אאא

נשיא המדינה שמעון פרס הגיב הבוקר (שלישי) לגזר הדין הקשה של אהוד אולמרט עליו נגזר שש שנות מאסר בפועל: "זה תהליך משפטי שנהוג בארצות דמוקרטיות".

במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת נורבגיה ארנה סולברג, שם שוהה הנשיא בימים אלו הוסיף פרס: "באופן אישי זה יום עצוב. אין לי תפקיד במערכת המשפטית, החלק המשפטי נקי מהשפעות אישיות".

יצוין כי הנשיא פרס היה מספר שניים של אהוד אולמרט בימי מפלגת 'קדימה', ואף כיהן כשר לפיתוח הנגב והגליל ולפיתוח אזורי וכמשנה לראש הממשלה של אהוד אולמרט ונבחר לתפקיד נשיא המדינה בימיו של אולמרט כראש הממשלה.

שר האוצר יאיר לפיד אמר בתגובה כי "היום בו ראש ממשלה לשעבר נשלח לכלא הוא יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית, ויום עצוב לי ברמה האישית. אך בה בעת הוא יום חשוב בו מערכת המשפט הראתה שאין אדם מעל החוק".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "גזר הדין של אולמרט פותח פרק חדש של ניקוי אורוות וטיהור השחיתות מהצמרת הפוליטית בישראל. טוב שבית המשפט, כמו בפסק הדין, גם בגזר הדין, העביר מסר ברור ונחרץ ששחיתות פוליטית וציבורית היא אות קלון ובגידה באמון הציבור. לא רק שראש הממשלה לשעבר לא הביע חרטה לאורך כל הדרך, אלא אף הגדיל לעשות והפעיל את כל המניפולציות האפשריות כדי להתחמק מהכרה בעומק הסיאוב המוסרי שלו. צריך לקוות שהלקח של מחיר השחיתות יילמד על ידי פוליטיקאים ואישי ציבור".

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ התייחס לגזר הדין הקשה של אולמרט ובכנס ירושלים אמר: "זה יום עצוב וקשה למדינת ישראל, ובוודאי לאיש עצמו, יחד עם זאת המאבק בשחיתות הציבורית הוא מאבק חשוב מאין כמוהו.

"גיביתי בעבר ואני מגבה היום ובעתיד את משטרת ישראל לפעול באופן הנחרץ ביותר למיגור השחיתות הציבורית בכל דרג שבו היא מתחרשת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מוקדם יותר ציין השופט דוד רוזן במהלך הקראת גזר הדין של אולמרט כי "עד המדינה העביר לו חצי מיליון שקלים, שווים היום שש מאות אלף שקלים. אולמרט המשיך לקבל שוחד באמצעות שולה זקן, שישים אלף שקלים".

השופט רוזן המשיך ואמר כי אולמרט "ניצל את תקפידו הרם במסגרת תפקידו כאיש ציבור, קיבל לכיסו סכומי עתק. לא חשוב לאן הגיעו הכספים. נאשם שמונה נמנע לפנות לחבריו המיליונרים, אלא פנה לאוצרות הפלא כדוגמת מוריס טלנסקי, הוא השתמש באוצר הפלא שהוכיח את נאמנותו לאורך שנים". 

 (צילום: פלאש 90)
אהוד אולמרט, הבוקר בבית המשפט (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"הנאשם ניצל תפקידו הרם לגריפת כספים מהיזם, לא בטוח שהשוחד הביא אותו למתן הקלות בפועל", אמר השופט רוזן וציין כי "נסיבות בהן יש להתחשב, הנאשם נולד בבנימינה, ציוני נלהב, עזר לעמותות, אימץ ילדה חסרת כל מפנימיה, עזרתו לפגועי מוחין, כיהן כראש ממשלה, הנזק שנגרם לו הוא רב וגדול, הוא עמד בפסגת הפסגות, הוא שימש כראש ממשלת ישראל, הגיע למעמד של מי שהורשע בעבירות בזויות וחמורות. הציל נפשות, עזר לזולת, נהג ללא פשרות".

העונש: 6 שנות מאסר בפועל, שנתיים על תנאי, קנס של מיליון שקל וחילוט של 560 אלף שקל.