אאא

מאות מנהלי מוסדות חב"ד ברחבי הארץ התכנסו השבוע ל'ועידת המנהלים' השנתית, שנערכה מטעם אגודת חסידי חב"ד, בראשות הרב יוסף יצחק אהרונוב. הוועידה התקיימה השנה במתחם האירועים שבקמפוס 'בית רבקה' שבכפר חב"ד.

אורחים בוועידה היו סגן שר הביטחון דני דנון, סגן שר החינוך אבי וורצמן וח"כ הרב מאיר פרוש. שלושתם התייחסו בדבריהם לסערה הפוקדת בימים האלה את הציבור הדתי והחרדי, בעקבות גזרות התקציב והמאבק על השוויון בנטל.

"רק בהידברות"

סגן של הביטחון השמיע ביקורת חריפה על מדיניותה של מפלגת 'יש עתיד': "ברצוני לומר, כנציג בכיר בתנועת הליכוד – אנחנו לא חלק מאמירות האלה של יאיר לפיד וחבריו ולא נהיה חלק מזה".

דנון הוסיף ואמר: "אני בעד שוויון בנטל – בהידברות, בהדרגתיות, בשיתוף פעולה, רוצים לקרב, לחבר. אתם, חסידי חבד, הרי אלופים בלקרב ולחבק. אני שואל את לפיד וחבריו: מה קורה עם המיעוט הערבי בארץ ישראל? למה שלא יעשו שירות אזרחי? הם עונים לי: זה מסובך, זה קשה. סליחה?! כשמדובר על אחינו היהודים זה לא קשה, זה קל, אפשר להאשים, להעליל עלילות, ואצל הערבים זה פתאום קשה ומסובך, בלתי אפשרי?! אני אומר לכם, זה לא מקובל. אם יהיה שוויון בנטל הוא יהיה לכלל אזרחי ישראל. וזה קשה, וזה יהיה בצורה הדרגתית ומתוך הידברות. ובנושא הזה אני לא מתכונן לוותר, ולא אתן ללפיד וחבריו להמשיך בהסתה".

דנון אמר למנהלי חב"ד: "אני מכיר אתכם, אני מגיע לקהילות שלכם, אני פוגש אתכם, אני רואה את העשייה המבורכת שלכם. אתם שליחים של ציבור גדול. אנחנו צריכים להמשיך במורשת של הרבי – לשמור על ארץ ישראל. זה הדבר החשוב ביותר בכל ממשלה. אנחנו צריכים לחנך את הדור הבא שאין ויכוח על הזכויות שלנו בארץ ישראל. כל המקומות האלה שייכים לעם ישראל, כמו שכתוב בתנ"ך: 'לך אתן את הארץ הזאת'".

את דבריו סיים במשפט: "במשרד הביטחון יש לנו אנשים טובים, יש לנו יכולות גבוהות מאוד, אבל 'כיפת ברזל' האמיתית ששומרת עלינו הם המתיישבים ביהודה ושומרון והאמונה היהודית שבלבבות שלנו. זו 'כיפת הברזל' החשובה והאמיתית ביותר של עם ישראל ומדינת ישראל. יישר כוח לכם על העשייה ועל הדבקות במשימה, וביחד נצליח".

 (צילומים: מאיר אלפסי)
דנון בוועידה. אמירה חד משמעית (צילומים: מאיר אלפסי)

"תקציב הישיבות לא ייפגע"

סגן שר החינוך מר אבי וורצמן התייחס בדבריו לגזרות המרחפות על עולם הישיבות: "אחד התחומים שאני מופקד עליהם במשרד החינוך הוא תקציב הישיבות והכוללים, תקציב המוסדות התורניים. חשוב לי מאוד שהתקציב הזה לא ייפגע. חשוב לי מאוד לדאוג שאדם שרוצה ללמוד תורה בארץ הקודש, וגם בני חו"ל שלומדים בארץ, יוכלו להמשיך ללמוד. אני מבטיח לכם דבר אחד -  מאוד מאוד מאוד אשתדל על העניין, גם על זה וגם על דברים אחרים".

מר וורצמן הצהיר: "בנושא הזה של לימוד התורה – הדיונים אינם קלים, ויש גם הרבה דברים שבהם יש חילוקי דעות גם בתוך בקואליציה – הבית היהודי הוא חד משמעי. הדברים גם ייראו ויישמעו בימים הקרובים.

למתכנסים אמר סגן השר וורצמן: "באתי לכאן היום להביע בשמי, בשם כלל ישראל ובשם ממשלת ישראל את הכרת הטוב של כולנו כלפי תנועת חב"ד המפוארת ולשליחיה המסורים בכל מקום ואתר. מנהל מוסדות חב"ד היקרים, אתם שלוחי ציבור אמיתיים, בידיכם מופקדות נשמות של 65 אלף תלמידים, הלומדים במוסדותיהם וסופגים את תורת ישראל, את תורת חב"ד, ואת תורת השליחות שכולנו לומדים ממנה כל כך הרבה".

חבר הכנסת הרב מאיר פרוש דיבר בהתרגשות על הגזירות המרחפות מעל לומדי התורה בארץ ישראל: "כעת קיצצו לכל אברך כולל עשרים אחוז מהסכום שהיה רגיל לקבל, והיה-לא-תהיה רוצים לקצץ עוד ועוד. נשמעים קולות של מי שרוצים לדחוף ידיים לתוך ספרי הלימוד שלנו ולהכניס לתוכם תכנים לא ראויים. ואני אומר להם בצורה ברורה: אם יתערבו לציבור החרדי בתכני הלימוד, לא נהסס למסור את הנפש על כך!".

כלים מקצועיים

לקראת הועידה הושקע מאמץ בהצגת מגוון כלים מקצועיים שיוכלו לסייע במשך השנה באתגרים הרבים הניצבים בפני מנהל, בפני צוות המוסד ובפני המוסדות שבניהולו. מארגני הוועידה, ובראשם מזכ"ל אגודת חסידי חב"ד הרב אריאל למברג, וסמנכ"ל אגו"ח הרב שי צ'רבינסקי, טרחו ועמלו שהוועידה תענה על האתגרים שלפניהם ניצבים מנהלי המוסדות בשעה זו.

בין היתר השיקה אגודת חסידי חב"ד מיזם חדש' – ליווי אישי' שמו, ובמסגרתו, מיטב המשרדים המובילים בישראל בתחומם יעניקו למוסדות מעטפת גג של שירותי עריכת דין, ייעוץ ניהולי וכלכלי, וראיית חשבון של הפירמות והחברות המובילות בתחומם. הדבר מהווה בשורה של ממש, ויחסוך למנהלים המסורים את ההתרוצצות שבין חברות בהם אינו מכיר אדם, ומתן הסברים שחוזרים על עצמם כדי לבטא את צרכיו הייחודיים של מוסד חרדי.

סדנא מרתקת נוספת עסקה בהכנות לבחירות ברשויות המקומיות הצפויות בעוד חודשים ספורים, וכיצד יכולים מנהלי מוסדות תורניים לזכות לשיתוף פעולה ולסיוע מהרשות המקומית. חבר מועצת עיריית ירושלים הרב יעקב הלפרין וראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקרסקי שיתפו את הנוכחיים באחורי הקלעים של התנהלות הרשות המקומית, וכיצד ניתן לזכות לשיתוף פעולה הדוק איתה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הועידה עוררה עניין רב דווקא השנה, בצל הקיצוצים הנרחבים והגזירות הכלכליות שסופג המשק כולו והמוסדות החרדיים בפרט. בוועידה הוצגו מספר פתרונות יצירתיים וזמינים שיוכלו למזער את המכה הכלכלית הכואבת שעתיד לספוג כל מוסד.

"להיצמד להוראות האדמו"ר"

בישיבת המליאה של הוועידה נשאו דברים רבני חב"ד. הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, מזכיר בית דין רבני חב"ד, העלה על נס את חשיבות ההיצמדות להוראותיו של האדמו"ר זצ"ל בדרכי ניהול המוסדות: "גם במצב של 'חושך יכסה ארץ', צריכים להביט קדימה ולראות מה הרבי רוצה מאיתנו, ולא להתפתות לימין או לשמאל. מי שצועד בדרך המלך, הדרך שהמלך בעצמו סלל, יגיע ליעד. אך מי שנוטה לדרכים עקלקלות רק מתרחק מהיעד ומהמטרה האמיתית. כך גם אנו צריכים לנהל מוסדות אך ורק על פי דרך המלך שהנחה לנו הרבי, ובטוחים נו כי ברכתו של הרבי תוביל אותנו להצלחה".

כמו כן נשאו דברים הרבנים אברהם מיכאל הלפרין, רב הגבעה הצרפתית בירושלים, והרב משה הבלין, רבה של קריית גת, ונציגי מנהלי המוסדות.

"מוסדות חב"ד מתפתחים ב"ה בקצב מואץ וזקוקים למערך נרחב וכלים לניהול מקצועי", סיכם הרב אהרונוב. "לכן אגודת חסידי חב"ד מקיימת את הוועידה ומזמינה את מאות מנהלי המוסדות למגוון דיונים וסדנאות, כדי להתייעל ולהתעדכן בכלים הטובים ביותר העומדים כיום לרשות המנהלים".