אאא

צה"ל טוען כי במהלך הלילה (שלישי) חדרו כ-50 פעילי ימין לבסיס מפקדת החטיבה המרחבית אפרים, הבעירו צמיגים בקרבת הבסיס וגרמו נזק לרכבים באמצעות יידוי אבנים, השלכת בקבוקי צבע ופיזור מסמרים על הכביש. כוחות צה"ל בשיתוף כוחות משטרת ישראל הדפו את הפעילים מן הבסיס.

באירוע נוסף, יודו אבנים לעבר רכבו של מפקד החטיבה המרחבית אפרים. בניגוד לדיווחים בכלי-התקשורת - מפקד החטיבה לא נפגע.

בצה"ל מדגישים הבוקר כי "צה"ל כפוף להוראות ולהנחיות הדרג המדיני, ימשיך לאכוף את החוק במרחב יהודה ושומרון בשיתוף מחוז שומרון ויהודה של משטרת ישראל והמנהל האזרחי, ולא יירתע מכל אלימות שתופנה כלפי חייליו.

"צה"ל רואה בחומרה רבה מעשים אלו אשר מכוונים כנגדו וכנגד חייליו, ומסיתים אותו מעיסוק במשימתו העיקרית היא הגנה על אזרחי ותושבי המדינה. בצה"ל מצפים שהרבנים וראשי מועצת יש"ע יגנו בכל תוקף את ההתנהגות החמורה הזו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, הגדיר את האירוע כ"חמור מאוד" ואמר כי "בשום מציאות מתוקנת לא תעלה על הדעת התנהגות כזו של חלק מהחברה הישראלית". תא"ל מרדכי ציין כי במהלך האירועים נפצע קלות מפקד החטיבה מאבן שהושלכה לעבר רכבו, אך הדגיש כי "הפגיעה המשמעותית יותר היא ההסתה של צה"ל ממשימות חשובות של הגנת המדינה, להתגוששות עם חלק מעמנו ובשרנו".

דובר צה"ל הדגיש כי האירוע נבדק בשעות אלה על ידי מפקד פיקוד המרכז, האלוף אבי מזרחי, והדגיש כי בצה"ל "מצפים ממועצת יש"ע ומההנהגה הרבנית לגנות את האירוע בכל תוקף". כמו כן העריך תא"ל מרדכי כי לא מדובר במקריות אלא במהלך מכוון, אליו התארגנו הפעילים מראש, ואמר כי "לא נאפשר הפרות סדר ונטילת החוק לידיים. יחד עם גורמי הביטחון הנוספים, נאתר את פורעי החוק ונביא אותם לדין".

גורמים בימין אומרים ל'כיכר השבת' כי "האחריות על האירועים בבסיס צה"ל הם על הכתפיים של ביבי וברק שבמקו םלהרגיע את השטח ולהבטיח שיטפלו במאחזים בבנייה הבדואית הם יוצרים אפליה נגד המתיישבים ותחושת תסכול"