אאא

"לאף גבר אין רשות להכריח אישה לשבת במקום שהוא קובע", כך אמר הערב (שני) נשיא המדינה, שמעון פרס, בהתייחסו ל'הדרת הנשים' ולתופעת קווי המהדרין בציבור החרדי.

הנשיא, שדיבר בטקס הענקת עיטור המאבק בסחר בבני אדם, תקף בחריפות את נושא הדרת הנשים וקווי המהדרין ואמר כי "כל אפליה, בעיני כולנו, היא שגיאה חמורה שיש לתקנה בהקדם".

"לאחרונה עלתה התופעה של הדרת נשים או איסור שירת נשים במרחבים הציבוריים. אל לנו להפוך מרחבים ציבוריים למוקדים הנתפסים כאפליה הסותרת את ערכינו", הוסיף הנשיא.

בהתייחסו לקווי המהדרין, אמר הנשיא פרס כי "אם הגבר לא רוצה לעלות על האוטובוס - שלא יעלה, אף אחד לא מכריח אותו. אבל לאף גבר אין רשות להכריח אישה לשבת במקום שהוא קובע".

"במרחב ציבורי לא תהיה אפליה", הדגיש הנשיא והוסיף כי "כיהודי וכנשיא מדינת ישראל איני יכול לעבור לסדר היום על תופעות מסוג זה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהשתתף אף הוא בטקס, התייחס גם הוא לנושא הדרת הנשים ואמר: "אני מבקש לומר בצורה ברורה וחד משמעית - אני מתנגד נחרץ לתופעה זו. היא סותרת את המסורת היהודית ש'דרכיה - דרכי נועם'".

נתניהו הוסיף ואמר כי מדובר ב"תופעה מצומצמת שאינה מעידה על כלל האוכלוסייה וגם לא על כלל האוכלוסייה החרדית, אבל היא קיימת".

"מקומן של הנשים במרחב הציבורי חייב להיות מובטח ושוויוני. השוויון בין גברים ונשים הוא מוחלט. כך זה היה וכך זה ימשיך להיות. במדינת ישראל אין מקום להדיר אף אדם, בוודאי לא חצי מהאוכלוסייה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו.