אאא

מאות משפחות חרדיות שוהות בימים אלו, ימי חול המועד של חג הפסח, בבתי המלון השונים ברחבי הארץ. באלו המציעים כשרות למהדרין, אף נרשמת תפוסה מלאה.

לאור התפוסה המלאה נאלצו בחלק מבתי המלון להקים "אוהל תפילה", עבור מאות המתפללים, לאחר שלא נותרו אולמות פנויים עבור קיומו של בית הכנסת.

באחד מבתי המלון על שפת ים המלח, המכיל כ-630 חדרים שבכולם נרשמה תפוסה מלאה, הקימו גם אוהל מיוחד לתפילה, עבור אלפי מתפללים אורחי המלון.

בעיצומו של חול המועד, בשל הרוחות העזות שנשבו באזור ים המלח, אוהל התפילה קרס, כאשר בנס לא היו באותה העת מתפללים בתוך האוהל. אך לרוע המזל, ספר התורה שהיה מונח בתוך ארון הקודש, נפל מעוצמת הקריסה, ואחד מעצי החיים (מוט העץ עליו גלול ספר התורה - ח"ש), נשבר.

לאור זאת, התפרסמו בבית המלון הנחיות מיוחדות לאורחים, שעוררו שאלות שונות כיצד הם צריכים לנהוג בשל קריסת האוהל.

כך למשל, לגבי ברכת "הגומל", נכתב כי "מי שהיה קרוב מאוד להיות בתוך האוהל בזמן הקריסה ומרגיש שארע לו נס, יברך ברכת הגומל ללא שם ומלכות". עוד צויין כי אם יש אדם שחייב מן הדין לברך הגומל, בשל שלל הסיבות המחייבות את הברכה, ראוי שיברך ויפטור את הקהל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

באשר לנפילת ספר התורה, נכתב: "המנהג המקובל הוא, שמי שהפיל את ספר התורה צם יום אחד ושאר הקהל פטורים מן הצום. מי שרוצה להחמיר על עצמו, יכול לפדות את הצום על-ידי נתינת צדקה".

"במקרה הספציפי שארע, ספר התורה נפל מרוח שאינה מצויה בתוך  הארוך ומשום כך אין צורך לצום", נכתב בהנחיות לאורחי המלון, "עם זאת, מכיוון שנשבר אחד מעצי החיים ונפגם כבוד התורה, ראוי שבעל נפש יתרום לצדקה לתיקון".

עוד נכתב כי "רצוי שאורחי המלון יגידו פרק תהילים ויודו לקדוש ברוך הוא על הנס שארע,שאף אדם לא נפגע מקריסת האוהל". לאורחים הומלץ לקרוא את פרק ק"ז בתהילים, העוסק בחסדיו ונפלאותיו של הקדוש ברוך הוא.

יצויין כי בשל קריסת אוהל התפילה, דאגו מיידית בבית המלון לפתרון חלופי עבור אלפי המתפללים ואורחי המלון שפוקדים את בית הכנסת לתפילות ולימוד.