אאא

הנשיא שמעון פרס, שוחח ביום שישי האחרון עם עמיתו הפולני, ברוניסלב קומורובסקי, וביקש ממנו לפעול ולאפשר לקיים שחיטה כשרה במדינה. 

במהלך שיחת השניים, ביקש פרס מהנשיא הפולני קומורובסקי למצוא דרך שתאפשר גם ליהודים לקיים שחיטה כשרה על פי ההלכה היהודית במדינה. 

פניית פרס לנשיא הפולני, מגיעה על רקע דחייתה לאחרונה של החקיקה שנועדה לאפשר שחיטה יהודית וכשרה במדינה, בתואנה של צער בעלי חיים. 

בחודש הקודם, זומן שגריר פולין בישראל לשיחת הבהרה במשרד החוץ הישראלי. במהלך שיחת ההבהרה, הבהירו הנציגים הישראלים כי "ישראל מצפה שפולין תתקן את המעשה המעוות". בנוסף, הבהירו במשרד החוץ לשגריר הפולני כי הטיעון לפיו מדובר בהחלטה הדואגת לסבלם של בעלי החיים - אינו מתקבל על הדעת, וזאת מחמת שבפולין עדיין מותר לבצע ציד בעלי חיים לשם הנאה ספורטיבית.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, מחה בחודש הקודם גם הוא על דחיית החוק שנועד לאפשר שחיטה כשרה, ושלח מכתב מחאה לעמיתו הפולני, אדלשטיין כתב: "כיו"ר הכנסת, אני מביע בזאת את מחאתי כלפי החלטתה זו ואני רואה זאת כחובה מוסרית המוטלת על העם והפרלמנט בפולין לשנות את ההחלטה הלא מקובלת הזו, החלטה שהופכת את פולין למדינה הראשונה ממדינות ה'איחוד האירופאי' שמתנכלת לזכות לביצוע הליך של שחיטה כשרה על אדמתה".

יצויין, כי במהלך המאבקים שנועדו לאפשר שחיטה כשרה במדינה, הפתיעו בעמותת אנונימוס-לזכויות בעלי חיים, וגינו את האיסור הפולני על השחיטה הכשרה, במאמר שפורסם על ידי נציג מטעמם בעיתון פולני נאמר: "אם רוצים לצמצם את סבלם של בעלי-החיים העולים על שולחננו, יש לנהל מאבק בנושאים פחות 'חמים' וכובשי כותרות, אך משמעותיים בהרבה".