אאא

הקהילה הסורית בארה"ב מונה 50 אלף נפש, רוב בני הקהילה מתגוררים בפלטבוש ומיעוטם ב'דיל', כאשר בחודשי הקיץ רובם יוצאים בצורה מאורגנת לעיירת החוף 'דיל' בניו ג'רסי. במשך השנים הם השתלטו על כל האזור, וכיום העיירות הסמוכות הפכו לחלק מ'דיל'.

שלמה דואק הוא בן למשפחת רבנים ואנשי עסקים מכובדת ומוכרת בקרב הקהילה החלבית ב'דיל'. כאשר חלקם מתגוררים כל השנה ב'דיל'. בית הכנסת המרכזי מכונה 'דיל סינגוג'. הרב הראשי בבית הכנסת הוא הרב יצחק דואק, אביו של שלמה. דודו, ג'ואי (יוסף) דואק הוא פילנתרופ נודע, חתנו של איל ההון ג'ק עג'מי שנפטר לפני מספר שנים.

הרב דואק, אביו של שלמה, הוא אחת הדמויות המרכזיות ויחד עם אשתו, הרבנית רייזל דואק, הקימו מוסדות חינוך שהמרכזי בהם הוא 'דיל ישיבה' - בית ספר לבנים החל מחינוך ועד לגיל ישיבה, כולל תיכון ו'דיל ישיבה' לבנות.

בדיל הוקמו מוסדות נוספים, ביניהם 'תורה אקדמי' למשפחות מודרניות. כל המוסדות הנ"ל הוקמו על ידי משפחת דואק המעורבת בצורה ניכרת בנעשה בקהילה.

למעשה, אם תרצו, תוכלו לקרוא לזה חיבור של 'הון ושלטון'.

מטאור כלכלי שהתרסק

שלמה דואק למד בישיבות שהוקמו על ידי אביו ולאחר מספר מוסדות בהם למד באמריקה נישא בגיל 19 לבת מקהילתו פרל (פנינה) סיטון. כבר בתחילת שנות העשרים המוקדמות, התגלה שלמה כגאון כלכלי והצליח להרוויח מיליונים בנאסד"ק. לאחר התפוצצות בועת ההייטק ונפילתה של בורסת הנאסדק, העביר שלמה את כובד משקל עסקיו לענף הנדל"ן שבאותה תקופה (לפני כעשור) החל לצמוח בקצב מסחרר.

הוא התפרסם כמטאור כלכלכי ברחבי ניו ג'רזי. במקביל, החל לעבוד עם אילי ההון בקהילה, ביניהם דודו, ג'ואי דואק וחמיו הפילנתרופ אותו הזכרנו, ג'ק עג'מי. הם, ומספר אנשי מפתח בקהילה השקיעו בעסקיו מאות מיליוני דולרים.

בעקבות המשבר הנדלנ"י ומספר עסקאות כושלות ובעקבות ניהול לא מוצלח של כספיו, החלה התדרדרותה המואצת של אימפריית עסקי הנדל"ן שלו, זאת מבלי שמשקיעיו ידעו על כך דבר וחצי דבר. מיודענו הסתבך עד מעל הראש בחובות אדירים. למי שמצוי בעסקים מסוג זה, יודע בוודאי כי מקובל שהיזמים מבטיחים תשואות, וכאשר אינם יכולים לעמוד בהן, הם מגלגלים חובות וצוברים ריביות.


הפרשה התפוצצה כאשר יום אחד הגיע דואק לפרוט שני צ'קים על סך 50 מיליון דולר והבנק, שסמך על מילתו שיפקיד את הסכום יום למחרת, נתן לו 25 מיליון דולר. למחרת התברר כי לצ'קים אותם נתן, אין כיסוי. מכאן החלה להתגלגל הפרשה, כאשר הבנק פונה למחלקת הכלכלית של ה-FBI. כך למעשה, ביום אחד, התפוצץ הכל והתברר ששלמה דואק חייב לבנקים ולאנשי הקהילה סכום של למעלה מ-400 מיליון דולר.

