אאא

אחרי מאמרו הנוקב של הרב יעקב. ב. פרידמן בשבועון "בקהילה" ומאמר התגובה של הרב אבא טורצקי ב"כיכר השבת", גם העיתונאי יוסי אליטוב נכנס לזירת ההתגוששות ובוחר לצדד בקו שנקט הרב פרידמן.

בטורו השבועי "המטבחון" בחדשות "משפחה", הוא מבקר בחריפות את תופעת הסימפוזיונים שנערכים לתלמידי הישיבות ברחבי הארץ.

"ככל שנקפו השנים", מתפייט אליטוב, "ואולי בשל התחרותיות המאפיינת את בני הדור הנוכחי, הפכו הסימפוזיונים לעיסה דביקה של זירת התגוששות ידועה מראש. יהודי יקר ובר דעת כמו ר' שמואל-חיים פפנהיים, בטח לא יכעס אם נכנה את התופעה הזאת 'פפנהיימיזם'. איש טוב הוא, אומרים מכריו ומעריכיו, ורבים הם ומכל החוגים הם.

"הסימפוזיון", מוסיף אליטוב לבקר בחריפות, "הפך לספק פוזה ספק ביזיון. להקה נודדת של אנשים מוכשרים שהצליחו למתג את עצמם כפאנליסטים היודעים להיות גם ליצנים מרעימי תשואות וגם הגיגנים מכובדי השקפה, יורדים למדשאות כדי להרביץ תורה.

"כמעט כמו אותו בחור שהצליח לקחת את המיקרופון מכל המתגוששים על הזכות, ולשאול את אורחי הסימפוזיון שאלה על 'יחימוביץ'".

עוד כותב אליטוב: "התמהיל כמו כתוב בפרוטוקול של ועד הישיבות. שס'ניק בטוח בעצמו שתמיד צועק, דגל'ניק זחוח שתמיד צודק, חסידי מתוח שתמיד מחייך וקנאי אורח שתמיד צובט. את הדמויות בהצגה מגלמים ראש ערים, סגני ראשי ערים ודמויות תקשורתיות".

בהמשך המאמר, ממשיך אליטוב להצליף בפפנהיים, אולם הוא מבהיר בסיום: "שלא יהיה ספק, ר' שמואל חיים הוא איש משכמו ומעלה, ירא שמים מרבים ויודע ספר. הלוואי שיהיה חלקי עמו. התופעה, היא זו שצורמת. סגידת בחורי ישיבה, שאוהבים ללמוד ולהתעמק בהוויות אביי ורבא, למשפטי מחץ שהנפיקו מפיהם עסקנים נכבדים ככל שיהיו, נלעגת.

"לא שיש משהו פסול בזה, אבל הפטתיות כבר מכרסמת בתופעה הזאת. זהו, חייבים להמציא פורמט חדשה לבין הזמנים של בין הזמנים", קובע אליטוב.