אאא

הרפורמה בשירותי הדת עליה בישר היום שר הדתות נפתלי בנט, גוררת תגובות משבחות בקרב הארגונים הליבראלים השונים, ומאידך, גוררת ביקורת חדה בקרב הנציגים החרדיים. 

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר בתגובה לרפורמה: "כל רפורמה בדת מובילה אותנו שוב לכרוז שיצא על ידי רבני ירושלים, אשר הכריזו צום לפני 92 שנה בעת יסוד הרבנות הראשית, והתריעו מפני כל שינוי שמבקשים לעשות, כאשר כל המטרה היא להביא שינויים בגופי משפטי התורה והדינים ולפרוץ פרצות בחומת דת ישראל".

פרוש הוסיף ואמר: "בנושאים הנוגעים ליסודו של העם היהודי, אל לנו לערוך שינויים במסווה של פישוט הבירוקרטיה. היום מדובר בהקלה טכנית, מחר זה חלילה תהיה פריצה במסורת ישראל".

ח"כ משה גפני אמר: "אין במדינה מושג כזה שאזרח רוצה לסדר את ענייניו והוא יכול לעשות זאת מחוץ לאזור מגוריו, הנושא הרגיש של נישואין וגירושין חשוב לא פחות מתעודת זהות, דרכון או כל שינוי במעמדו האישי של האזרח שיש עליו חובה להגיע לאזור מגוריו". 

עוד אמר ח"כ גפני: "המהלך של בנט, ימים ספורים לאחר שהצביע בממשלה על פגיעה אנושה ולא מידתית בתקציבי מוסדות התורה כולל המוסדות שהוא מייצג, תפגע בשירות לאזרח. הוא רוצה להיראות נחמד, אך האמירה שלו שהמהלך הזה ישפיע פי שלוש מהמהפכה בנמלים - היא אמירה מגוחכת המעידה על חוסר הבנתו בתהליכים בסיסיים שקורים במדינת ישראל".

ח"כ אורי מקלב (דגל התורה) אמר בתגובה: "הרפורמה בשירותי הדת פוגעת ביסודות הדת ומקעקעת את המשכיות היהדות בארץ ישראל. זו לא רפורמה בשירותי הדת, זו רפורמה בהלכה".

"מדובר בשכרון החושים שלהם מכך שהצליחו לדחוק את הציבור החרדי, פוגעת בדרכם בכל תקנה והלכה יהודית ובמסגרות המסורתיות הקיימות". אמר מקלב. 

מאידך, בחדו"ש בירכו על השינויים עליהם בישר שר הדתות נפתלי בנט, הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה לרפורמה: "חדו"ש מברכת על ההכרה בצורך בשינוי דחוף ומקיף בשירותי הדת בישראל, ועל פתיחותם של בנט ובן דהן ליזום שינויים אלה. עם זאת נראה שהשינויים המועלים עתה עוסקים בשולי הבעיה ולא בליבה, ונועדו להנציח את השליטה האורתודוכסית בחיי הדת". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 (צילום: פלאש 90)
בנט ובן דהן מבשרים על הרפורמה (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"פתיחת אזורי הרישום לנישואין היא תרגיל שנועד להתמודד עם מועצות דתיות אטומות לשינויי הזמן וסרבנותם וקיצוניותם של רבני ערים מסויימים, אשר אינם מכירים אפילו בגיורי הרבנות הראשית. המענה היחיד הראוי בדמוקרטיה, ואשר בו תומך רוב הציבור, הוא חופש בחירה בנישואין וביטולה של רבנות כפייתית מטעם המדינה".

"כל עוד השר וסגנו אינם מפנימים זאת - יוזמתם נועדה להקל על המשך השליטה האורתודוכסית בנישואין בישראל,  אך לא תייתר את הצורך להמשך והגברת המאבק לחופש דת בישראל" אמר עו"ד אורי רגב. 

 (צילום: פלאש 90)
"זו מהפכה בשירותי הדת", בנט (צילום: פלאש 90)
הגדלה

במסיבת העיתונאים שהתקיימה בחדר הישיבות של משרד הכלכלה, בה הודיע בנט על הרפורמה, סיפר יו"ר הבית היהודי: "כשהתחתנתי עם אשתי גילת בשנת 99', רושם הנישואין שאל אותנו לאיזו מפלגה אנחנו מתכוונים להצביע. אנחנו ראינו את זה כבדיחה אבל מה היה קורה אם זוג לא דתי היה מגיע, ובכלל איזה מסר זה לציבור?"

בנט סקר את שלושת הצעדים הראשונים אותם יעשה המשרד ואמר: "החלטנו להנגיש את שירותי הדת כדי ליצור קידוש השם, לקרב את עם ישראל ליהדות. לא מדובר במהפכה ביהדות אלא במהפכה בשירותי הדת."