בכתב התביעה נאמר, בין היתר, רק על מנת לסבר את האוזן, כי דודו ג'ואי דואק, שהכניס אותו לעסקים וראה את פרי גידולו, תובע משלמה 60 מיליון דולר שהפקיד אצלו עבור רכישת בתים. לאחר מכאן התברר שהבתים היו מעוקלים לחשבונות אחרים.

מאותו יום הפנתה לו הקהילה עורף, לאור העובדה שהוא הפיל למעשה את כולם. זהו טבע העולם, כאשר אדם נופל, לא מסתפקים בכך אלא אף מיידים בו אבן.

בעקבות נפילתו, ועקב היותו אחד מנדיבי הקהילה באזור 'דיל' נכנסו מוסדות רבים לקשיים ומספר מוסדות נסגרו מיידית. בין היתר נקלעו לקשיים ה'תורה אקדמי' המנוהל על ידי גיסו, ובית מדרש לאברכים המרכזי בדיל, המכונה 'דיל כולל'.

בתקופה זו, לפני מספר חודשים, המוסד המרכזי 'דיל ישיבה' נמצא לפני סגירה או העברת בעלות בעקבות ההסתבכות. מעצם היותו פילנתרופ מרכזי ב'דיל', הרי שרוב המוסדות נסמכו בצורה כזו או אחרת על תמיכותיו ובעקבות נפילתו הכלכלית, נקלעו הללו לקשיים.

לכל ידוע, כי מאז שנת 2006 האיש נמצא בהליך משפטי ונכסיו מעוקלים. הכל המתינו לפסק הדין בתקווה כי יראו משהו מכספם ובתקווה שהאיש ישלם את מחיר התרמית. אך בימים האחרונים, בעקבות פיצוץ הפרשה האחרונה והמעצרים המתוקשרים, התברר כי במשך השנים שימש שלמה חפרפרת של ה-FBI והפליל אנשים שעבדו איתו במהלך ימי חייו. ללא קשר בין פרשייה לפרשייה, ללא קשר בין איש לאיש. כל מי שפגש במהלך חייו ומצא בו דופי, הופלל.

ה-FBI קפץ על המציאה כמוצא שלל רב. במסיבת העיתונאים אמש, ניסו דוברי ה-FBI לטעון כאילו כבר לפני 10 שנים החלו בחקירה בנושא הלבנת הון. אנשים המעורבים בפרשה אומרים ל'כיכר השבת' כי הכותרת שקרית וכי הכל החל בעקבות הסתבכותו של דואק.

המניעים: פחד וטינה לקהילה

מדוע החליט דואק להסגיר את חבריו? התשובות לכך חלוקות. הדעה הרווחת היא כי הוא חש את חדותה של החרב המונחת על צווארו של אדם. על ראשו של דואק ריחפו איומים על כליאה למשך כל ימי חייו. כך התדרדר הגאון הכלכלי והטייקון הכל יכול למצב של ילד מפוחד בתוככי חדרי החקירות של ה-FBI. אין ספק כי הפחד היווה מניע מרכזי, לצד האיומים שהוא ואביו יישבו בכלא לשארית ימיהם.

לטענת בני הקהילה, הייתה בו טינה אליהם על הפניית עורפן לו לאחר שבתקופת עושרו סייע לכולם ביד רחבה.

החשיפה: פרשיות מפרשיות שונות

הפרשיות שנחשפו אמש, הם פרשיות שונות ומשונות ללא קשר בין אחת לחברה, כאשר הקשר היחידי הוא מי שעומד במרכזן: שלמה דואק.

מכאן מגיע הבלבול כאילו רבנים סחרו באיברים, כאשר הם מואשמים בכלל בעברות אחרות של הלבנת כספים.

הפרשיה הראשונה סחר באברים קשורה לאדם אחד בלבד, בשם לוי יצחק רוזנבוים, ואין בינו לבין שאר העצורים שום קשר, גם לדברי הFBI. מהקלטה שיש בידיהם של FBI ניתן לשמוע את רוזנבוים מחפש תורם כליה, רוכש אותה ב-10 אלף דולר ומוכר ביותר ממאה חמישים.

