אאא

במפלגה החרדית 'יהדות התורה' חוגגים את ניצחון המפלגה ומברכים את ראש עיריית בני-ברק יעקב אשר לרגל האפשרות הריאלית שייכהן בקדנציה הקרובה כחבר-כנסת מן המניין בכנסת ישראל.

מדובר בהישג מפתיע של 'יהדות התורה' שהחלה את הדרך מתוך פילוגים וחיכוכים רבים והצליחה להגיע לישורת האחרונה באחדות מלאה דבר שגרם לעלייה המשמעותית בכוח הפוליטי.

אז מי אתה חבר הכנסת יעקב אשר?

"כיכר השבת" ערך פרופיל מקיף על אחד האנשים החזקים ב'דגל התורה' שכיהן במגוון תפקידים פוליטיים עד היום, וישאם כראש העיר החרדית הגדולה בישראל.

אשר בן ה-48 נולד למשפחה חרדית בעיר רמת-גן הסמוכה לבני ברק שם עשה את ימי ילדותו כשבהמשך עבר ללמוד בישיבת 'משכן יעקב' בחיפה ולאחר-מכן בישיבת 'גרודנא' באשדוד.

חבריו לספסל הלימודים באותם ימים מספרים על בחור כשרוני ותוסס שלצד התמדתו בלימוד תורה עזר וסייע לכל אחד ופעל רבות למען החלשים בחברה.

כשהגיע לפירקו נשא לאישה את מרים שימל כשלזוג המתגורר בדירה צנועה ברח' רמב"ם בבני ברק, יש 7 ילדים מתוכם שניים נשואים.

לאחר מספר שנים של לימודים כאברך כולל מן המניין, פנה אשר בברכת גדולי ישראל לעשייה הציבורית כששימש כעוזרו של סגן ראש עיריית ב"ב ולאחר מכן כמנהל לשכתו של ירחמיאל בויאר בעת שכיהן כראש העיר.

בהמשך מילא אשר בהצלחה רבה במשך מספר שנים תפקידים ביצועיים בעירייה וכשמונה מרדכי קרליץ לראש עיר שב לנהל את לשכת ראש העיר כשהוא משמש כיד ימינו.

בין לבין ניסה אשר להתמודד לראשות מועצת אלעד אולם הפסיד ושב לעיריית בני ברק כמ"מ ראש העיר יששכר פרנקנטל מאגודת ישראל.

לקראת הבחירות ברשויות המונציפאליות בשנת 2008 הוביל אשר בהכוונתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן מהלך של אחדות שכתוצאה מכך לא נערכו בחירות בבני ברק ויעקב אשר מונה לכהן כראש העיר בהסכמת כלל הסיעות.

מאז ועד היום משמש אשר בתפקיד הקשה והתובעני כשלדעת כולם הוא ממלא אותו בהצלחה רבה וגם יריביו הפוליטיים מודים כי הוביל מהפיכה של ממש ופיתח את העיר מבחינה כלכלית ותדמיתית כאחד.

"אם בעבר תושב העיר ב"ב התבייש בעירו הרי שהיום המצב הפוך והתושבים מרגישים גאוות יחידה ותחשות שייכות, כל זה בזכות פועלו של אשר", אומר ל"כיכר השבת" אחד מחברי המועצה.

"בעבר סבלה העיר ב"ב מגרעונות תקציביים גדולים דבר שהביא לשביתות עובדי התברואה מידי פעם, אך בשנים האחרונות לא היתה שביתה או הפגנה אחת בעיר, הכל זורם על מי מנוחות", הוא מסביר.

ואכן על מנת לייצב מבחינה כלכלית את בני ברק הנחשבת לעיר ענייה שהכנסותיה מארנונה וממיסים נמוכות, יזם ופיתח אשר את אזור התעשייה והמשרדים בצפון העיר, כשכיום ניצבים שם מגדלי ענק בהם שוכנים חברות מובילות במשק המכניסות הון עתק לקופת העירייה.

'זה באר הנפט והמשאב החומרי החשוב של בני ברק', אומר תדיר יעקב אשר על מרכז הבי.בי.סי ומסביר כי הוא הקמח המחזיק את התורה ואת אברכי הכוללים בעיר.

בכהונתו, הקטין יעקב אשר את הגירעון ולראשונה מזה שנים נהנית עיריית ב"ב מאיזון תקציבי המאפשר לה לפתח פרוייקטים חינוכיים רבים ולסייע יותר לכלל ולפרט.

אשר הינו מקורבו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ונחשב לבא כוחו הפוליטי בנושאים רבים העומדים על הפרק כשהוא פועל בשליחותו האישית.

תחום הנוער הנושר או כפי שאשר מעדיף לכנות זאת 'הנוער בסיכון' קרוב מאוד לליבו והוא פועל בשנתיים האחרונות ללא לאות על מנת למצוא פתרון ראוי לבעיית ה'שאבבניקים'. כך הקים אשר ישיבות מיוחדות ומסגרות חינוכיות בהן מעניקים יחס אישי לכל תלמיד כשהוא מלווה את המוסדות אישית ותקציבית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נושא נוסף בו משקיע אשר משאבים ואנרגיה רבים הינו הסיוע למוסדות שאינם נחשבים ל'מיינסטרים' החרדי-ליטאי, הוי אומר מוסדות המיועדים לציבור החרדי העובד ולא לומד כדוגמת תלמודי התורה 'חורב' ו'בוסטון' וכן בתי יעקב לבנות למגזר זה.

אנשי סודו הקרובים עימם הוא נועץ בנגוון נושאים הם הרב ישראל ארנטרוי רב בית הכנסת 'קהל עדת ישורון' ברחוב הגר"א בעיר, עימו ראש העיר אף לומד בחברותא, וכן הרב דוד שפירא נכדו ונאמן ביתו של מרן הגראי"ל שטיינמן ורפאל פנחסי מזכיר מועצת חכמי התורה של תנועת ש"ס.

בכוורת של יעקב אשר נמצאים, יהודה ווצלר, ראובן קורלנסקי, יוסי וכסלבוים, יענקי ביכלר ונהגו האישי הוא מאיר ברנשטיין.

ועוד משהו שלא ידעתם: יעקב אשר אוהב ספורט ובעיקר כדורסל. בעבר היה משחק יותר, כיום בשל אילוצי זמן זה קורא לעיתים נדירות יותר עם חברים ובני משפחה.