אאא

עשרות אלפי אתרוגים נמכרים בישראל בימים שבין ראש השנה לחג הסוכות במחירים שנעים משקלים בודדים ועד אלפים לכל אתרוג ואתרוג. קהילה קטנה של סוחרים, רובם וותיקים עומדים מאחורי ייבוא ושיווק האתרוגים חלקם שוחחו היום עם כתב "כיכר השבת" וסיפרו את הסודות הקטנים מאחורי המקצוע המיוחד.

אתרוגי נחום לוריא, כפר חב"ד

אחרי שלושים שנה במקצוע העתיק, נחום לוריא, האיש והאתרוגים מכפר חב"ד לא מפסיק להתרגש. לדבריו, בכל פעם שחג הסוכות מגיע הלב עולה על גדותיו בציפייה מתוחה לדעת אם היבול יספק גם השנה את שביעות רצונם של הלקוחות הרבים שמגיעים לעיתים מכל רחבי הארץ כדי לבחור מאתרוגי הפרדס בבעלותו ובימים הללו כמעט בכל שעות היממה.

איך הגעת בכלל למסחר באתרוגים?

"הכל התחיל מחמי שהיה לו פרדס קטן והוא הכניס אותי למקצוע הזה. מדובר במקצוע שמעסיק אותנו לאורך כל השנה בדאגה לכל הפרטים הקטנים שגורמים להצלחת גידול האתרוגים בקפידה מרובה ובהידור מקסימלי".

על ההעדפות של הקונה הממוצע מספר נחום בחיוך קל, “הרוב לא יודעים באמת לבחור ותחת זאת מתעמקים עד אין קץ בניקיון האתרוג. אני יודע להבדיל בינם לבין המקצועניים באמת שיודעים לשים לב גם לחשיבות בדיוק הסימטרי, במספר הבליטות ובאופן המבנה הכללי של האתרוג שיהיה שווה מכל צדדיו".

כשאנו שואלים את נחום על מחירי האתרוג בחנותו אנו למדים על הפער הבלתי נתפס באפשרויות רכישת האתרוגים, “יש אתרוג שמוכרים אותו בשמונה שקלים לעומתו יש לנו אתרוגים שנמכרים בסכומים של ארבע ספרות ויותר ללקוחות מיוחדים".

מה היה הדבר הכי מרגש שנתקלת בו עד עתה?

"יש לי לקוח דל אמצעים שמחזיק בביתו קופה קטנה וכל יום הוא שם בה מספר שקלים שנותרו בכיסו. בכל שנה הוא מרוקן את הקופה ובא לקנות פה אתרוג מיוחד להידור מצווה. לפעמים אני גם נתקל באנשים שאין להם אפשרות לשלם ואנו נותנים להם לקחת אתרוג במתנה ללא תשלום".

אתרוגי "תפארת המצוות"

המותג של האתרוגים שהפך מזמן לפופלארי ביותר בקרב הציבור החרדי יוצאי עדות המזרח, זוכה כבר שנים להעדפת גדולי ומאורי הדור ובראשם מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א והראשון לציון הרב שלמה עמאר שליט"א. לדברי מנהלי האספקה של המוצר העומד תחת הכשרות המהודרת של בד"ץ "בית יוסף" המודעות בציבור להידורים הרבים ופרטיהם הולכת וגדלה משנה לשנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שאלנו את אנשי החברה על מצבת הרוכשים המפורסמת ונענו בתשובה שלא ניתן לפרסם את כולם אולם מן הידיעות ששנים שמרן הגר"ע שליט"א ורבנים נוספים רוכשים אך ורק מתוצרתם.

מה הדבר הכי מיוחד בכל שנות העבודה?

"בעיקר מרגש לראות את היחס של האנשים לכל אתרוג ואתרוג. אנשים מוציאים בחרדת קודש והגישה של הכבוד וההערכה בולטת וברורה לעין. כל כך הרבה שנים של פעילות בשוק עושות את שלהן אבל תמיד ההתרגשות השמחה והציפייה חוזרת לקראת החג.

גם כאן מחירי האתרוגים נעים בן שקלים בודדים לאלפי שקלים לאתרוג, “אנשים צריכים לדעת שהדבר החשוב ביותר הוא הנקיות בחלק העליון", מסביר ר' אליהו אמסלם מאנשי החברה, “לפעמים אנשים מתרגשים מ'בלעטעלך' אבל שוכחים את הדבר החשוב ביותר שהוא בגדר של פיקוח נפש למבינים – ניקיון האתרוג בחלקו העליון".

איזה עוד טיפים ניתן לתת לציבור הגולשים?

"להקפיד מאוד על רמת הכשרות שמיושמת בפרדס שמייצר את האתרוגים. לוודא את שמירת האתרוג בצורה טובה שתימנע מפגעי מזג האוויר לקלקל אותו או לפגוע ברמת ההידור שלו. להימנע מהתעסקות מיותרת עם האתרוג טרם החג כדי לא להגיע למצב שבו הוא ייפול ח"ו וייפסל".