אאא

‏שעה קלה לפני כניסת השבת התעמתו מעל במה אחת, נשיא המדינה שמעון פרס ומזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא, שנשאו יחדיו דברים בכינוס מדיני - כלכלי באיטליה בהשתתפות מאות ראשי מדינות ושרים בכירים מאירופה והמזרח התיכון.

מזכ"ל הליגה הערבית פתח את דבריו באומרו כי יש מקום לתקווה. "אנו עדים לשינוי מגמה לאחר היבחרו של אובמה וקריאתו לשינוי בארה"ב ובעולם. אמריקה מתייחסת בחיוב ובגישה חדשה למזרח התיכון ובמקביל מדינות ערב מוכנות לתמוך באובמה ובצעדיו החיוביים, אנו מוכנים לשלום ולנורמליזציה עם ישראל, תוך מילוי ההתחייבויות מצידה, כדי לאפשר שלום וביטחון הן לישראל והן לרש"פ ולמדינות המזה"ת".

לאחר דברי הפתיחה התייחס מוסא לידיעות בעיתונות הישראלית מהבוקר, תוך גינוי חריף ל"הצעת נתניהו" להודיע על הקפאת התנחלויות, ובה בעת להמשיך בבניה מאסיבית של אלפי מבנים ויחידות דיור בגדה ובירושלים.

"כדי לקדם שלום ותקווה, ישראל חייבת להקפיא מייד את ההתנחלויות בגדה ובמזרח ירושלים, אחרת המזרח התיכון כולו לא יהיה מוגן. שמעתי הבוקר את הצעתו של נתניהו על המשך הבנייה תחת הכרזת הקפאה - זוהי הצעה שלילית ביותר שתפגע ותפסיק את המאמצים לשלום - יש כאן מסר שלילי ביותר".

נשיא המדינה, שמעון פרס, ביקש לפתוח את דבריו בהצהרה ברורה, בשמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "ישראל החליטה לעשות שלום על בסיס עקרון 2 מדינות לשני עמים ומברכת ותומכת ביוזמתה של הליגה הערבית לכונן שלום כולל בין מדינות ערב לישראל". הנשיא הוסיף ואמר כי ראש הממשלה נתניהו מחויב לשלום ומוכן ללכת דרך קשה וארוכה כדי לממשו".

עוד אמר פרס כי ישראל לא יכולה להתעלם מן האיום האיראני - "הבעיה עם איראן היא לא רק הפצצה הגרעינית, אלא הכמיהה של מנהיגה אחמדיניג'אד להרוס ולהשמיד את ישראל. איראן מאיימת על מדינות המזה"ת ומאיימת גם על אירופה. אם תשיג איראן את הפצצה, לא יהיה מקום אחד בטוח במזרח התיכון וגם לא באירופה, אמר פרס והוסיף כי איראן מנסה לחסל את השלום ומפעילה את שני לווייניה, החיזבאללה שהורס את לבנון והחמאס שהורס את הפלשתינאים. "איראן מעשירה אוראניום וישראל תמשיך להעשיר שלום", אמר פרס והדגיש כי שני העמים ישראל והפלשתינאים, עייפים ממלחמות, עייפים ממחלוקות וכי גם אם אין אהבה אמיתית בין הצדדים, יש היום שעת רצון להפעלת חשיבה פרגמטית לכינון שלום מלא בין ישראל לפלשתינאים".