פרס נובל לביבי ואובמה?
(צילום ארכיון: פלאש 90)

האם נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו יחלקו יחד פרס נובל לשלום בשנה הבאה? הפובליציסט הבכיר של ה"ניו יורק טיימס", תומס פרידמן, העלה השערה מעניינת בטור האחרון שפרסם.

על אף מערכת היחסים הבעייתית בין אובמה לנתניהו, פרידמן אומר כי דווקא החודשים הקרובים יביאו לשיפור משמעותי ופריצת דרך בשחות השלום עם הפלסטינים ונושא הגרעין האיראני.

 בעקבות כך, יהיו ראויים ראש ממשלת ישראל ונשיא ארה"ב יחד עם מזכיר המדינה ג'ון קרי לזכות "בנובל, באמי, באוסקר ובפרס פריצקר לאדריכלות", כהגדרתו.

בהמשך הטור מפרט פרידמן, כי קבלת הפרס תתאפשר הודות לשילוב של ה"שיגעון" הישראלי וה"רוגע" האמריקני יחד. פרידמן טוען כי "האיראנים מוכנים ללכת עד הסוף" ולכן אסור לנהל איתם אף פעם משא ומתן בלי יתרון כלשהו ומעט שיגעון.

"תנו לביבי להיות ביבי ולברק להיות ברק, וכך יהיה לכם את הסיכוי הטוב ביותר לתוצאה ראויה", כותב פרידמן.

פרידמן מעודד בטורו את המשך הביקורת החריפה והמתמשכת מצד ישראל כלפי התנהלותה של ארה"ב ואומר כי "תפקידו של נתניהו הוא להפוך עצמו למעצבן ככל האפשר עבור אובמה", כך, הסנקציות נגד האיראנים יוסרו רק תמורת עצירה מוחלטת של יכולותיה לייצר פצצה גרעינית.

בנוסף, גם לאובמה יש תפקיד. על פי פרידמן: "תפקידו של אובמה הוא להפוך את עצמו למעצבן ככל האפשר עבור נתניהו. כל אחד מהם צריך ללחוץ על עמיתו עבורנו ולהשיג את העסקאות הטובות ביותר בשני התחומים", כאשר הוא מתכוון לשיחות השלום עם הפלסטינים.

את הטור חותם פרידמן בקביעה כי למרות הבעיות הקיימות בין השניים, "מעט דמיון ושילוב נכון של קשיחות ופתיחות יהפכו את הלימונים של נתניהו ואובמה ללימונדה".