אאא

חה"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אירח היום את שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. הפגישה שהייתה אמורה להיות לכאורה שגרתית בגין הקשרים ההדוקים בין אגו"י בירושלים לשגרירות בתל אביב, והקונסוליה בירושלים וכן הממשל האמריקאי, הפכה מהר מאוד לאקטואלית בימים אלו, בנושא חוק הגיוס בכפייה, התהליך המדיני וההתפתחויות האחרונות בסוריה.  

בראשית הפגישה התייחס השגריר להתרחשויות בסוריה, ואמר כי צריכה להיות תגובה חזקה בינלאומית, ברוח הנורמה הבינלאומית נגד השימוש בנשק כימי נגד אנשים. כאשר יש הוכחות ברורות, שרק בתקופה האחרונה נהרגו 400 ילדים מנשק הכימי,  "צריך לדעת שיש מחיר לדבר כזה. מה ילמדו איראן וחיזבאללה מחוסר תגובה. על אף שאין תמיכה גדולה בציבור, הנשיא נחוש מאוד ורואה בזה סכנה גדולה במידה ולא תהייה תגובה"  

במרכז הפגישה, ביקש השגריר לדעת מה הלך הרוח ועמדתם של ראשי הציבור החרדי בנוגע לחוק הגיוס בכפייה. בדבריו הדגיש, שבוודאי ארה"ב לא מתערבת בדברים הפנימיים שנעשים בישראל, אך ארה"ב רוצה וצריכה ישראל חזקה לא רק צבאית אלא גם פנימית, "שיהיה גיבוש פנימי, הבנות משותפות, על אף שיש באופן טבעי דעות שונות, כפי שהיה 65 שנה". 

 (צילום: כיכר השבת)
פרוש ושפירו, היום (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

פרוש השיב לשגריר כי לגבי הציבור החרדי מדובר בשאלה של קיום, לדבריו, "כאשר הרבנים אצלנו ירגישו שיש ניסיון לשנות את אורח החיים שלנו, הם יכריזו על זה מלחמת דת". 

"אמרתי לאחרונה לחברי כנסת מהבית היהודי", הוסיף פרוש "אל תתפתו לנסות אותנו, זה יכול להיות מאבק מאד מאוד קשה, זה תפקידי בימים האלה, להעביר את המסר לכולם, אם יהיה פה חוק, שאנחנו נראה בזה כפייה לגיוס, הרבנים יכריזו על זה, מלחמתדת, מאבק של דת".

"אני אומר ומבקש ממך", הוסיף פרוש לשגריר " חשוב שתדווח לשלטון בארה"ב שזה גם לא יהיה הפתעה עבורכם, אם יהיה חוק  שיגרום לכפייה על בחורי ישיבות, הרבנים יראו בזה ניסיון לכפות אורח חיים אחר.  דבר שיכול להביא לזעזוע כבד בישראל"

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"ישראל זה המדינה היחידה שהורגים בה יהודים בגלל שהם יהודים, וככל הנראה היא תהייה המדינה היחידה בעולם שלא נותנת ללמוד תורה למי שרוצה לשבת וללמוד, אין את זה באף מקום בעולם, כפי שאין מקום בעולם שהורגים יהודים בגלל שהם יהודים" אמר פרוש.

 לשאלת השגריר מדוע הציבור החרדי רואה בזה איום קיומי , ענה פרוש, "זה הדרך החיים שלנו ולכן נשארנו כך, בלבושנו ובמנהגינו, הדמות של היהודי החרדי, שממשיכה מאז שקיבלנו את התורה בהר סיני. אנחנו האומה הכי וותיקה, שנשארו רק מכיוון שהוא קשר את עצמו לתורה ומתנהל לפי דרך זו 24 שעות ביממה. בין הדברים שיש בתורה, זה הציווי "והגית בו יומם ולילה"  ללמוד יומם וללילה".

"צריך להבין, שגם התורה מבינה שצריך להתקיים, ומי שצריך יוצא לעבוד לפרנסתו.  אך שרוצים לחוקק חוק, שמלכתחילה לא ניתן לקיים בו "והגית בו יומם ולילה" מסיבות שהמדינה רוצה כך. זה ניסיון לכפות עלינו לשנות את אורח החיים שלנו, כך גם, כפייה כזו פוגעת בהתפתחות הדתית שלנו, זו הסיבה שמדובר באיום קיומי. אז הרבנים יכריזו על מהלך כזה מלחמת דת, מאבק של דת. ובמאבק של דת, אני וכולנו יודעים מי ינצח".

פרוש הוסיף והדגיש: "במדינות הקומוניסטיות לא נתנו ליהודים לקיים את המצוות והלכו לבתי הכלא.. הם צריכים לדעת שהם הולכים לכיוון הזה ואנו ננהג בהתאם. היה בעבר חוק שירות לאומי שהכנסת חוקקה לגבי בנות דתיות, אבל הממשלה לא הכילה את זה".