אאא

הרב חיים דרומקן, מבקר את פרסום פסק ההלכה של רבני 'בית הלל' בתקשורת, ולפיו ניתן לקבור חייל גוי בבית עלמין צבאי. בראיון לערות 7 הגדיר הרב דרוקמן את הפרסום "חוסר אחריות", והדגיש כי הוא לא מתייחס לפסק עצמו. 

לדברי הרב דרוקמן, פסקי הלכה הנוגעים להתנהלות הצבאית אמורים לעבור דרך הרבנות הצבאית, ולא על ידי גורמים אחרים (תקשורת) שמחלישים לדבריו של הרב דרוקמן את כוחה של הרבנות הצבאית. 

"אני מבקש לומר דבר עקרוני והוא החשוב, מבלי להתייחס לפסיקה הספציפית שוודאי יש מקום להתייחס אליה" צוטט הרב דרוקמן בערוץ 7. "כל פסיקה הלכתית שקשורה לצה"ל על ידי כל גוף מחוץ לרבנות הצבאית היא פגיעה קשה ברבנות הצבאית ופגיעה בכל ענייני הדת בצה"ל".

"לא יתכן שכל גוף יפרסם את דעתו בעניינים הנוגעים לצבא שלא דרך הרבנות הצבאית. כך כל מערכת הדת נהרסת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כזכור, בתשובה שפרסמו אנשי בית המדרש ההלכתי של 'בית הלל', נכתב כי יש לנהוג אחרת מההלכה האוסרת קבורת גויים בבית עלמין יהודי, וזאת במצב שהנקבר הגוי מסר לכאורה את נפשו למען עם ישראל במסגרת שירות בצה"ל.

"יש מקום להבחנה והבדלה בין לא יהודים שנאמנים למדינת ישראל ושומרים על החוק לבין אויבי מדינת ישראל החפצים ברעתה ומעודדים טרור נגד אזרחי המדינה" כתבו הרבנים.

לעצם העניין, התייחסו בבית הלל לשאלות ספציפיות, כמו קבורת חייל גוי בבית עלמין יהודי, ואמרו: "מנהג ישראל מקדמת דנא, שאין קוברים יהודים לצד אלו שאינם יהודים. המקור להלכה זו הוא: ’שאין קוברים צדיק אצל רשע‘. פשוט הדבר שלא ניתן להגדיר כ“רשע“ חייל לא-יהודי שנלחם ומסר את נפשו למען עם ישראל".