אאא

מאה שערים הפכה לקסבה: אמש (שלישי) יצאו כאלף מפגינים לרחבת "כיכר השבת" בירושלים בכדי להפגין ולמחות על המשך מעצרם של תלמידי הישיבה שסירבו להתייצב בלשכות הגיוס.

סיבה נוספת להפגנה הייתה מחאה על "ביזוי כבוד התורה", בכך שלא אופשר לגאב"ד 'העדה החרדית' הרב יצחק טוביה וייס, ראב"ד ירושלים הרב משה שטרנבוך וכ"ק האדמו"ר מתולדות אהרון להיכנס לשערי כלא 6 לבקר את תלמידי הישיבה העצורים.

כבר כשהמפגינים היו ברחבת "כיכר השבת" היה ניתן להבחין במתח, המפגינים היו 'בוערים', רצו להביע את מחאתם בכל דרך, שכולם יידעו מה יקרה כאן ברגע שיגייסו תלמיד ישיבה אחד, ואכן כך היה.

בסיום העצרת זעק אחד הרבנים ברמקול: "גוואלד - גוואלד - גוואלד, ריבונו של עולם די!", ומאות המפגינים יצאו לעבר רחוב 'שבטי ישראל' בתוככי שכונת 'מאה שערים'.

את מאות המפגינים קבלו עשרות שוטרי יס"מ חבושים בקסדות ובאלות שמנעו מהם להגיע אל כביש 1, דרך בר לב, ורחוב הנביאים.

במשטרה הבינו שחייבים לתגבר את כוחות היס"מ ולמקום הוקפצו עשרות שוטרים וחיילי משמר הגבול שהחלו לפרוץ לתוך השכונה הקיצונית ולפזר את המפגינים בכוח.

המפגינים מצדם החלו ליידות מאות אבנים וביצים וכל אשר בא ליד לעבר השוטרים, בנס אף שוטר לא נפגע, והחלו להתפרע במקום.

התושבים ששהו בבתים החלו ליידות אבנים וחפצים כבדים ממרפסות הבתים לעבר השוטרים וניסו למנוע מהם לפרוץ לשכונה.

מפקדי המשטרה הזעיקו למקום את המכת"ז המשטרתי ושמונה פרשים שהדפו בכוח את המפגינים.

מכת"ז המים לא ריחם מתושבי הבתים, וגם לעברם התיז זרנוקי מים כואבים, מאוד.

המהומות נמשכו ופחי האשפה החלו לבעור, המשטרה מצדה פרצה שוב לתוך השכונה והחלה בגל מעצרים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשלב מסוים, אולי בצעד לא מושכל במיוחד, פרצו שוטרי היס"מ אל תוככי בית המדרש 'תולדות אהרון', שם המתינה להם 'הפתעה' לא נעימה, פלורוסנטים רבים הושלכו לעברם ואלו נאלצו לעזוב את המקום, אך מכת"ז המים, שממנו כולם מפחדים, הגיע למקום ופיזר גם את המפגינים הללו.

המהומות נמשכו גם לאחר חצות הלילה, כאשר בסיומם עצרה המשטרה 11 מפגינים.

אין ספק שמאה שערים לא ידעה הפגנות סוערות מסוג זה תקופה ארוכה, אולי מאז פרשית "האם המרעיבה".

קציני המשטרה שפקדו על המהומות הבינו אמש (שלישי) מה מצפה להם כאשר חוק הגיוס אכן יעבור, ובחורי הישיבה יגויסו בכוח. "זה רק ההקדמה" אמרו המפגינים במהלך המהומות.

הבוקר, תושבי השכונה התעוררו לריח פחי האשפה המפויחים, כשהם מרגישים שהם מתגוררים בשכונה אחרת לגמרי - אולי כמו במזרח ירושלים או אפילו בקסבה פלסטינית, אבל בשביל למחות על "גזירות הגיוס" הם מוכנים לסבול, כנראה.