אאא

פרסום ראשון: לאחר כשנה וחצי של מחלוקת בין ההנהגה הרוחנית הספרדית - מועצת חכמי התורה וההנהגה הפוליטית - תנועת ש"ס לבין הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר, נראה כי הדרך לפיוס קרובה מתמיד.

כזכור, המחלוקת הקשה החלה כאשר הרב עמאר יצא נגד מרן פוסק הדור הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל, סביב הבחירות לרבנות הראשית תחילה בדיל שנעשה עם המועמד הר' דוד סתיו שהביא לעצירת 'חוק עמאר' ולאחר-מכן בהרצת הגאון רבי ציון בוארון לתפקיד הראשון לציון נגד מועמדו של מרן זצ"ל, שתמך בבנו הגאון רבי יצחק יוסף לתפקיד.

מני אז, בעקבות הצער הרב שנגרם למרן זצ"ל, שורר נתק מוחלט בין הצדדים, למעט אי אלו ניסיונות למשא ומתן שעד כה לא הבשילו בעקבות התנאים חסרי הסיכוי שהציבו הצדדים.

ל"כיכר השבת" נודע כי בימים האחרונים, בעקבות סאגת הבחירות לרבנות ירושלים, חלה פריצת דרך במשא ומתן בין הצדדים וייתכן כי כבר בשבוע הקרוב תתקיים פגישת פיוס שתכריז על שלום בין הצדדים, גם אם שלום קר בלבד.

לאחר שהגר"ש עמאר הגיש את מועמדותו לתפקיד רבה הספרדי של ירושלים ומנגד הוצבה מועמדותו של הגאון הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, הבשילה ההכרה בקרב הצדדים כי המצב הנוכחי לא ראוי ולא תקין.

הרב עמאר מצדו הבין כי ללא תמיכת תנועת ש"ס, סיכוייו לנצח את הבחירות פוחתים בצורה ניכרת לאור מועמדות הרב אליהו וכדי להבטיח את נצחונו עליו לזכות גם בתמיכת התנועה הספרדית.

מנגד, גם בש"ס קוראים היטב את המפה שנוצרה בבחירות הללו, בהן לא הציבו מועמד בשל העובדה שאין להם כל סיכוי לנצח, ולאור האפשרות שהרב עמאר ינצח את הבחירות גם ללא תמיכתם, גוברים הקולות בתנועה להגיע לשלום עם הרב עמאר ואולי אף לצאת לתמיכה פומבית במועמדותו.

בין היתר, במסגרת ההתקדמות במשא ומתן, נראה כי שני הצדדים ירדו ממרבית הדרישות והתנאים שהציבו בחודשים האחרונים, כדוגמת הבקשה של הגר"ש עמאר שדרעי יודיע בפומבי ששיקר את מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל כשאמר לו שהרב עמאר סגר דיל עם הר' דוד סתיו ודרישות נוספות.

יוזכר כי הרב עמאר עצמו הודיע בכל התקופה האחרונה כי אין קשר בין הבחירות לרבנות ירושלים לבין המשא ומתן לשלום, אך כעת, בעקבות השינויים והחשש הגובר מהפסד בבחירות, נראה כי הגישה השתנתה.

ל"כיכר השבת" נודע כי השלב הראשון בפריצת הדרך במשא ומתן היה כאשר הגר"ש עמאר שלח בערב יום הכיפורים ספר עם הקדשה מכובדת למחותנו הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף, דבר שנשאר עד כה בסוד בקרב אנשים בודדים בלבד, אך הציג בפני ש"ס וההנהגה הרוחנית את העבודה שהרב עמאר מעוניין להגיע לשלום, גם אם זה מחמת הבחירות בירושלים.

אתמול, רמז הגר"ש עמאר על המשא ומתן והרצון שלו לשלום כשאמר במהלך 'הקבלת פני רבו' בגבעת המבתר: "אני קורא לכולם להתאחד באהבה, בשלום, למחול זה לזה, להיות כולנו כאיש אחד בלב אחד בעזרת השם".

עוד נודע ל"כיכר השבת" כי אמש שלח הגר"ש עמאר את מקורבו האישי יחזקאל שבו להקבלת פני רבו בסוכת הראשל"צ הגר"י יוסף, וזאת כמסר נוסף לרצונו בשלום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בתוך כך נראה כי גם דעתו של נשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום כהן, שיצא כמה פעמים בתקיפות נגד כל התקרבות עם הגר"ש עמאר, השתנתה.

אמש, נועד הגר"ש כהן עם חברי הכנסת של תנועת ש"ס, ודיבר בהרחבה על האחדות בציבור הספרדי והצורך להגיע לאחדות, מה שרבים ראו כסמל לכך שדעתו בעניין השתנתה וכי גם לדעתו יש להגיע לשלום עם הרב עמאר.

אחד מחברי הכנסת של ש"ס, אומר ל"כיכר השבת" כי "כרגע לא משנה הסיבה, יש מצב עובדתי שהרב עמאר מבקש שלום ונראה שהוא עושה מה שיכול כדי להוכיח לש"ס שהוא רוצה שלום, אני שומע לראשונה על הספר שהרב שלח לראשל"צ אבל הנה עוד הוכחה שיש כאן רצון לשלום, ושוב, לא משנה הסיבה".

"מוטב שההנהגה של ש"ס", אומר חה"כ, "תעשה את הצעד הנכון, תושיט את ידה לשלום ותסיים את המחלוקת הזו שעושה רק נזק לתנועת ש"ס ולנציגיה בכל מקום. מוטב שכל אנשי ההנהגה ישאירו את האינטרסים האישיים בצד ויחשבו על הציבור".