורי4
הרב ישראל לורי, מחבר הספר "משפטי ישראל", מגיש סיכום מיוחד להלכות פסח וליל הסדר - הסיבה והחיוב לשתיית ארבע כוסות, החובה לשבת בהסבה ומי מחויב בליל הסדר (יהדות)

פסח

פסח בכיכר השבת - הגדה של פסח, פרשנות, מאמרים על חג הפסח מזווית תורנית ויהודית. וגם, על דילים לפסח, ניקיונות ופעילויות למשפחה בפסח.

כיכר facebook
אילוסטרציה
זלמן שטוב
מסע בעקבות האיש החמוץ // זלמן שטוב
י"ד בניסן תשעט9
הרב עמיהוד סלומון
הרב עמיהוד סלומון
שאלה רֵטוֹרִית
י"ד בניסן תשעו4
אילוסטרציה
הדסה אריאל
"הורים בוכים, לילד בעיות באמונה"
י"ד בניסן תשעה7