הפרשה השניה בה קשור דואק, היא מתן שוחד ועסקאות נדל"ן מפוקפקות. במסגרת פרשיה זו נעצרו מספר ראשי ערים ונושאי תפקידים ממשלתיים במדינת ניו ג'רזי ומספר אנשי נדל"ן יהודיים. האשמות: מתן שוחד תמורת הקלות בענייני בניה. כאשר הנ"ל השתמש בקשריו הענפים כאיש נדל"ן מפורסם וחזק.

הפרשה השלישית והמרכזית, בעקבותיה נעצרו רבנים נכבדים: התרומות.

הקהילה החלבית באהר"ב מורכבת ממאות פילנטרופים ונדיבים כאשר לחלקם גבאי צדקה במקצועם המחלקים את תרומותיהם. הצדקה מושרשת בקרב בני הקהילה הסורית ברחבי העולם כאשר הם עמודי התווך באחזקת מוסדות התורה בעולם היהודי ובעיקר באר"י. הקהילות הסורית בנו יורק, פנמה, מקסיקו, ארגנטינה וברזיל – הם המשען הכמעט בלעדי לאחזקת הישיבות הספרדיות בישראל במשך עשרות שנים.

בהם בנקאים המפורסמים כגון ספרא, ספדיה, טאוויל ורבים ששמותיהם מתנוססים בבנייני הישיבות הספרדיות, מפורת יוסף ועד כיסא רחמים. כמו כן, מעצם היותם ספרדים ושומררי מסורת, הם הרגישו אחריות להחזיק את הישיבות של אחיהם הספרדים. רבני הקהילות מלבד עצם היותם מורי דרך ומנהיגים משמשים כמליצי יושר עבור מוסדות צדקה וחסד ומדרבנים את בני קהילתם לתמוך ולעזור לעניים תלמידי חכמים וישיבות.

בפרשה הנוכחית מואשמים רבנים רבים בהלבנת כספים: הם גילו מעורבות בהעברת תרומות מחברי קהילה למוסדות, בעיקר בארץ ישראל, כך זוכו התורמים בניכוי מס בעקבות תרומתם כאשר רוב הכסף הוחזר בדרכים עוקפות לאנשים. כך, לטענת FBI יצאו כל המעורבים בפרשה זכאים. כולם כאן הרוויחו, לא ביושר מוחלט יש להדגיש.

בראש הרבנים עומד הרב שאול קצין - רבה הראשי של הקהילה הסורית ומנהיג בית הכנסת המרכזי "שערי ציון" בשדרות אושן פארק ווי, בפלטבוש. מדובר ברב נכבד ביותר הנושק לגיל ה-90. הרב קצין עמד בצעירותו בראש קרנות צדקה שכיום, אינן מנוהלות כלל על ידו. הוא נעצר ככל הנראה, להשלמת פרטי חקירה אך לא היה מעורב בנושא.

עצור מרכזי נוסף שהוזכר אמש במסיבת העיתונאים של FBI הוא הרב אליהו בן חיים, בנו של הרב ברוך בן חיים שכיהן כרב ראשי בקהילה לפני כ-10 שנים במקביל לרב קצין. הרב אליהו בן חיים, הוא קרוב משפחה של העד המרכזי שלמה דואק (אחיו של שלמה, הוא חתנו ומכאן נבעה הקלות שהיתה לעד להפליל את הרב בן חיים).

חלק מהעצורים הנוספים בפרשיות הללו הם קרובי משפתחו של העד, שהביא אותם למוקד כדי להינצל בעצמו. הרב בן חיים, מקרוב לבית הגר"ע יוסף וידיד נפש של בנו הרב דוד יוסף. עקב כך, שימש כנציג מוסדות 'יחווה דעת' ועזר רבות לגר"ע ובעיקר לבנו הרב דוד, למוסדות יחווה דעת בשכונת הר נוף בירושלים.

לטענת הFBI יש הוכחות שהנ"ל תיווך בין תורם מסוים למוסד בארץ בסכומים של עשרות אלפי דולרים בכדי להרוויח את המס, כפי שהזכרנו. לכיכר השבת נודע באופן ברור, כי המוסד הנ"ל הינו מחוץ לגבולות ירושלים ואין כל קשר בינו לבין מוסדותיו של הרבנים יוסף. הפרטים המלאים שמורים במערכת האתר.

הרב בן חיים שהעביר את הכספים הנ"ל על פי החשד, עשה שימוש בקרן של בית הכנסת 'אוהל יעקב' שבראשותו, השוכן בלורנס אבניו, בעיירה 'דיל', עליו פשט הFBI אתמול בבוקר.

האישיות השלישית שנעצרה ונחקרה בפרשה הוא הרב אדמון נחום, המכונה בקרב בני הקהילה 'חכם אדמון' והמכהן כרב בית הכנסת המרכזי - 'דיל סינגוג'. הרב אדמון משמש כרב בית הכנסת לצידו של הרב יצחק דואק, אביו של העד המרכזי שלמה דואק. הרב אדמון ידוע כאיש תלמיד חכם וצנוע ולא כאיש עסקים.

גם הוא נעצר בתוקף היותו מורה דרך ומנהיג לאנשי עסקים בקהילה שהורה למעורבים בפרשה לאן להעביר את כספי תרומותיהם. יש לציין, כי שלמה דואק נשא בעול בית הכנסת 'דיל סינגוג', החזיק בחשבונות המקום ועשה בהם ככל העולה על רוחו. דרך עמותה זו, העביר את כספי תרומותיו הרבים. היות והרב אדמון משמש כרב בית הכנסת ואחראי על הקרנות והחשבונות, נעצר לחקירה אף הוא, למרות חפותו.

הרב אדמון נחום מקושר למוסדות תורה רבים בארץ ישראל ובעיקר לראשונים לציון, הגר"ע יוסף, הגר"א בקשי דורון והגר"ש עמאר. מוסדות תורה ובניינים רבים נבנו בזכותו בארץ ישראל.

ה-FBI מנסה לחזור לכותרות

חלק נוסף מהעצורים בפרשה הינם אנשי עסקים ועסקנים חסידיים, מברוקלין. המכנה המשותף שלהם לעצורים הקודמים הוא היותם מקורבים שעבדו יחד עם שלמה דואק שהפליל אותם. "לכאורה", אומר גורם פעיל בפרשה לכיכר השבת, "אין קשר בין החסידים העסקנים לעצורים מתוך הקהילה הסורית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

חסידים אלו מואשמים בהלבנת הון והעברות כספים בצורות לא חוקיות דרך מספר מדינות ביניהם שוייץ, איטליה, לוקסמבורג, צרפת וישראל. חלק מהפרשה לא התגלתה עד פרסום שורות אלו, אפילו לחוקרי ה FBI.

כפי שנמסר לנו ועל פי נתונים ומסמכים בלעדיים שהגיעו לידי 'כיכר השבת' ממקורות בעיירה 'דיל' וברוקלין, המחלקה הכלכלית של ה-FBI שנחלה כשלונות בשנים האחרונות (בין היתר באי חשיפת פרשת מאדוף) מנסה ליצור רושם שעלתה על פרשה בסדר גודל בינלאומי, כאשר גם הם מודים, בינם לבין עצמם, וכפי שעולה מפרטי התביעות שהוגשו לערכאות, כי מדובר בגיבובי פרשיות שונות שאין ביניהם שום קשר, כאמור, מלבד עד המפתח - שלמה דואק.

כתב 'כיכר השבת' מוסיף ומעדכן כי כל העצורים בפרשה שוחררו בשלב זה לבתיהם, עד להמשך החקירה. עוד נמסר כי היום, יום שישי, הרב דואק (אביו של שלמה) הגיע לתפילת שחרית בבית הכנסת המרכזי "דיל סינגוג". ובמהלך התפילה בכה הרב עם חברי הקהילה על המצב של חברי הקהילה.

בקהילה טוענים כי בנו של הרב ועד המפתח בפרשה שלמה דואק נלקח ע"י ב FBI למקון מוגן מחשש שיפגעו בו.